Annyeong Pjongczang (8) – Narciarstwo dowolne

Specjaliści od akrobacji na nartach olimpijskie zmagania rozpoczną 9 lutego podczas kwalifikacji w jeździe po muldach. Dwa dni później poznamy pierwsze medalistki w tej konkurencji. Warto zastanowić się nad faworytami poszczególnych konkurencji oraz występem reprezentantki Polski – Karoliny Riemen-Żerebeckiej.

Garść historii

Narciarstwo dowolne, nazywane też narciarstwem akrobatycznym zadebiutowało na Igrzyskach Olimpijskich w Albertville w 1992 roku. Wtedy to po raz pierwszy przyznano medale – w jeździe po muldach. Cztery lata wcześniej w Calgary było ono jako dyscyplina pokazowa. W 1994 r. w Lillehammer do programu IO włączono skoki akrobatyczne, a podczas Igrzysk w Vancouver w 2010 r. dołączono ski cross. Oprócz szybkości przejazdu (muldy) na końcową notę składają się elementy akrobatyczne wykonywane podczas przejazdu. Narty używane w tej dyscyplinie są krótsze od tych zjazdowych, dzięki czemu można wykonywać skomplikowane, powietrzne ewolucje.

Faworyci

Ski cross

W gronie mężczyzn wydaje się, że należy patrzeć uważnie, na któregoś z dwójki Szwajcarów – lider Pucharu Świata Marc Bischofberger i Alex Fiva. Do rywalizacji o ten najcenniejszy medal mogą się włączyć obrońca tytułu Jean Frederic Chapuis (Francja), Siergiej Ridzik (OAR) czy też reprezentant Szwecji Viktor Andersson.

Jeśli chodzi o rywalizację kobiet to tutaj sprawa jest chyba przesądzona. Murowaną faworytką jest Szwedka Sandra Naeslund, która od początku sezonu wygrywa praktycznie wszystko. O pozostałe medale mogą z całą pewnością powalczyć Heidi Zacher (Niemcy) oraz Fanny Smith ze Szwajcarii.

Jazda po muldach

Zarówno w zmaganiach kobiet jak i mężczyzn największe szanse na olimpijskie złoto mają reprezentanci krajów Ameryki Północnej. Prowadzący w klasyfikacji generalnej, będący w kapitalnej formie od początku tego sezonu Mikael Kingsbury jest głównym faworytem. Jego najgroźniejszym rywalem jest mistrz świata Ikuma Horishima, który wygrał ostatni Puchar Świata przed igrzyskami. Bardzo wyrównana będzie rywalizacja u pań. Liderką Pucharu Świata jest Amerykanka Jaelin Kauf, ale do grona faworytek zaliczane są Australijka Britteny Cox, Kazaszka Julia Gałyszewa i Kanadyjki Justine Dufour-Lapointe i Andi Naude.

Skoki akrobatyczne

Chińska zawodniczka Mengtao Xu jest typowana przez wielu ekspertów do zdobycia złotego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Jak dotychczas, ma ona za sobą bardzo udane występy w Pucharze Świata, co jest dobrą prognozą.

Nieco więcej kandydatów do złota jest w męskim gronie. Najwięcej szans daje się Maksimowi Burowowi (OAR). Jednak nie będzie miał on łatwego zadania, gdyż w naprawdę niezłej dyspozycji są Chińczyk – Zongyang Jia oraz aktualny mistrz olimpijski Anton Kusznir z Białorusi.

Halfpipe

To kto zostanie mistrzem olimpijskim powinno rozstrzygnąć się pomiędzy dwoma Amerykanami – Alexem Ferreirą i Davidem Wise. Właśnie ci dwaj zawodnicy są postrzegani jako faworyci do końcowego triumfu.

U kobiet konkurencja jest nieco większa, ale wydaje się, że złoty medal zawiśnie na szyi, którejś z następującej czwórki: Brita Sigourney (Stany Zjednoczone), Kexin Zhang (Chiny), Cassie Sharpe (Kanada) i Maddie Bowman (Stany Zjednoczone).

Slopestyle

Jeśli chodzi o kobiety to zapowiada się nam bardzo ciekawa skandynawska rywalizacja, a konkretnie szwedzko-norweska. Kwestia złotego medalu powinny załatwić między sobą Jennie-Lee Burmansson (Szwecja) z Tiril Sjaastad Christiansen (Norwegia). Być może swoją szansę wykorzysta inna z Norweżek – Johanne Killi. Groźne będą także Amerykanki Maggie Voisin i Devin Logan. Kandydatkami do sprawienia niespodzianki są Brytyjka Isabel Atkin i Francuzka Tess Ledeux.

Sytuacja u mężczyzn jest podobna, z tym, że szykuje nam się rywalizacja szwajcarsko-norweska-szwedzka. Głównymi faworytami do zwycięstwa są bowiem Andri Ragettli, Oystein Braaten i Henrik Harlaut. Ostatni z nich rzadko startuje w Pucharach Świata, ale ostatnio okazał się bezkonkurencyjny podczas XGames w Aspen. Do walki o medale włączą się również Szwed Oscar Wester, Amerykanin McRae Williams i Brytyjczyk James Woods.

Szanse Polaków

Powracająca do rywalizacji na najwyższym światowym poziomie po ciężkiej kontuzji Karolina Riemen-Żerebecka nie miała zbyt wielu okazji do sprawdzenia swojej formy w zawodach rangi międzynarodowej. Wystąpiła tylko w zawodach FIS-owskich w austriackim Reiteralm, zajmując tam 5. i 6. miejsce. Polka w Pjongczangu wystartuje w ski crossie i naprawdę trudno powiedzieć jaki wynik osiągnie. Stać ją na pewno na dobry występ. Miejsce w dwudziestce jest jak najbardziej realne.

Prognoza

Typy portalu igrzyska24.pl

Ski cross: Sandra Naeslund (Szwecja) i Marc Bischofberger (Szwajcaria)

Jazda po muldach: Jaelin Kauf (Stany Zjednoczone) i Mikael Kingsbury (Stany Zjednoczone)

Skoki akrobatyczne: Mengtao Xu (Chiny) i Maxim Burov (OAR)

Halfpipe: Cassie Sharpe (Kanada) i Alex Ferreira (Stany Zjednoczone)

Slopestyle: Jennie-Lee Burmansson (Szwecja) i Henrik Harlaut (Szwecja)

Reprezentacja Polski:

Ski cross: Karolina Riemen-Żerebecka

Bylibyśmy wniebowzięci: Karolina Riemen-Żerebecka w finale

Realnie: Karolina Riemen-Żerebecka w ćwierćfinale

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password