Annyeong Pjongczang! (1) – Łyżwiarstwo figurowe

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu za pasem. Czas zatem rozpocząć wróżenie z fusów i typowanie do kogo powędrują medale i jak w olimpijskiej rywalizacji poradzą sobie biało-czerwoni. To wszystko analizować będziemy dla Was w naszym cyklu „Annyeong Pjongczang”. Na pierwszy ogień najbardziej artystyczna z zimowych dyscyplin – łyżwiarstwo figurowe.

Garść historii

Choć debiut na zimowych igrzyskach olimpijskich łyżwiarstwo figurowe zaliczyło w Chamonix w 1924 roku, to w olimpijskiej rodzinie jest już znacznie wcześniej, bowiem od igrzysk w 1908 roku. Dyscyplina, która ewidentnie kojarzy tam się z zimową aurą pierwotnie znalazła się bowiem w programie letnich igrzysk, co dopiero w kolejnych latach zostało zweryfikowane.

Embed from Getty Images

Nieprzerwanie od debiutu o olimpijskie medale walczą soliści, solistki oraz pary sportowe. W 1976 roku do tej rodziny dołączyły pary taneczne i przez wiele lat była to najnowsza łyżwiarska konkurencja na igrzyskach. Wszystko zmieniło się jednak cztery lata temu w Soczi, gdzie po raz pierwszy odbyły się zawody drużynowe. Podczas igrzysk w Londynie w 1908 roku rozegrano jeszcze figury specjalne mężczyzn, jednak ta konkurencja nigdy później nie pojawiła się na najważniejszej imprezie czterolecia.

Pierwszymi w historii medalistami olimpijskimi w tej dyscyplinie sportu byli Szwed Ulrich Salchow, Brytyjka Madge Syers, para sportowa z Niemiec – Anna Huber/Heinrich Burger oraz Rosjanin Nikolai Panin. Podczas debiutu łyżwiarstwa figurowego w zawodach udział wzięli przedstawiciele sześciu krajów w tym nieco egzotycznej Argentyny. Swoich przedstawicieli na igrzyskach miały już także takie kraje jak Brazylia, RPA czy Filipiny.

Polscy łyżwiarze figurowi na igrzyskach startowali już jedenastokrotnie, począwszy od debiutu w 1968 roku z dwoma przerwami – w 1980 i 2014 roku żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się awansować do olimpijskiej stawki. Wciąż czekamy także na pierwszy w historii olimpijski medal. Najbliżej sukcesu był 1988 roku solista Grzegorz Filipowski, który ostatecznie zajął piąte miejsce. Swoich szans szukali także Dorota Siudek (z domu Zagórska) i jej mąż Mariusz, którzy trzykrotnie plasowali się w czołowej dziesiątce igrzysk – najwyżej, na siódmym miejscu będąc w 2002 roku.

Faworyci

Zaciekła walka o złoto toczyć się będzie z całą pewnością w konkurencji solistów. Naturalnym faworytem byłby rzecz jasna broniący tytułu Japończyk Yuzuru Hanyu. Aktualny mistrz świata w grudniu doznał jednak kontuzji kolana i kostki i do rywalizacji powróci dopiero podczas olimpijskiej rywalizacji. Jego forma będzie zatem ogromną zagadką.

Embed from Getty Images

W tej sytuacji coraz wyżej stawiane są szanse Nathana Chena. Młody, 18-letni Amerykanin na międzynarodowej scenie objawił się w ubiegłym roku, a w tym eksplodował formą, wygrywając trzy turnieje cyklu Grand Prix – Rostelecom Cup, Skate America i finał w Nagoi. Czarnego konia z Salt Lake City powstrzymać może Javier Fernandez. Doświadczony Hiszpan, który w dorobku ma sześć tytułów mistrza Europy i dwa tytuły mistrza świata z całą pewnością jedzie do Pjongczangu z nadzieją na pierwszy w karierze olimpijski medal. Zaskoczyć wielką trójkę chciał będzie Japończyk Shoma Uno, który pozostaje co prawda nieco w cieniu największych gwiazd, ale przecież jest to aktualny wicemistrz świata i zawodnik, który legitymuje się najlepszym w tym roku wynikiem na świecie. Nie można zapominać także o coraz lepiej jeżdżących Rosjanach, brązowym medaliście mistrzostw świata, Chińczyku Boyangu Jinie czy wicemistrzu olimpijskim z Soczi, Patricku Chanie z Kanady.

