Annyeong Pjongczang (6) – Łyżwiarstwo szybkie

Panczeniści będą stanowili na igrzyskach w Pjongczangu największą grupę polskich sportowców. Do Korei nasi łyżwiarze jadą jednak z mniejszymi nadziejami, niż cztery lata temu do Soczi. Ale… w Rosji było lepiej, niż się tego spodziewaliśmy, więc może i tu uda nam się coś ugrać?

GARŚĆ HISTORII

Według legendy Rosjanin Aleksander Panszyn znalazł na strychu stare łyżwy, które przerobił w taki sposób, aby dało się na nich jeździć jak najszybciej. To właśnie od jego nazwiska do dziś tego typu łyżwy nazywamy „panczenami”. I choć w każdej tego typu historii tli się zapewne coś z prawdy, nie wszyscy uznali taką nazwę. W Holandii choćby owe obuwie nazywa się „norweżkami”.

Niezależnie od tego, czy historię tę uznamy za prawdziwą czy też nie, należy przyznać, że łyżwiarstwo szybkie uprawia się już od dawien dawna. Pierwsze Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie rozegrano jeszcze w XIX wieku. Wówczas rywalizowano na zamarzniętych jeziorach. Później dyscyplina ta zaczęła się coraz bardziej cywilizować – trafiła na tory, a następnie pod zadaszane hale.

FAWORYCI

Faworytkami do zdobycia medali na krótszych dystansach u kobiet będą z pewnością Japonki. Na 500 i 1000 metrów od kilku miesięcy króluje Nao Kodaira. I choć na tym krótszym dystansie kroku próbują dotrzymać jej Vanessa Herzog (Austria) i Karolina Erbanova (Czechy), a na dwukrotnie dłuższym w rywalizację włącza się także Yekateria Shikhova (Rosja), trzeba przyznać, że brak dwóch złotych krążków olimpijskich na szyi Kodairy będzie niespodzianką.

Na 1500 metrów dominatorką w Pucharze Świata jest zaś inna reprezentantka „Kraju Kwitnącej Wiśni” – Miho Takagi, która wygrała wszystkie cztery konkursy, w których wzięła udział. Jeśli ktoś miałby nawiązać z nią walkę, będą to z pewnością Holenderki lub Rosjanki. I jedne i drugie będą jednak bez szans, jeśli tylko Takagi pojedzie w takim stylu, jak robi to dotychczas.

Więcej faworytek niosą za sobą dłuższe dystanse. Na nich o triumf powalczyć mogą Ivanie Blondin (Kanada), Martina Sablikova (Czechy), Natalia Voronina (Rosja), Antoinette de Jong (Holandia) i Claudia Pechstein (Niemcy), choć ta ostatnia skupi się zapewne na walce w wyścigu ze startu masowego, gdzie w ostatnim czasie wraz z Francesą Lollobrigidą (Włochy) przewodzi światowej stawce.

Jeśli chodzi o sztafety – u kobiet zdarzyć może się wszystko… od drugiego miejsca. Pierwsze jest niemal zarezerwowane dla Japonek. O pozostałe kolory medali powalczą Holenderki, Kanadyjki, Niemki, Chinki oraz Polki.

W rywalizacji mężczyzn na najkrótszych dystansach, tj. 500 i 1000 metrów powinniśmy być świadkami emocjonującej walki Havarda Lorenzena (Norwegia) z całą armią Holendrów i Kanadyjczyków. Liczymy także na to, że w walkę o medale na najkrótszym z dystansów wmiesza się Artur Waś.

Na 1500 metrów najlepszy w Pucharze Świata był Denis Yuskov. Na złoto olimpijskie na tym dystansie ostrzą sobie zęby jednak także Holendrzy – Thomas Krol i Koen Verweij. Dłuższe dystanse powinny rozegrać się zaś mięszy czwórką: Ten-Jean Bloemen (Kanada), Sven Kramer (Holandia), Sverre Lunde Pedersen (Norwegia) i Nicola Tumolero (Włochy).

Inni zawodnicy będą walczyć o triumf w mass starcie. W tym swoje nadzieje na olimpijskie złoto pokładają kibice gospodarzy. Seung-Hoon Lee wygrał bowiem dwa z trzech konkursów Pucharu Świata. Podczas igrzysk niezwykle groźny powinien być jednak także Andrea Giovannini z Włoch.

Męska sztafeta będzie zdecydowanie najtrudniejsza do przewidzenia. Każdy spośród zespołów jadących na igrzyska będzie miał szanse na zdobycie medali.

POLACY

Polska w Pjongczangu wystawi silną, 14-osobową reprezentację. Miejmy nadzieję, że ilość biało-czerwonych przełoży się również na jakość występów. Na igrzyska do Korei nasi reprezentanci nie jadą bowiem z takimi oczekiwaniami, z jakimi zmierzali do Soczi.

Na pewno na medal liczyć może żeńska sztafeta, która będzie się w stanie włączyć w zaciętą rywalizację o podium. Niestety w Pjongczangu nie powalczy drużyna mężczyzn, która nie podołała zadaniu w kwalifikacjach. Faworytem nie do złota nie będzie też niestety obrońca tytułu Mistrza Olimpijskiego na dystansie 1500 metrów – Zbigniew Bródka.

Na tym dystansie możemy liczyć jednak na dobry występ u kobiet, gdzie powalczyć o wysoką pozycję zamierza Katarzyna Bachleda-Curuś. Na krótszym dystansie 500 metrów liczymy na dobrą jazdę Natalii Czerwonki i Artura Wasia. Ten drugi pokazał już zresztą w tym sezonie, że jest w stanie stanąć na podium.

Oprócz wyżej wymienionych próżno szukać w tej chwili w naszej reprezentacji szans na olimpijski medal. W szczególności dla młodych polskich zawodników tegoroczne igrzyska będą dopiero początkowym punktem kariery. Każde miejsce w czołowej „dziesiątce” należy zatem przyjąć z wielkim uznaniem.

PROGNOZA

500 metrów kobiet: Nao Kodaira (Japonia)
500 metrów mężczyzn: Havard Lorentzen (Norwegia)
1000 metrów kobiet: Nao Kodaira (Japonia)
1000 metrów mężczyzn: Koen Verweij (Holandia)
1500 metrów kobiet: Miho Takagi (Japonia)
1500 metrów mężczyzn: Koen Verweij (Holandia)
3000 metrów kobiet: Antoinette de Jong (Holandia)
5000 metrów mężczyzn: Ten-Jean Bloemen (Kanada)
5000 metrów kobiet: Ivanie Blondin (Kanada)
10000 metrów mężczyzn: Sven Kramer (Holandia)
Mass start kobiet: Claudia Pechstein (Niemcy)
Mass start mężczyzn: Andrea Giovannini (Włochy)
Sztafety kobiet: Japonia
Sztafety mężczyzn: Korea Południowa

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password