Annyeong Pjongczang (5) – Skeleton

Zawody w skeletonie na igrzyskach w Pjongczangu będą z całą pewnością bardzo interesujące. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn trudno wskazać jednego faworyta do triumfu, więc sytuacja w klasyfikacjach może zmieniać się po każdym z czterech ślizgów. Szkoda, że w Korei zabraknie Polaków. 

Garść historii

Skeleton był konkurencją olimpijską w latach 1928, 1948 (tylko mężczyźni) oraz co 4 lata od 2002 roku. Najbardziej znanym współczesnym skeletonistą jest Łotysz Martins Dukurs, który ma na koncie całe mnóstwo zwycięstw pucharowych, tytułów mistrza świata, ale na igrzyskach był „tylko” dwukrotnie drugi. Osiem lat temu złoto zabrał mu Kanadyjczyk Jon Montgomery, w Soczi zaś, zdyskwalifikowany potem przez MKOl Alexander Trietiakow. Wśród kobiet dwa ostatnie tytuły olimpijskie zdobywały Brytyjki – Amy Williams i Liz Yarnold, zawodniczki z Wielkiej Brytanii stawały na podium każdych dotychczas rozgrywanych igrzysk.

Embed from Getty Images

Faworyci

Kobiety

Trudno wskazać jedną bardzo mocną faworytkę. Cztery triumfy w zawodach pucharu świata zanotowała w tym sezonie Niemka Jacqueline Loelling, nigdy nie wypadła z czołowej ósemki i triumfowała w klasyfikacji generalnej. Jak cień podążała za nią Tina Hermann, która czterokrotnie stawała na drugim stopniu podium, nie notując jednak pucharowego zwycięstwa. Dwa zwycięstwa miała na koncie Elena Nikitina, ale ona, w wyniku sankcji MKOl w Pjongczangu nie wystartuje. Dwie wiktorie ma na koncie Janine Flock. Austriaczka jeździ jednak bardzo nierówno, zdarzało się jej zajmować miejsca pod koniec drugiej dziesiątki. Jeśli chodzi o Brytyjki, które zgodnie z tradycją powinny zdobyć medal wyżej stają akcje broniącej tytułu Liz Yarnold, ale o podium tym razem może być jej bardzo ciężko. Liczyć się też będzie Kanadyjka Elisabeth Vathje, która regularnie „kręciła” się wokół pucharowego podium.

Embed from Getty Images

Mężczyźni

Trzy ostatnie tytuły mistrza świata zdobył Martins Dukurs, od Soczi odniósł niezliczoną liczbę pucharowych triumfów, ale w Pjongczangu złota raczej nie zdobędzie… Zawody olimpijskie dla genialnego Łotysza są koszmarem. I w Vaoncouver i w Soczi startował z pozycji głównego faworyta, ba, prawie pewniaka. W obu przypadkach złoto zabierali mu przedstawiciele gospodarzy igrzysk – w Vancouver Tim Montgomery, w Soczi Trietiakow, któremu niedawno MKOl medal zabrało. Co ciekawe na pozycji mistrza olimpijskiego w Soczi pozostaje oficjalnie vacat, więc Dukurs w swoim olbrzymim dorobku tego najcenniejszego trofeum nie ma. I po Pjongczangu mieć go raczej nie będzie, bo zabiorą mu go jego własne słabości („tylko” dwa pucharowe triumfy w tym roku, trzy drugie miejsca”) oraz dominujący w tym roku Koreańczyk Sungbin Yun (pięć wygranych w siedmiu startach w pucharze świata). Kwestia złota rozegra się z całą pewnością między tą dwójką, choć kto wie, czy jak diabeł z pudełka nie wyskoczy Niemiec Axel Jungk, który wygrał ostatnie zawody w Koenigssee. W rozgrywce o medale może się też liczyć drugi z braci Dukursów – Tomass.

Polacy

Nie startują, ale kto wie, może w Pekinie?

Prognozy:

Kobiety: Jacqueline Loelling (Niemcy)
Mężczyźni: Sungbin Yun (Korea Południowa)

 

Photo By Republic of Korea via StockPholio.net

Bartosz Szafran4869 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password