W konkurencji solistek absolutną faworytką do złota była Jewgienija Miedwiediewa. Rosjanka w poprzednich dwóch sezonach totalnie zdominowała zmagania na światowych taflach, wygrywając turniej za turniejem i zdobywając wszystkie możliwe tytuły. Niestety kontuzja stopy nieco zweryfikowała plany 18-latki z Moskwy, która wciąż prezentuje się bardzo dobrze, ale na ostatnich mistrzostwach Europy przegrała z koleżanką z reprezentacji Aliną Zagitową. 15-latka w tym sezonie prezentuje rewelacyjną dyspozycję i kto wie czy nie okaże się największą niespodzianką olimpijskich zmagań w Pjongczangu.

Embed from Getty Images

Broni z całą pewnością nie złożyły jeszcze Kanadyjki. Wszak Kaetlyn Osmond i Gabrielle Daleman to aktualne medalistki mistrzostw świata i na igrzyskach z całą pewnością będą piekielnie mocne. Tak samo zresztą jak zawsze groźna Japonka Satoko Miyahara czy Amerykanki Karen Chen i Mirai Nagasu. Z drugiego szeregu zaatakować może doświadczona Włoszka Carolina Kostner.

Bardzo ciekawie zapowiada się także rywalizacja par sportowych. Kwestia złotego medalu rozstrzygnąć powinna się między Chińczykami Wenjing Sui/Han Cong, a Niemcami Alioną Sawczenko i Bruno Massot. W ubiegłym roku szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść Azjatów, którzy wygrali mistrzostwa świata. W tym natomiast o pół kroku z przodu wydają się być Niemcy, którzy wygrali finał Grand Prix z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie. Różnice między tymi dwoma duetami są zazwyczaj minimalne, więc i na igrzyskach należy spodziewać się pojedynku na ułamki punktów.

Embed from Getty Images

Kolejka po medale jest jednak zdecydowanie dłuższa. Stoją w niej między innymi trzy pary rosyjskie, które ostatnio zdominowały zmagania na mistrzostwach Europy. Najwyżej stoją jednak szanse brązowych medalistów mistrzostw świata, Jewgieniji Tarasowej i Władymira Morozowa. Dalej kolejna para z Chin – Yu Xiaoyu/Zhang Hao oraz Kanadyjczycy Meagan Duhamel/Eric Radford. Wysoko, choć może nie na podium powinni być „fan-favourites” Vanessa James/Morgan Cipres. Francuzi z całą pewnością będą chcieli odgryźć się konkurencji po niepowodzeniu na czempionacie Starego Kontynentu.

Pojedynek powinien być także motywem przewodnim zmagań par tanecznych. Do złota aspirują bowiem Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron oraz Tessa Virtue ze Scottem Moirem. Kanadyjczycy, którzy przez lata rywalizowali z duetem amerykańskim Meryl Davis/Charlie White, po zdobyciu srebra w Soczi postanowili zakończyć karierę. Ta decyzja pozwoliła wypłynąć na szerokie wody Francuzom. Papadakis i Cizeron zaczęli przewodzić światowej czołówce zdobywając dwa tytuły mistrzów świata i Europy. W ubiegłym roku Virtue i Moir postanowili jednak powrócić do rywalizacji i zrobili to w brawurowym stylu, wygrywając mistrzostwa świata. Pojawienie się nowych rywali zdecydowanie pobudziło Francuzów, którzy w tym sezonie już czterokrotnie bili rekord świata, zostając także pierwszą parą taneczną w historii, która uzyskała wynik powyżej dwustu punktów w łącznej nocie. Zawodnicy Trójkolorowych są zatem nieco wyżej w typowaniach, choć Kanadyjczycy z całą pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa tym bardziej, że wszystkie postępy swoich głównych rywali mogą codziennie obserwować podczas wspólnych treningów w Gadbois.

