ATP Szanghaj Rolex Masters: Finał dla Djokovica i del Potro

szanghajNovak Djokovic sięgnął po swój siódmy finał w  tym sezonie, pokonując 6:2 7:5 Jo-Wilfrieda Tsongę w godzinę i 35 minut. Mocno poniżej oczekiwań wypadł za to Rafael Nadal. Hiszpan poległ 6:2 6:4, oddając miejsce w finale Juanowi Martinowi del Potro.

W ćwierćfinale popularny ‚Nole’ musiał się porządnie namęczyć, aby wydrzeć zwycięstwo 6:7(7) 6:2 6:4 Gaelowi Monfilsowi, lecz dziś był zdecydowanym faworytem. Bilans spotkań FedEx ATP Head2Head Djokovica i Tsongi wynosił 10-5, przy czym Serb nie przegrał żadnego z ostatnich dziewięciu spotkań. Dziś oddał rywalowi jedyne siedem gemów, jednocześnie przełamując go pięciokrotnie. Jak przyznał na pomeczowej konferencji prasowej, Serb był wyjątkowo zadowolony zarówno z serwisu, który przyniósł aż 6 asów, jak i returnu. Tego samego nie mógł o sobie powiedzieć Francuz, którego podanie nie stanowiło dla turniejowego nr 1 żadnego wyzwania. W siódmym gemie drugiego seta Tsonga skutecznie zaczął stawiać opór rywalowi, przełamując Djokovica do 15. W ostatnim gemie udało mu się obronić pierwszą piłkę meczową, lecz za drugim razem nie był w stanie powtórzyć tej sztuki. Djokovic mógł świętować jedenasty triumf nad Francuzem, któremu na pocieszenie musiał wystarczyć awans na 9. miejsce w rankingu ATP Race to London.

Del Potro zemścił się na Nadalu za tegoroczną przegraną w BNP Paribas Open i Indian Wells, pokonując go w dwóch setach w godzinę i 46 minut. Hiszpan nie potrafił dziś odnaleźć się na korcie, a poziom jego gry znacząco odbiegał od tego, do czego przyzwyczaił fanów. „Rafa” oddał rywalowi podanie już w otwierającym gemie, a kolejnego serwisu również nie udało mu się utrzymać. Choć wywalczył dwa break’i i obronił piłkę setową, Nadal wydarł przeciwnikowi jedynie dwa gemy. Zdeterminowany Hiszpan kolejny set rozpoczął od wygrania gema serwisowego na czysto, co dodało mu pewności siebie. W drugim gemie kibice mogli oglądać jedną z najładniejszych wymian tego turnieju, w której zarówno del Potro, jak  i Nadal zaprezentowali tenis najwyższej klasy. Rozgrywka zakończyła się błędem Hiszpana, który jednocześnie stracił okazję do przełamania. Swojej szansy nie zaprzepaścił del Potro, podnosząc na 3:1. Zyskując na słabym serwisie rywala, Argentyńczyk sięgnął po swój czwarty triumf nad Nadalem oraz miejsce w Barclays ATP World Tour Finals.

R. Nadal – J.M. del Potro – 2:6, 4:6

N. Djokovic – J-W. Tsonga – 6:2, 7:5