Annyeong Pjongczang (4) – Bobsleje

Rywalizacja bobsleistów na igrzyskach w Pjongczangu będzie wyjątkowo ciekawa. Zakończony tydzień temu sezon Pucharu Świata pokazuje, że trudno wskazać jednoznacznych faworytów do tytułów mistrzów olimpijskich w każdej z bobslejowych specjalności. Realny jest scenariusz meczu Kanada – reszta świata na Alpensia Sliding Centre. Ku naszej radości w męskich dwójkach i czwórkach zobaczymy polskie osady.

Garść historii

Zawody bobslejowe rozgrywane są na igrzyskach od samego początku, czyli od 1924 roku, z jedną przerwą – w roku 1960. Najwięcej medali na igrzyskach zdobywali Niemcy – licząc łącznie 40 krążków, w tym 16 złotych. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmują Szwajcarzy z dziewięcioma tytułami, a trzecie Amerykanie (siedem złotych medali). Medale na igrzyskach zdobywali przedstawiciele tylko dwunastu nacji, co najlepiej świadczy, że jest to sport raczej elitarny. Jeśli chodzi o klasyfikację indywidualną, to najbardziej ozłoceni są Niemcy Andre Lange i Kevin Kuske, którzy w latach 2002 – 2010 zdobyli wspólnie cztery olimpijskie złota i jedno srebro. Aż sześć olimpijskich krązków ma na koncie inny Niemiec – Wolgang Hoppe, który najpierw startował w barwach NRD, a potem już zjednoczonych Niemiec, zgarniając w latach 1984 – 1994 dwa medale złote, trzy srebrne i jeden brązowy. Po dwa medale w każdym kolorze ma na koncie startujący w latach 1956 – 1968 Włoch Eugenio Monti. Jego dorobek byłby zapewne jeszcze okazalszy, gdyby nie przerwa w olimpijskiej bobslejowej rywalizacji, wymuszona przez organizatorów igrzysk w Squaw Valley w 1960 roku.

Embed from Getty Images

Faworyci

Dwójki kobiet

Tu sprawa jest w sumie dość jasna. Kwestia olimpijskiego złota powinna rozstrzygnąć się w gronie amerykańsko-kanadyjsko-niemieckim. Cykl pucharowy wygrała dwukrotna mistrzyni olimpijska, Kanadyjka Kailie Humphries, która triumfowała trzykrotnie (Lake Placid, Whistler i Altenberg), a tylko raz wypadła z czołowej czwórki. Humphries jest zawodniczką, która w sposób wybitny potrafi przygotowywać się do igrzysk olimpijskich, czasami i do mistrzostw świata (dwa tytuły mistrzowskie). Tak na co dzień jest zawodniczką absolutnej czołówki światowej, ale „jedną z wielu” – w ciągu dziesięciu lat startów w pucharze świata wygrywała „tylko” 16 razy, nie jest to dorobek imponujący jak na podwójną mistrzynię olimpijską. W naszym typowaniu mistrzów olimpijskich stawiam więc na Kanadyjkę.

Zagrożeniem dla niej będą z cała pewnością Amerykanki, przede wszystkim Elana Meyers-Taylor. Ona też ma w dorobku dwa medale olimpijskie – co ciekawe w Vancouver zdobyła brąz jako załogantka Erin Pac, w Soczi stała już na drugim stopniu podium jako pilot. Po ostatnich igrzyskach dwa razy wygrywała mistrzostwo świata i… grała w siedmioosobowe rugby w amerykańskiej reprezentacji narodowej. Wraz z Humphries jako pierwsza skorzystała z przepisu, dopuszczającego kobiety do startu w zawodach czwórek – bez sukcesów. W tym sezonie wygrała jedne zawody pucharu świata, trzy razy była druga, trzy razy trzecia. Dla Meyers trzeba rezerwować miejsce na podium, pytanie czy jest w stanie zagrozić Humphries. Jej reprezentacyjna koleżanka, Jamie Greubel-Poser będzie bronić wywalczonego w Soczi brązowego medalu, jednak nie dawałbym jej na to zbyt wielkich szans. Co prawda raz wygrała w tym roku puchar świata, dwa razy była druga, ale częściej zajmowała miejsca w okolicy szóstego.