Embed from Getty Images

Pozostali muszą chyba obejść się smakiem i zawalczyć o brąz. Aspirują do niego przede wszystkim trzy pary amerykańskie – brązowi medaliści mistrzostw świata 2017 Maia i Alex Shibutani, brązowi w 2016 roku – Madison Chock/Evan Bates oraz mistrzowie USA Madison Hubbel/Zachary Donohue. W odwodzie są jeszcze Kanadyjczycy Kaitlyn Weaver/Andrew Poje oraz zawsze plasujące się w czołówce pary rosyjskie i włoskie.

W konkurencji drużynowej liczyć będą się Ci, którzy mogą pochwalić się wyrównanym składem na wysokim poziomie. To powiedzieć można chyba o dwóch reprezentacjach – Kanadyjczykach i Rosjanach. Oba zespoły mają jednak swoje słabsze strony – kraj Klonowego Liścia może mieć problem z dobrym startem solisty, natomiast Rosjanie raczej nie będą liczyć się w walce o medale w konkurencji par tanecznych. O brąz powalczyć powinni Amerykanie z Japończykami, a czarnymi końmi mogą okazać się dysponujący wyrównanym składem Włosi czy Chińczycy.

Szanse Polaków

Polscy łyżwiarze figurowi na igrzyska olimpijskie powracają po ośmioletniej przerwie. Nasz ostatni występ, podczas olimpijskich zmagań w Vancouver został  określony jako kompromitacja, bowiem nasi zawodnicy zajmowali miejsca w końcówce stawki.

Embed from Getty Images

Tym razem ma być jednak inaczej. Wszystko za sprawą Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa, którzy jako jedyni reprezentanci Polski wywalczyli awans na igrzyska. Wspólnie pod okiem byłej wicemistrzyni świata juniorów, Sylwii Nowak-Trębackiej trenują dość krótko, bowiem od sezonu 2014/2015, ale szybko udało im się poczynić znaczące postępy. Dowodem tego progresu są chociażby 8. miejsce ubiegłorocznych mistrzostw Europy i 14. lokata na mistrzostwach świata. Kilka dni temu podczas mistrzostw Europy polski duet zajął dziesiątą lokatę, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie pary startujące w Moskwie pojawią się na igrzyskach.

Podczas swojego debiutu na igrzyskach Torunianie z całą pewnością będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony i przygotować najwyższą formę. Pomimo problemów zdrowotnych, które przydarzyły się naszej parze na początku sezonu o ten drugi aspekt możemy być spokojni, gdyż biało-czerwoni zawsze na najważniejszych imprezach sezonu biją swoje rekordy życiowe. Jeśli podobna sytuacja wydarzy się w Pjongczangu to miejsce w czołowej „15” powinno być planem minimum.

Prognoza

Reprezentacja Polski: Natalia Kaliszek, Maksym Spodyriew
Realnie: Miejsca 11-15
Będziemy wniebowzięci: Czołowa dziesiątka

Typy portalu igrzyska24.pl:
Soliści: Nathan Chen (USA)
Solistki: Jewgienija Miedwiediewa (Rosja)
Pary sportowe: Aljona Sawczenko/Bruno Massot (Niemcy)
Pary taneczne: Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron (Francja)
Zawody drużynowe: Kanada

Typy eksperta – Mariusza Siudka:
Soliści: Javier Fernandez (Hiszpania)
Solistki: Carolina Kostner (Włochy)
Pary sportowe: Aljona Sawczenko/Bruno Massot (Niemcy)
Pary taneczne: Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron (Francja)
Zawody drużynowe: Kanada

fot. Irina Tsimfer/kaliszek-spodyriev.com

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password