Annyeong Pjongczang (7) – Snowboard

Specjaliści od jazdy na desce zaczną swoją olimpijską rywalizację 10 lutego. Następnego dnia poznamy pierwszego medalistę IO w Pjongczangu w tej dyscyplinie sportu. Warto więc pokusić się o typowanie faworytów oraz zastanowić się jak na tle światowej czołówki mogą wypaść reprezentanci Polski.

Garść historii

Jak powstał snowboard? Można powiedzieć krótko, że z… nudy. W 1964 roku Amerykanin Shermann Poppen, by zapewnić rozrywkę swoim dzieciom połączył dwie narty w jedną i wyszedł twór nazwany ,,snurferem”. Jednak za pierwszą prawdziwą deskę snowboardową uznaje się tą skonstruowaną przez rodaka Poppena, Toma Simsa. Powstała ona w połowie lat 70-tych. Kilka lat później, a mianowicie w 1981 roku, przeprowadzono pierwsze zawody. W Europie ta dyscyplina sportu zadebiutowała w 1986. roku, a pierwszą rozegranym wydarzeniem były Mistrzostwa Szwajcarii w Saint Moritz. Debiut na igrzyskach olimpijskich nastąpił jednak dopiero w 1998 roku. W Nagano przeprowadzono rywalizację w half pipie oraz slalomie gigancie. Ta druga konkurencja była rozgrywana jednak tylko raz. Cztery lata później zastąpił ją slalom gigant równoległy. Podczas IO w Turynie pierwszy raz rozegrano snowboardcross, a w Soczi nastąpił debiut slopestyle’u oraz slalomu równoległego. W Pjongczangu po raz pierwszy o medale olimpijskie powalczą specjaliści od big airu, który w konkurencjach na igrzyskach wymienił wcześniej wspomniany slalom.

Faworyci

Half pipe

W gronie kobiet będziemy świadkami amerykańsko – chińsko – hiszpańskiej rywalizacji. Trudno wskazać jednoznaczną faworytkę do zdobycia złotego medalu, ale w gronie kandydatek do końcowego triumfu znajdą się zapewne: reprezentantki Państwa Środka Jiayu Liu i Xuetong Cai, Amerykanki Chloe Kim (prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ), Maddie Manstro i Kelly Clark oraz Hiszpanka Querralt Castellet, która praktycznie nie schodzi z podium zawodów Pucharu Świata.

Halfpipe mężczyzn może być najciekawszą i stojącą na najwyższym poziomie konkurencją igrzysk. Głównym faworytem do zdobycia złota jest z pewnością Amerykanin Shaun White, który w Snowmass zaliczył perfekcyjny przejazd. Jeżeli uda mu się to powtórzyć w Korei, nikt nie będzie go w stanie pokonać. Po piętach depcze mu jednak Japończyk Ayumu Hirano, który triumfował m.in w Secret Garden. Właśnie w Chinach uzyskał on znakomitą notę – 97,75 pkt. O medale powinni powalczyć także inni reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni: Yuto Totsuka, który prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ oraz Raibu Katayama, a także Ben Ferguson i Jake Pates ze Stanów Zjednoczonych.

Slalom gigant równoległy

W rywalizacji kobiet największe szanse na odniesienie końcowego triumfu ma Czeszka Ester Ledecka, która znajduje się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ i zwyciężyła już w Lackenhof i Bańsku. Pokrzyżować jej plany mogą Niemki Selina Joerg oraz Theresia Ramona Hofmeister oraz Austriaczka Julia Dujmovits.

W kontekście zdobycia złotego medalu na igrzyskach stawia się najczęściej w gronie faworytów na Szwajcara Nevina Galmariniego. Wydaje się jednak, że stawka u mężczyzn jest nieco bardziej wyrównana niż u kobiet i większa liczba zawodników ma szanse na odniesienie zwycięstwa. W tym gronie na pewno znajdują się na pewno Austriacy: Andreas Prommeger, Alexander Payer i Benjamin Karl oraz reprezentant Bułgarii Radosław Jankow.

Slopestyle

W tej konkurencji bardzo ciężko wytypować głównych faworytów, bowiem zarówno w gronie kobiet jak i mężczyzn światowa czołówka zawodników wybiórczo traktowała starty w zawodach PŚ. Warto jednak zwrócić uwagę na Japonki Reirę Iwabuchi i Miyabi Onitsukę, Nowozelandkę Christy Prior, Amerykankę Jamie Anderson oraz Australijkę Tess Coady, a także Austriaczkę Annę Gasser. O miejsca na podium w męskiej rywalizacji powinni walczyć Amerykanin Redmond Gerard, Norweg Marcus Kleveland, reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni Hiroaki Kunitake, Fin Rene Rinnekangas oraz Nowozelandczycy Tiarn Collins i Carlos Garcia Knight.

