Amerykanie zainteresowani goszczeniem zimowych igrzysk

W nocy z piątku na sobotę polskiego czasu w Colorado Springs odbyło się spotkanie zarządu Komitetu Olimpijskiego Stanów Zjednoczonych (USOC). Po zebraniu Amerykanie wyrazili chęć goszczenia zimowych igrzysk olimpijskich w swoim kraju.

Według szefa USOC i członka MKOl Larry’ego Probsta, Idealnym terminem byłby rok 2030, żeby nie zakłócały one przygotowań do igrzysk w Los Angeles w 2028 roku. Amerykanie biorą jednak pod uwagę też zgłoszenie się do wyścigu o wcześniejsze igrzyska w 2026 roku. A to dlatego, że prezydent MKOl Thomas Bach nie wyklucza ponownego przyznania dwóch igrzysk jednocześnie, tak jak miało to miejsce w przypadku igrzysk letnich w 2024 i 2028 roku. Amerykanie chcą być wtedy przy stole negocjacyjnym. Wśród potencjalnych miast-gospodarzy wymienia się Salt Lake City, Denver czy Reno.

Zainteresowanie goszczeniem zimowych igrzysk w 2026 roku wyraziło już kilka miast. Najbliżej złożenia dokumentacji jest Sion, jednak szwajcarski rząd opóźnia jednak decyzję dotyczącą udzielenia finansowego wsparcia dla tej kandydatury. W niedzielę podczas wyborów parlamentarnych w Austrii Tyrolczycy będą mogli wypowiedzieć się w referendum dotyczącym kandydatury Innsbrucka. W poniedziałek z kolei rada miasta zadecyduje o dalszym losie aplikacji Calgary. Wstępne zainteresowanie wyraziły też Sztokholm, Ałmaty, Erzurum oraz Sapporo.

Wojciech Nowakowski2409 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password