Do walki kanadyjsko-amerykańskiej włączą się z całą pewnością Niemki. W klasyfikacji pucharu świata wyżej sklasyfikowana została Mariama Jamanka, która zadziwiała regularnością – we wszystkich zawodach zmieściła się w przedziale miejsc od drugiego do szóstego, ale większe szanse na podium, kto wie, może nawet na złoty medal olimpijski dawałbym Staphanie Schneider, która zanotowała w tym sezonie trzy pucharowe triumfy – w Winterbergu, Innsbrucku i Koenigsse. Gdyby nie wpadka w Altenbergu, gdzie nie ukończyła konkurencji i w Whistler (20. miejsce), byłaby w klasyfikacji pucharu bardzo wysoko. Obie 28-letnie Niemki nie zasmakowały jeszcze olimpijskich medali, więc tym bardziej będą zmotywowane.

Embed from Getty Images

Dwójki mężczyzn

Tu chyba najtrudniej wskazać faworyta do złotego olimpijskiego medalu. Zawody pucharu świata w tym sezonie wygrywali: Francesco Friedrich i Nico Walther (po 2 razy, Niemcy), Justin Kripps, Chris Spring ( obaj Kanada), Codie Bascue (USA) i Clemens Bracher (Szwajcaria). Największą regularność, zwłaszcza w europejskiej części sezonu prezentowali Niemcy (w tym także Johannes Lochner) i Kanadyjczycy oraz Łotysz Oskars Kibermanis, ale on zazwyczaj był na miejscach 5-8. Wygląda więc na to, że kwestie medalowe rozstrzygną między sobą bobsleiści z tych dwóch krajów. Ja osobiście stawiam na Nico Walthera, który w sumie wygrał trzy razy, ale raz zdyskwalifikowano go za nieprawidłowości sprzętu. Na drugim miejscu wśród faworytów widzę Justina Krippsa, który triumfował w generalnej klasyfikacji pucharu świata. Zagadkę stanowią Koreańczycy – Yunjong Wong i Donghyun Kim – obaj wystartowali w pucharach rozgrywanych na kontynencie amerykańskim, potem schowali się u siebie w domu, intensywnie trenując na Alpensia Sliding Centre. Znajomość toru w bobslejach ma bardzo istotne znaczenie, a oni będą mieli w tym względzie nad resztą świata ogromną przewagę, przecież w Pjongczangu rozegrano dotąd jedne jedyne zawody pucharowe – rok temu będące jednocześnie próbą przedolimpijską. Zaskoczeniem może też być dyspozycja Amerykanów, którzy błysnęli na początku sezonu na własnych torach, a potem zrobiło się o nich cicho – albo jeździli słabo, albo nie startowali w ogóle. Jeśli w Korei pojada jak u siebie, to mogą sie mocno liczyć w rozgrywce o medale.

Embed from Getty Images

Czwórki

Tu sprawa wydaje się jaśniejsza. Niemcy zdominowali rywalizację w tej najbardziej prestiżowej konkurencji. Johannes Lochner odniósł cztery zwycięstwa pucharowe, Nico Walther dorzucił trzy, w sumie niemieckie osady na podium stawały 13 razy (na 24 możliwe). Nie można wykluczyć sytuacji, że na podium stanie cała niemiecka dwunastka, jak to miało miejsce w Winterbergu. Który z Niemców jest najlepszy? W ostatnich tygodniach Nico Walther, który w trzech ostatnich startach był pierwszy (w St. Moritz został zdyskwalifikowany), puchar świata wygrał Lochner, ale najbardziej doświadczony Francesco Friedrich też się będzie liczył, choć on akurat więcej tytułów i medali zdobywał w dwójkach.

