Bach: Na porażkę Hamburga złożyło się wiele czynników

Niezbyt jasno określony budżet imprezy, ostatnie skandale dopingowe, afera w sprawie wyboru Niemców na gospodarza MŚ 2006 w piłce nożnej i problem uchodźców – te przyczyny według Thomasa Bacha złożyły się na to, że mieszkańcy Hamburga i Kilonii nie wyrazili zgody na staranie się ich miast o organizację IO 2024.

Thomas Bach, który jest Niemcem, nie krył swojego rozczarowania z tego, że Hamburg nie będzie ubiegał się o organizację IO 2024. Jednak prezydent MKOl również nie owijał w bawełnę i szczerze podał główne przyczyny, które według niego przyczyniły się do negatywnego wyniku referendum. Jako główny powód Bach wskazał aferę korupcyjną wokół wyboru organizatora MŚ 2006 w piłce nożnej, które odbyły się właśnie w Niemczech, a według najnowszych doniesień powodem tej decyzji miały być łapówki wręczane wyznaczonym do głosowania członkom FIFA. Prezydent MKOl zapewnił jednak, że dowodzona przez niego organizacja jest niesamowicie odporna na takie manewry, a „przekręty” przy procedurze wyborów gospodarza nie wchodzą w grę.

Kolejną aferą, która według Bacha mogła zaważyć na losach referendum jest afera dopingowa. Niemiec powiedział, że mieszkańcy Hamburga mogli wystraszyć się tego, iż na ewentualnych igrzyskach w ich mieście znowu wybuchnie dopingowy skandal i przez to Hamburg zyska niezbyt przychylny wizerunek na świecie i będzie kojarzony z aferami, a nie wielkim sportowym świętem.

Ostatnimi dwoma powodami, jakie rozżalony Bach dziś przytoczył, są sprawy gospodarczo-polityczne. Chodzi tu przede wszystkim o strach mieszkańców przed wydaniem za dużej kwoty na organizację IO oraz problemy z uchodźcami, które w obliczu ostatnich wydarzeń z Paryża stały się teraz tematem numer jeden w całej Europie, spychając sprawy sportowe na boczny tor.

Szkoda, że referendum przeprowadzone zostało akurat w tak trudnym momencie dla Niemiec i całej Europy. To była wielka szansa dla Hamburga i mojego kraju, która niestety została stracona – zakończył prezydent MKOl

Przypomnijmy, że w referendum na temat ubiegania się o organizację IO 2024 wzięła udział większość mieszkańców Hamburga i Kilonii, w której miały odbyć się zawody żeglarskie, a 51,6% osób opowiedziało się przeciw inicjatywie. W ten sposób na placu boju pozostały tylko Budapeszt, Los Angeles, Paryż i Rzym.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password