Annyeong Pjongczang (3) – Short track

Jako dyscyplina pokazowa został zaprezentowany szerokiej publiczności na igrzyskach w 1988 roku. Już cztery lata później dołączył do rodziny olimpijskiej, jako jej pełnoprawny członek. Short track do dziś największą popularnością cieszy się w Azji oraz Ameryce Północnej. Mimo to może być uznawany za jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin świata.

GARŚĆ HISTORII

Short track narodził się za oceanem Atlantyckim – w Ameryce Północnej. Jako pierwsi uprawiali go Amerykanie i Kanadyjczycy. Szybko jednak nową dyscypliną zainteresowali się również Azjaci, dzięki czemu już po kilku latach na krótkim torze mierzyli się także Koreańczycy i Chińczycy.

W pamięć kibiców najbardziej zapadł zapewne olimpijski finał biegu na 1000 metrów z 2002 roku z Salt Lake City. Wówczas kwestia walki o medale miała rozstrzygnąć się miedzy Amerykaninem i Kanadyjczykami. W sporej odległości za nimi, na piątym miejscu, jechał reprezentant Australii – Steven Bradbury. Wszystko zakończyło się jednak sensacyjnie – czterech zawodników wywróciło się, a Brandbury został niespodziewanym zwycięzcą i Mistrzem Olimpijskim.

ZOBACZ FILM

FAWORYTKI

W dyscyplinie takiej jak short track bardzo trudno wskazać faworytów. W gronie, które może powalczyć o medale znajduje się z pewnością kilkunastu zawodników i zawodniczek. Z racji miejsca rozgrywania olimpijskich zawodów, głównymi pretendentami do złotych krążków powinni być jednak Koreańczycy.

Jeśli afera związana z uderzeniem Minjeong Choi przez trenera koreańskiej kadry nie będzie miała wpływu na występ zawodniczki na igrzyskach, to właśnie ona może okazać się najjaśniejszą gwiazdą zawodów. Choi jest w stanie wygrać na każdym z dystansów, z czego najmniejszą konkurencję do złota będzie miała na dystansie 1500 metrów.

Na najdłuższym z dystansów poza jej rodaczkami, a w szczególności Suk Hee Shim, która triumfowała podczas Pucharu Świata w Szanghaju, zagrozić mogą jej raczej tylko Kanadyjki z Kim Boutin na czele. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeżeli w biegu finałowym wystartują dwie lub trzy reprezentantki gospodarzy – a tak najprawdopodobniej się stanie – to któraś z nich zainkasuje olimpijskie złoto.

W rywalizacji na 1000 metrów Minjeong Choi i spółce plany pokrzyżować mogą także jeżdżące nieźle na tym dystansie Holenderki. Pretendować do medali będą także Kanadyjki. A szczególną ochotę na zwycięstwo ma zapewne Kim Boutin, która na tym dystansie wygrała w tym sezonie klasyfikację generalną Pucharu Świata.

Zdecydowanie najwięcej możliwości, jeśli chodzi o typowanie Mistrzyni Olimpijskiej, mamy na dystansie 500 metrów. To dystans, na którym Azjatki nie mają wyraźnej przewagi nad resztą świata, a w wewnątrzkontynentalnej rozgrywce Koreanki obawiać mogą się z pewnością bardzo silnej Kexin Fan z Chin. Swoich szans mogą poszukać Holenderki (Suzanne Schulting czy Yara van Kerkhof), a także Włoszki (Arianna Fontana i Martina Valcepina). Nie bez szans będą również Węgierki czy Rosjanki. Wśród Kanadyjek medal na zwieńczenie swojej sportowej kariery będzie chciała zdobyć na pewno Marianne St-Gelais, a zaskoczyć mogą także młodsze Valerie Maltais czy Jamie MacDonald.

W całej wyliczance nie możemy zapomnieć także o Elise Christie. Pierwsza w historii europejska Mistrzyni Świata w wieloboju nie składa broni. Pomimo niezbyt udanego sezonu, który Brytyjce upłynął pod znakiem kontuzji, Christie cały czas przygotowuje się do igrzysk. Ostatnimi czasy zrezygnowała ze startu na Mistrzostwach Europy, aby do Pjongczangu lecieć z taką samą świeżością jak Koreanki. Taka taktyka podziałała podczas ostatnich Mistrzostw Świata. Teraz zatem należy stwierdzić, że po Brytyjce możemy spodziewać się dosłownie wszystkiego – na każdym z dystansów.

