Badminton – Polish Junior International: „Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia gier” – wywiad z Ireneuszem Górniokiem

Już w czwartek w Imielinie zainaugurowany zostanie turniej Polish Junior International, najważniejsza polska impreza dla młodych badmintonistów. O ostatnich przygotowaniach rozmawiamy z Dyrektorem Turnieju, Ireneuszem Górniokiem. 

Panie Ireneuszu. Od pierwszych wymian Polish Junior International dzielą nas już tylko godziny. Wszystko gotowe do rozpoczęcia turnieju?

Tak! Korzystamy doświadczeń UKS Unia Bieruń z organizacji turnieju Polish International, otrzymaliśmy też „checklisty” od organizatorów turniejów z Lubina i Wrocławia i na tej podstawie przygotowaliśmy listę niezbędnych działań na potrzeby turnieju w Imielinie. W skład zespołu organizacyjnego turnieju wchodzą osoby z dużym doświadczeniem i to pozwala mi na stwierdzenie że jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia gier.

A kto jest oficjalnym organizatorem turnieju?

Głównym organizatorem jest MKS Imielin jednak bez wsparcia współorganizatorów: Miasta Imielin, powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz klubu UKS Unia Bieruń realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa. Komitet organizacyjny to między innymi dyrektor turnieju Wojciech Palikij, odpowiadający za kwestie „twarde”: sędziowie, zawodnicy, obsługa tournament software,  Bartosz Kilijański – Prezes naszego klubu odpowiedzialny między innymi za kwestie organizacji miejsca turnieju, aprowizacji, on też sprawuje nadzór nad budżetem wydarzenia. Osobiście odpowiadam za „kwestie” miękkie – transmisja na youtube, kontakty z mediami , social media, wydarzenia około turniejowe, kwestie sponsoringu (oczywiście każdy z zespołu wspiera poszukiwanie wsparcia finansowego). Są też w komitecie organizacyjnym dedykowane osoby m.in. Tomasz Szwedo odpowiedzialny za transport dla zawodników oraz cała grupa wolontariuszy wspierających nas w zadaniach operacyjnych w trakcie turnieju – sędziowanie liniowe w finałowej fazie turnieju, odpowiedzialność za kwestie porządkowe, dystrybucja lotek i wiele innych zadań. Pełną listą zaangażowanych osób trudno wymienić …..

No to faktycznie mocna ekipa, turniej na pewno się uda. Jak już wspomnieliśmy o sędziach… Wrześniowy turniej w Bieruniu skończył się generalną awanturą wokół powołań sędziowskich. Tym razem nie było kłopotów z sędziami?

Po wcześniejszych sytuacjach z powołaniami sędziowskimi, wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski i tym razem obyło się bez większych problemów. Było oficjalne zaproszenie dla sędziów na stronie PZBad, była bezpośrednia komunikacja organizatora z zainteresowanymi sędziami i udało się zapewnić odpowiednią obsadę sędziowską na Turniej. Widzę jednak problem z małą ilością zainteresowanych sędziowaniem osób i w tej kwestii liczę na poprawę sytuacji przed kolejnymi turniejami. Nie chciałbym przed każdym organizowanym turniejem zastanawiać się czy turniej będzie miał pełną obsadę sędziowską czy nie będzie ryzyka odwołania turnieju.

Ile macie zgłoszeń do turnieju?

Zgłoszonych jest 91 osób z 10 krajów. Liczyliśmy na około 120. Nie ma niestety zawodników z Niemiec, liczyliśmy też na więcej zgłoszeń ze Słowacji i Czech. Jednym z powodów to brak możliwości gry rocznika ’98. Liczę że dobra atmosfera na turnieju rozniesie się po świecie i następnym razem będzie więcej zawodników.

Czemu tak się stało? Przecież za trzy miesiące mistrzostwa Europy juniorów, polski turniej to jeden z dwóch w styczniu w tej kategorii wiekowej…

Myślę, że to jeden z elementów do analizy po turnieju. Zapewne wyślemy zapytania do związków narodowych nieobecnych na turnieju dlaczego nie skorzystali z możliwości przygotowania i walidacji gotowości swoich zawodników – oczywiście nie w duchu pretensji, a w celu zrozumienia i lepszego przygotowania się na przyszłość.

Na szczęście wystartuje cała polska czołówka. Kogo uważa pan za faworytów do końcowych zwycięstw?

No cóż rankingi nie kłamią w grach singlowych będzie ciężko o polskie wygrane. W grach deblowych i mikście mam nadzieję że złote medale zostaną w Polsce.

