Badminton – Mistrzostwa Europy: Bez niespodzianek w meczach Polaków

Bez sensacji w meczach biało-czerwonych zakończył się kolejny dzień Mistrzostw Europy badmintonistów. Do ćwierćfinałów awansowali tylko Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba.

Jako pierwsi spośród naszych reprezentantów na kort wyszli dziś Adam Cwalina i Miłosz Bochat. Nasz debel zmierzył się w 1/8 finału z turniejową „jedynką” – Duńczykami Mathiasem Boe i Carstenem Mogensenem. W pierwszym secie tego pojedynku Polacy pokazali się z bardzo dobrej strony. Nie tylko nie pozwolili rywalom na odskoczenie na dużą ilość punktów, ale wychodzili nawet na prowadzenie. Cwalina i Bochat wygrywali 10:9, później 14:13, a ostatecznie doprowadzili do bardzo wyrównanej końcówki, w której niestety musieli już uznać wyższość Mogensena i Boe.

Duńczycy, po zwycięstwie 22:20 w pierwszym secie, w drugiej partii zagrali już dużo pewniej. Mimo to Cwalina i Bochat również wówczas nie sprzedali tanio skóry, stawiając poprzeczkę naprawdę wysoko. Rywale postawili jednak na swoim, dzięki czemu wygrali ostatecznie 2:0 (22:20, 21:16), wyeliminowując polski debel z turnieju.

Jak równy z równym przeciwko faworytom nie byli w stanie zagrać niestety Paweł Pietryja i Aeta Wojtkowska. Nasz mikst od pierwszych lotek został sprowadzony na ziemię przez Duńczyków Mathiasa Christiansena i Sarę Thygesen. Rywale szybko zdołali zbudować sobie pewną przewagę, którą stale powiększali. Ani w pierwszym, ani w drugim secie nie pozostawili Polakom złudzeń, wygrywając pewnie 2:0 (21:6, 21:11).

Na szczęście w grze pozostają cały czas Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba. Nasze największe nadzieje medalowe są już w ćwierćfinale po tym, jak Polacy wyeliminowali dziś Finów Antona Kaisti i Jenny Nystrom.

Mecz przeciwko Skandynawom nie był jednak lekki, łatwy i przyjemny. Po pierwszych lotkach to Kaisti i Nystrom znajdowali się w lepszej sytuacji. Reprezentanci Finlandii prowadzili bowiem 6:1. Szybko jednak Mateusiak i Zięba pozbierali się, dogonili wynik (13:13), a następnie zaczęli kreować sobie przewagę. I ta okazała się krucha. Dopiero po emocjonującej końcówce Polacy wygrali 21:19.

W drugiej partii Kaisti i Nystrom również postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Szybko objęli prowadzenie, którego nie oddali już do końca, a wygrywając 21:16, doprowadzili do tie-breaku. W nim już jednak to Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba byli w stanie udowodnić swoją wyższość. Polacy ograli Finów 21:13, kończąc w ten sposób ten emocjonujący pojedynek.

Wyniki 1/8 finału:

Debel:
Adam Cwalina/Miłosz Bochat – Mathias Boe/Carsten Mogensen (Dania) 0:2 (20:22, 16:21)

Mikst:
Paweł Pietryja/Aneta Wojtkowska – Mathias Christiansen/Sara Thygesen (Dania) 0:2 (6:21, 11:21)
Robert Mateusiak/Nadieżda Zięba – Anton Kaisti/Jenny Nystrom (Finlandia) 2:1 (21:19, 16:21, 21:13)