Jeśli chodzi o sztafety, tu sprawa wydaje się najprostsza. Jeśli nie zdarzy się nic niespodziewanego, walkę o złoto stoczą między sobą Koreanki i Chinki. O brąz walczyć będą natomiast… wszystkie pozostałe drużyny.

FAWORYCI

Równie dużo możliwości zagospodarowania miejsc na olimpijskim podium do u kobiet, jest także w rywalizacji mężczyzn. Podobnie jak u kobiet, tak i tu faworytami do złota na 1500 metrów będą gospodarze. Dae Heon Hwang na każdym z Pucharów Świata zdobywał złoty lub srebrny medal. Jeśli dodatkowo w biegu finałowym będzie miał do pomocy Hyo Jun Lima lub Yi Ra Seo, z pewnością któryś z nich będzie triumfował. Groźnymi rywalami dla Koreańczyków będą Charles Hamelin (Kanada) i Sjinkie Knegt (Holandia).

Ten ostatni popisać może się na dystansie 1000 metrów, na którym triumfował na Pucharze Świata w Dordrechcie. Do faworytów na tym dystansie mogą należeć także Kanadyjczyk Samuel Girard oraz węgierscy bracia Shaolin i Shaoang Liu.

Tak jak u kobiet, tak i u mężczyzn grono faworytów znacznie rozszerza nam się przy dystansie 500 metrów. Na nim Koreańczycy podczas Pucharów Świata nie mogli się do końca odnaleźć. Triumfy święcili Shaolin Sandor Liu (Węgry), Samuel Girard (Kanada) oraz Wu Dajing (Chiny). Ten ostatni jeździł wręcz perfekcyjnie podczas azjatyckich pucharów – w Szanghaju i Seulu. Groźny może okazać się także inny z łyżwiarzy „Państwa Środka” – Ziwei Ren. Nie możemy zapominać jednak także o Kanadyjczykach, Holendrach oraz Rosjanach – niezależnie od tego, kogo wystawią na tym dystansie (oficjalnie dowiemy się tego 28 stycznia).

Jeśli chodzi o rywalizację sztafet, głównymi rywalami Koreańczyków będą najprawdopodobniej Kanadyjczycy i Chińczycy. W grę o podium mogą włączyć się również Holendrzy, Amerykanie, Węgrzy i Rosjanie (o ile wystawią sztafetę).

POLACY

Do Pjongczangu pojedzie trójka naszych rodaków. Magdalena Warakomska będzie pierwszą w historii short tracku Polką, która wystartuje na igrzyskach olimpijskich na każdym z dystansów. Obok niej na dystansie 500 metrów zobaczymy także Natalię Maliszewską oraz Bartosza Konopko.

Spośród biało-czerwonych największe nadzieje pokładamy w starcie Natalii Maliszewskiej, która w ostatnim czasie bardzo dobrze radzi sobie w jeździe na 500 metrów. Białostoczanka ma już na swoim koncie medale Pucharu Świata, zatem nie będzie zaskoczeniem nawet, jeśli włączy się w walkę o medale. Realnie jednak jej szanse należy oceniać na awans do światowego TOP10.

W czołowej „szesnastce” na tym dystansie ma szansę znaleźć się Bartosz Konopko. Każdy kolejny bieg na 500 metrów – od ćwierćfinału wzwyż – będzie pisał jednak osobną historię. Tam możliwe będzie dosłownie wszystko, a czynników od których będzie to zależne jest zbyt wiele, aby skutecznie przewidywać.

Trudno także przewidywać na które pozycje stać w tym momencie Magdę Warakomską. Z pewnością awans do najlepszej dwunastki świata na którymkolwiek z nich będzie dla naszej rodaczki znakomitym osiągnięciem i powodem do radości.

PROGNOZA

DYSTANS   Typ Patrycji Maliszewskiej  Nasz typ
1500 metrów  Minjeong Choi
Sjinkie Knegt
 Minjeong Choi
Charles Hamelin
500 metrów  Wu Dajing  Marianne St-Gelais
Wu Dajing
1000 metrów  Minjeong Choi  Kim Boutin
Sjinkie Knegt
sztafeta  Korea Pd.
Korea Pd.
 Korea Pd.
Korea Pd.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password