No w singlu dziewcząt z dwójką gra Wiktoria Dąbczyńska. Tyle, że ona znów zgłoszona jest do trzech gier i zagra mnóstwo meczów. W mojej opinii zawodniczka z Suchedniowa to największa „gwiazda” turnieju, zgodzi się pan ze mną?

Tak i będę jej gorąco kibicował w walce z Vivien. Decyzja o ilości meczów to sprawa trenera i na pewno duże wyzwanie a jednocześnie test przed ME. Wiktoria przywoziła już po kilka medali z jednej imprezy więc pewnie i tym razem nie zawiedzie. Nie zapominamy też o naszych lokalnych zawodnikach i liczymy na dobre występy Magdaleny Kulskiej, Zuzanny Parysz oraz Roberta Cybulskiego.

Wspominał pan, że turniej będzie można zobaczyć na youtube. Rozumiem, że transmisja będzie z półfinałów i finałów? Na jakim kanale kibice będą mogli to zobaczyć? I kto będzie komentował mecze?

Tak, transmisja będzie obejmowała finałowa fazę turnieju, czyli mecze z soboty i niedzieli. Pierwotnie miał to być kanał MKS Imielin, ale po ostatniej rozmowie z prezesem PZBad przychylam się do zmiany kanału na ogólnopolski, na którym w przyszłości będą transmitowane wszystkie najważniejsze rozgrywane w Polsce turnieje. A jaki konkretnie –  trwają jeszcze uzgodnienia z Markiem Zawadką i dowie się Pan w pierwszej kolejności. Turniej będzie komentował Piotr Kopyt, w odwodzie będzie zaplecze z UKS Unia Bieruń – Szymon Kostka i Wojtek Palikij.

No kto wie, może sam Prezes zasiądzie przy mikrofonie, z tego co wiem, to on to bardzo lubi. Idea kanału, na którym będzie można zobaczyć wszystkie ważne turnieje jest naprawdę świetna. Czy zmiana władz w PZBad pomogła wam w organizacji turnieju, czy wręcz przeciwnie?

Z Prezesem mamy uzgodnioną obecność na turnieju, w tym wręczanie nagród dla części medalistów. Jest też planowane spotkanie Zarządu. Ja chciałbym aby udało się też doprowadzić do spotkania z władzami samorządowymi, tak aby promować dyscyplinę i temat SMS w Bieruniu. Odnośnie komentowania jutro przekaże Markowi tę propozycję (śmiech). W ramach turnieju korzystamy z usług ekipy TV, która realizowała transmisję z ME Lubinie. Skorzystałem też ze wsparcia pani Katarzyny Sekuły w kwestii komunikacji do mediów.

A na tournamentsoftware pojawią się wyniki na żywo?

Tak będzie live score od pierwszego meczu turnieju w czwartek.

Czyli reasumując. Wszystko jest gotowe, za chwilę w Imielinie pojawią się pierwsi zawodnicy, potem przyjadą dziennikarze, sędziowie. Pora zatem Panie Irku zaprosić kibiców. Czym ich pan zachęci do odwiedzenia hali, gdzie toczyć będzie się turniej?

Ten kto oglądał już turnieje na żywo wie, że jest to bezcenne. Od poniedziałku województwo śląskie rozpoczyna ferie i jeszcze przed turniejem organizujemy we wtorek dzień otwarty badmintona. Komunikacja w lokalnych mediach to oczywistość. Każdy z nas organizatorów osobiście zachęca do obejrzenia zawodów, planujemy też kilka atrakcji. Jaki będzie odzew porozmawiamy po turnieju…

Przyjdą? Bo z kibicami na polskich turniejach badmintonowych to zawsze jest kłopot. Tak piękna dyscyplina, a taka w naszym kraju „niszowa” w profesjonalnym wydaniu…

Proszę trzymać kciuki i rozsyłać dobrą nowinę. Ja osobiście wierzę, że dyscyplina pójdzie w ślad trendu #biegambolubie. Wystarczy zmiana na #grambolubie. A potencjał jest bo przecież wszyscy mieli kiedyś w życiu okazję zagrać w …. „paletki „. Będziemy walczyć o czas antenowy nie tylko z komputerami ale i skokami w Zakopanem, a to wymagający przeciwnik.

Panie Ireneuszu. Jako igrzyska24 robimy co możemy, by badminton stał się popularny. Stąd ta rozmowa, stąd patronaty nad turniejami… Dziękuję zatem za rozmowę i do zobaczenia w czwartek w Imielinie.

Do zobaczenia.

Korzystając z tego kodu można pobrać aplikację turniejową. Zapraszamy!

Bartosz Szafran4784 Posts

<p>Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password