Annyeong Pjongczang (2) – Curling

To jedyna dyscyplina będąca w programie zimowych igrzysk, w której nigdy nie mieliśmy olimpijczyków. Niestety, w Pjongczangu nie będzie inaczej. Dzisiaj zajmiemy się jednak tymi, którzy do Korei Południowej pojadą walczyć o medale.

Garść historii

Pierwszy raz curlerzy pojawili się na olimpijskich arenach w 1924 roku. Tak jak dopiero po „Tygodniu Sportów Zimowych” uznano je za pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie, tak samo curling, uznawany pierwotnie za dyscyplinę pokazową, dopiero w późniejszym czasie doczekał się przyznania medali za tamten turniej. Trwało to jednak dużo dłużej – dopiero tuż przed otwarciem igrzysk w Turynie na Sesji MKOl w 2006 roku pośmiertnie ogłoszono najlepszych w Chamonix medalistami olimpijskimi. Ponadto członek zwycięskiej drużyny brytyjskiej D.G. Astley wystąpił w jednym meczu w reprezentacji Szwecji, której pomógł zdobyć srebrny medal, co czyni go jedynym w historii igrzysk olimpijskich dwukrotnym medalistą w tej samej konkurencji.

W 1932, 1988 i 1992 roku rozegrano pokazowe turnieje „szachów na lodzie”, ale medale rozdano dopiero w 1998 roku w Nagano. Od tej pory również kobiety rywalizowały w tej dyscyplinie. Dwukrotnie triumfowały Kanadyjki oraz Szwedki (legendarna drużyna Anette Norberg jest jedyną, której udało się obronić tytuł mistrzyń olimpijskich), raz natomiast, w Salt Lake City, zwyciężyły reprezentujące Wielką Brytanię Szkotki. Wśród panów przedstawiciele ojczyzny curlingu zdobyli złoto jedynie we wspomnianym turnieju w Chamonix. Od powrotu curlingu do olimpijskiego programu najbardziej utytułowani są Kanadyjczycy, którzy zdobyli w tym czasie dwa srebra i trzy złota.

Tegoroczne igrzyska w Pjongczangu przejdą do historii. Po raz pierwszy bowiem rozegrany zostanie turniej par mieszanych. Wcześniej ta konkurencja dwukrotnie pojawiła się w programie młodzieżowych igrzysk olimpijskich – zarówno w Innsbrucku, jak i w Lillehammer.

Faworyci

Choć to Szkocja jest tym krajem, który kojarzy się z curlingiem najmocniej, jako ojczyzna tej dyscypliny sportu, to jednak głównym kandydatem do zgarnięcia kompletu złotych medali jest Kanada. Zarówno panie, jak i panowie, będą bronić tytułów wywalczonych przed czterema laty przez swoich rodaków, a do turnieju par mieszanych przystąpią jako wicemistrzowie świata.

W każdej konkurencji drużyny spod znaku klonowego liścia czeka ciężka przeprawa. W jest bowiem wielu utytułowanych curlerów i curlerek. Wśród par mieszanych najgroźniejszymi rywalami Kaitlyn Lawes  Johna Morrisa będą Chińczycy Rui Wang i Dexin Ba, Rosjanie Anastazja Bryzgałowa i Aleksander Kruszelnicki oraz Szwajcarzy Jenny Perret i Martin Rios. Te dwie ostatnie pary to mistrzowie świata z 2016 i 2017 roku, natomiast Azjaci jako jedyni zdobyli medale na obydwu ostatnich edycjach tej imprezy.

Wśród kobiet trudno jest wskazać drużyny, które byłyby na tyle równe, co zespół Rachel Homan. Na pewno jednak Szkotki (Brytyjki) Eve Muirhead są tym zespołem, za którym przemawia najwięcej medali w ostatnich latach. Warto jednak wspomnieć, że Szwedki (skip Anna Hasselborg) i Szwajcarki (skip Silvana Tirinzoni) to drużyny, które muszą przebijać się nie tylko na imprezach międzynarodowych, ale też u siebie w kraju.

Męska stawka pełna jest gwiazd – Szwedzi na czele z Niklasem Edinem, Norwegowie Thomasa Ulsruda (znani nie tylko z umiejętności curlerskich, ale też nieszablonowych spodni) czy Szwajcarzy Petera de Cruza zgarnęli wszystkie medale mistrzostw Europy od 2015 roku (w 2014 roku również medal trafił do Szwajcarów, ale wtedy skipem był Sven Michel) aż do imprezy z minionego listopada, kiedy to akces do światowej czołówki zgłosiła młoda drużyna szkocka (brytyjska) pod dowództwem Kyle’a Smitha.

© WCF / Céline Stucki

Prognoza

Typy portalu igrzyska24.pl:
Pary mieszane: Chiny
Mężczyźni: Szwecja
Kobiety: Kanada

Typy eksperta – Pawła Burlewicza:
Pary mieszane: Kanada
Mężczyźni: Kanada
Kobiety: Kanada

Wojciech Nowakowski2402 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password