Badminton – DME: Przegrywamy z Rosjanami i… wychodzimy z grupy

Po znakomitym pojedynku z reprezentacją Hiszpanii, dziś Polacy nie mieli szans z Rosjanami. Nasi wschodni sąsiedzi wygrali wszystkie pojedynki, nie pozostawiając biało-czerwonym złudzeń. Mimo porażki nasi reprezentanci zakwalifikowali się jednak do ćwierćfinału Drużynowych Mistrzostw Europy.

O tym, że awansujemy do dalszej fazy zawodów, wiedzieliśmy już od rana. O wszystkim przesądziło pewne zwycięstwo Rosjan z Hiszpanami, których honor w dzisiejszym meczu ratowała jedynie Beatriz Corrales. Już wówczas wiedzieliśmy, że z grupy wyjdą Rosjanie i Polacy, a wieczorny pojedynek między tymi nacjami zadecyduje jedynie o kolejności na szczycie tabeli.

Pojedynek Polska-Rosja rozpoczął się dla nas bardzo udanie. Jako pierwszy do boju przystąpił bowiem Mateusz Dubowski. Polak w pierwszym secie wygrał 21:18 z Sergiejem Sirantem. W drugiej partii lepszy był jednak rywal i o wszystkim zadecydował ostatni set. W nim przez długi czas to nasz reprezentant utrzymywał prowadzenie. Było już nawet 19:17 i zdawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Ostatecznie jednak Sirant rozegrał fenomenalną końcówkę, skończył cztery lotki z rzędu, wygrał seta 21:19 i cały mecz 2:1, zdobywając w ten sposób pierwszy punkt dla Rosji.

Kolejny punkt przyszedł rywalom dużo prościej. Wiktoria Dabczyńska nie była w stanie nawiązać równej walki z Natalią Perminową. Rosjanka w obu partiach zdołała szybko wypracować sobie wysoką przewagę, a następnie bez problemu ją utrzymać, kończąc pojedynek już po 28 minutach.

Niestety dłużej nie wytrzymał nasz debel. Adam Cwalina i Paweł Pietryja tylko w pierwszych lotkach toczyli wyrównany bój z Iwanem Sozonowem i Władimirem Iwanowem. W momencie, kiedy Rosjanie zdołali odskoczyć, emocje w tym spotkaniu skończyły się. Bardzo podobnie było zresztą w meczu debla kobiecego. Kornelia Marczak i Magdalena Witek w dwóch setach przegrały z Olgą Morozową i Anastazją Czerwiakową.

Na koniec polsko-rosyjskiego pojedynku walczyły jeszcze miksty. I choć wynik całego spotkania był już przesądzony, Aneta Wojtkowska i Paweł Pietryja pokazali się z dobrej strony, próbując powalczyć o honorowy punkcik dla Polski w dzisiejszej rywalizacji. Mimo to w pierwszym secie Ekaterina Bołotowa i Władimir Iwanow bez zbędnych nerwów w końcówce zdołali wygrać 21:15. Więcej emocji było już w drugiej partii. W niej biało-czerwoni zdołali wyrównać (18:18), a Bołtowa i Iwanow szalę zwycięstwa na swoją korzyść przeważyli dopiero w ostatnich lotkach.

Zwycięstwo Rosjan stosunkiem 5:0 oznacza, że to oni wygrali rywalizację w grupie D. Polacy do ćwierćfinału awansują zaś z drugiego miejsca. W tej fazie rywalizacji biało-czerwoni zmierzą się z Niemcami. W pozostałych ćwierćfinałach dojdzie natomiast do następujących pojedynków: Francja – Rosja, Holandia – Anglia, Dania – Szwecja.

POLSKA – ROSJA 0:5
Mateusz Dubowski – Siergiej Sirant 1:2 (21:18, 14:21, 19:21)
Wiktoria Dabczyńska – Natalia Perminowa 0:2 (10:21, 12:21)
Adam Cwalina/Paweł Pietryja – Iwan Sozonow/Władimir Iwanow 0:2 (14:21, 15:21)
Kornelia Marczak/Magdalena Witek – Olga Morozowa/Anastazja Czerwiakowa 0:2 (13:21, 11:21)
Aneta Wojtkowska/Paweł Pietryja – Ekaterina Bołotowa/Władimir Iwanow 0:2 (15:21, 19:21)