Ałmaty 2017 – Snowboard: Złota Król, brązowa Sztokfisz w slalomie gigancie równoległym!

Piękne emocje zagwarantowały nam występy naszych reprezentantów w slalomie gigancie równoległym podczas pierwszego dnia Zimowej Uniwersjady w Ałmatach! Aleksandra Król zdobyła złoty, a Karolina Sztokfisz brązowy medal, natomiast blisko podium była jeszcze dwójka Polaków.

Już kwalifikacje pokazały nam, że Polacy będą liczyć się w walce o medale. W eliminacjach kobiet zwyciężyła Aleksandra Król, czwarte miejsce zajęła Karolina Sztokfisz, a na 6. pozycji uplasowała się Weronika Biela. Równie dobrze było w kwalifikacjach mężczyzn, gdzie nasi reprezentanci zajęli lokaty od 8 do 11. Najlepszym z kadrowiczów okazał się Oskar Kwiatkowski. Dalej kolejno za nim byli: Tomasz Kowalczyk, Oskar Bom i Michał Nowaczyk.

Już w pierwszym wyścigu 1/8 finału kobiet ujrzeliśmy Aleksandrę Król, która z wyraźną przewagą w obu przejazdach pokonała Holenderkę Danę Albers. Ze zwycięstwami w swoich biegach nie miały także problemów Karolina Sztokfisz i Weronika Biela, które kolejno uporały się z: Kazaszką Dariyą Slobodkiną oraz Kanadyjką Jennifer Hawkrigg.

W ćwierćfinałach Polki czekało już nieco trudniejsze zadanie. Od samego początku świetnie dysponowana Król bez większych kłopotów wygrała z Japonką Asą Toyodą. Więcej emocji oglądaliśmy za to w wyścigach Sztokfisz i Bieli. Szczególnie ta pierwsza mogła być lekko podenerwowana, gdyż aby awansować do 1/2 finału musiała pojechać…trzy razy. Wszystko z powodu protestu jej rywalki Włoszki Giulii Gaspari, która podczas pierwszego przejazdu ćwierćfinałowego została w bramce startowej. Sztokfisz nie dała ponieść się emocjom i pokazała kto jest lepszy w tej parze. Najtrudniejsze zadanie miała Weronika Biela, która po bardzo dobrej jeździe pokonała Rosjankę Verę Kolegovą. To oznaczało, że w 1/2 finału zameldowały się trzy nasze reprezentantki.

W pierwszym półfinale doszło do polskiego pojedynku, w którym zmierzyły się ze sobą Król i Sztokfisz. Wyraźnie lepsza w obu przejazdach okazała się ta pierwsza i to ona zameldowała się w finale. Drugą parę 1/2 finału stanowiły Weronika Biela i Ukrainka Annamari Dancha. Dancha pojechała prawie perfekcyjnie, co pozwoliło jej wygrać półfinał, natomiast Bieli pozostała walka o brąz z reprezentacyjną koleżanką.

W wyścigu o 3. miejsce po pierwszym przejeździe prowadziła Biela, jednak to ostatecznie Karolina Sztokfisz wywalczyła brązowy ,,krążek” dla Polski, świetnie prezentując się w drugim biegu. Finał to istna dramaturgia. Aleksandra Król w 1. przejeździe popełniła kosztowny błąd, przez co Dancha wywalczyła sobie ogromną przewagę. Jednak nasza reprezentantka nie poddała się i popisała się kapitalną jazdą, dzięki czemu minimalnie na mecie wyprzedziła Ukrainkę i zdobyła pierwsze złoto dla Polski podczas Uniwersjady w Ałmatach!

W pierwszej parze 1/8 finału mężczyzn doszło do polskiej rywalizacji. Oskar Kwiatkowski zmierzył się z Tomaszek Kowalczykiem i to pierwszy z nich wyszedł z tego pojedynku zwycięsko. Do kolejnej fazy zmagań awansowali także Michał Nowaczyk i Oskar Bom, choć nie byli po kwalifikacjach faworytami swoich par.

Niestety w ćwierćfinałach nie było już tak dobrze jak u pań. Oskar Kwiatkowski po pierwszym przejeździ prowadził z Rosjaninem Bogdanovem, jednak nie udało mu się potwierdzić swojej przewagi w drugim biegu i Polak pożegnał się z rywalizacją. Jego los podzielił także Oskar Bom, który nie dał rady rodakowi Bogdanova, Shkurikhinowi. Najwięcej radości przyniósł nam występ Michała Nowaczyka, który pokonał trzeciego z Rosjan Dmitrija Taimulina.

Zarówno w półfinale jak i w walce o 3. miejsce Nowaczyk minimalnie przegrywał swoje wyścigi. W 1/2 finału nasz reprezentant uległ Shkurikhinowi… o 0,08 s. Pojedynek o brąz miał także swoją dramaturgię, jednak mimo ambitnej postawy to Ukrainiec Bielinskyy okazał się lepszy. Slalom gigant równoległy mężczyzn zwyciężył Bogdan Bogdanov.

Dla wszystkich naszych reprezentantów za dzisiejszy występ należą się ogromne brawa!