Snowboardcross

W klasyfikacji generalnej PŚ w rywalizacji kobiet prowadzi Włoszka Michela Moioli. Zawodniczkę z Półwyspu Apenińskiego należy więc uznać za jedną z głównych faworytek do zwycięstwa. Do tego grona należy zaliczyć też z pewnością Franuzki Chloe Trespeuch, Nelly Moenne Loccoz, Charlotte Banks i Amerykankę Lindsey Jacobellis. Kto wie, może Czeska Eva Samkova sprawi niespodziankę swoim rodakom?

Nieco trudniej jest wskazać faworyta w rywalizacji mężczyzn. Niemniej jednak o medale powinni walczyć Francuz Pierre Vaultier, Włoch Omar Visintin czy Australijczyk Alex Pullin. Biorąc pod uwagę, że snowboardcross jest konkurencją, w której jeden błąd może zaważyć o przegranej, niewykluczone są niespodzianki. Taką będzie np. zwycięstwo Niemca Paula Berga, mimo że triumfował on już w jednej odsłonie zawodów PŚ w tym sezonie.

Big air

Za główną faworytkę do zwycięstwa w konkurencji big air uznawana jest Austriaczka Anna Gasser, która triumfowała na początku sezonu w dwóch odsłonach PŚ oraz prowadzi w klasyfikacji generalnej cyklu. Bardzo groźne będą jednak Japonki Miyabi Onitsuka i Reira Iwabuchi. Nie należy skreślać także Szwajcarki Carli Somaini.

Jeśli chodzi o rywalizację mężczyzn to Amerykanin Chris Corning, Norweg Mons Roisland, Kanadyjczyk Max Parrot i Belg Seppe Smits wydają się rozstrzygnąć walkę o złoty medal między sobą. Grono faworytów jest jednak szersze i do tego ,,pojedynku” włączyć się mogą Japończycy Hiroaki Kunitake, Yuri Okubo oraz zawodnik zza Atlantyku Amerykanin Redmond Gerard, a także Norweg Marcus Kleveland, choć ten ostatni większe szanse ma jednak w konkurencji slopestyle’u.

Szanse Polaków

W slalomie gigancie równoległym wystartuje czwórka biało – czerwonych: Aleksandra Król, Weronika Biela, Karolina Sztokfisz oraz Oskar Kwiatkowski. Realnym celem dla naszych reprezentantów jest przejście kwalifikacji, czyli awans do czołowej ,,16″. Jednak polskich snowboardzistów stać na nieco więcej niż tylko start w zawodach głównych. Bardzo dobrym wynikiem będzie znalezienie się naszego zawodnika w najlepszej ósemce. Największe szanse na to ma Król, która w tym sezonie potrafiła znaleźć się w czołowej ,,16″.

W snowboardcrossie reprezentować nas będą: Zuzanna Smykała i Mateusz Ligocki. Tak jak w przypadku polskich gigancistów, awans do głównych zawodów powinien być celem podstawowym. Każda kolejna faza rywalizacji niż 1/4 finału (w przypadku kobiet) i 1/8 finału (w przypadku mężczyzn) z udziałem polskich zawodników będzie sukcesem. Jednak polscy kibice nie mieliby nic przeciwko, gdyby na igrzyskach nastąpiła powtórka z ubiegłorocznych MŚ w Sierra Nevada, kiedy to Mateusz Ligocki znalazł się w półfinale. Niewątpliwie przy odrobinie szczęścia stać na taki wynik polskich reprezentantów, mimo że wyniki tegorocznego PŚ nie napawają aż takim optymizmem. Jednak podobnie było w poprzednim sezonie.

Prognoza

Typy portalu igrzyska24.pl:

Halfpipe: Chloe Kim (Stany Zjednoczone) i Shaun White (Stany Zjednoczone)

Slalom gigant równoległy: Ester Ledecka (Czechy) i Nevin Galmarini (Szwajcaria)

Slopestyle: Reira Iwabuchi (Japonia) i Marcus Kleveland (Norwegia)

Snowboardcross: Nelly Moenne Loccoz (Francja) i Alex Pullin (Australia)

Big air: Anna Gasser (Austria) i Seppe Smits (Belgia)

Typy eksperta – Jacka Milasa:

Halfpipe: Chloe Kim (Stany Zjednoczone) i Ayumu Hirano (Japonia)

Slalom gigant równoległy: Ester Ledecka (Czechy) i Nevin Galmarini (Szwajcaria)

Slopestyle: Anna Gasser (Austria) i Marcus Kleveland (Norwegia)

Snowboardcross: Ewa Samkowa (Czechy) i Alex Pullin (Australia)

Big air: Anna Gasser (Austria) i Max Parrot (Kanada)

Reprezentacja Polski:

Slalom gigant równoległy:  Weronika BielaAleksandra KrólKarolina SztokfiszOskar Kwiatkowski

Snowboard cross: Zuzanna SmykałaMateusz Ligocki

Szanse Polaków:

Bylibyśmy wniebowzięci: jeden reprezentant w 1/4 finału w slalomie gigancie równoległym, jeden reprezentant w 1/2 finału w snowboardcrossie

Realnie: dwaj reprezentanci w 1/8 finału w slalomie gigancie równoległym, 1/4 (w przypadku Zuzanny Smykały) i 1/8 finału (w przypadku Mateusza Ligockiego)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password