Kto jest w stanie zagrozić niemieckiej koalicji? Z całą pewnością Kanadyjczycy – Justin Kripps i Chris Spring, którzy potrafili w tym sezonie w miarę regularnie potrafili wdzierać się na podium, ale nie na najwyższy jego stopień. Zapewne szanse na wysokie miejsce ma Łotysz Oskars Melbardis, który będzie bronił srebra wywalczonego w Soczi (a tak naprawdę tytułu najlepszego na tych igrzyskach po tym, jak MKOl odebrał złote medale Rosjanom), a który przez cały sezon spisywał się średnio, ale na ostatnich zawodach w Koenigssee zasygnalizował wzrost formy drugim miejscem tuż za Waltherem.

Embed from Getty Images

Polacy

Cztery lata temu po igrzyskach w Soczi wydawało się, że Polacy długo na olimpijskie tory nie wrócą. Jednak Polski Związek Bobslei i Skeletonu, który wyodrębnił się z Polskiego Związku Sportów Saneczkowych wziął się ochoczo do pracy i doprowadził do tego, że po raz pierwszy od „X” lat rozegrano mistrzostwa Polski w bobslejach, że w rywalizacji międzynarodowej startują czassmi trzy polskie dwójki i dwie czwórki, że doczekaliśmy się miejsc w czołowej dziesiątce pucharu świata, że na igrzyskach w Pjongczangu zobaczymy zarówno dwójkę, jak i czwórkę. Mateusz Luty i Krzysztof Tylkowski kwalifikację na igrzyska wywalczyli sobie w bardzo dobrym stylu, zajmują w zawodach Pucharu Świata w tym sezonie miejsca 9., 12., 15., odnosząc też historyczne pierwsze zwycięstwo w Pucharze Europy w Altenbergu. Te osiągnięcia mogą napawać optymizmem w kontekście startu w Pjongczang. Problemem polskiej osady jest mała stabilność formy.  Zdarzają się ślizgi świetne, dające w stawce najlepszych na świecie nawet siódme czasy, ale chwilę potem przychodzi przejazd zdecydowanie gorszy, powodujący spadek w klasyfikacji. Rywalizacja olimpijska to cztery przejazdy, więc stabilność formy jest tu szczególnie ważna. Gdyby Mateuszowi i Krzysztofowi udały się cztery ślizgi na najwyższym możliwym poziomie, to mielibyśmy naszą dwójkę w ósemce igrzysk, jestem o tym przekonany. Będzie o to szalenie trudno, ale trzeba też przyznać, że forma Polaków z upływem czasu rosła i miejmy nadzieję, że w czasie olimpijskiego startu będzie optymalna.

Dużo gorzej wygląda sprawa naszej czwórki. Na igrzyska dostała się kuchennymi drzwiami, dzięki wycofaniu się ekip holenderskiej i słowackiej. Nasza osada na zawodach pucharu świata spisywała się zdecydowanie gorzej niż dwójka, zajmowała miejsca 18., 19, 23. i 24., w Pucharze Europy miejsca były wyższe, ale też dalekie do tych zajmowanych przez dwójkę (11., 12. i 13.). Siłą rzeczy nasi bobsleiści powinni zakręcić się kolo miejsca 20., może ciut wyższego. Pierwsza dziesiątka jest na dziś poza zasięgiem. Kto wie, może za cztery lata, jeśli ten sport będzie się rozwijał w Polsce tak jak w ostatnich latach…

Prognozy

Typy portalu igrzyska24.pl:
Dwójki kobiet: Kailie Humphries (Kanada)
Dwójki mężczyzn: Nico Walther (Niemcy)
Czwórki: Nico Walther (Niemcy)

Polacy
Będziemy wniebowzięci: dwójka w czołowej dziesiątce, czwórka w czołowej dwudzistce
Realnie: dwójka wdrugiej dziesiątce, czwórka w trzeciej dziesiątce

 

Bartosz Szafran4869 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password