Badminton – Polish Junior: Triumf Bartosza Gałązki i Macieja Matusza!

Bartosz Gałązka i Maciej Matusz wygrali w Przemyślu turniej debla bardzo mocno obsadzonego YONEX Polsh Junior. Matusz zdobył jeszcze brązowy medal wraz z Karoliną Szubert w turnieju mikstów. 

Polscy kibice badmintona mieli powody do radości, oglądając poczynania Bartosza Gałązki i Macieja Matusza. Nasza para w półfinale wręcz rozniosła Hiszpanów Marca Cardonę i Miguela San Luisa. W pierwszym secie rywale zdołali uzbierać ledwie sześć punktów, kompletnie nie mogąc sobie poradzić z mocną, dokładną i przemyślaną grą polskiej pary. W drugim secie gra była bardziej wyrównana, Hiszpanie „napsuli” nieco krwie Bartkowi i Maćkowi, ale nie na tyle, by wygrać seta. W finale rywalami Polaków byli rozstawieni z dwójką Słoweńcy Klemen Lesnicar i Domen Lonzaric, którzy w półfinale okazali się od Słowaków Andreja Antoski i Jakuba Horaka, ale po trzysetowym ciężkim boju. Mecz finałowy był bardzo wyrównany, ale inicjatywę miała w nim para z Polski. Gałązka i Matusz popełniali zdecydowanie mniej niewymuszonych błędów, grali dokładniej, lotki przez nich zagrywane leciały ciut szybciej i częściej lądowały w korcie. Polacy zasłużenie wygrali do 16 i do 17, potwierdzając przynależność do szerokiej europejskiej czołówki.

Matusz grał jeszcze w półfinale miksta w parze z Karoliną Szubert, ale zostali w nim bezapelacyjnie pokonani przez Ukraińców Danylo Bosniuka i Walerię Masaylo. Jeszcze w pierwszym secie Polacy nie oddawali rywalom pola, trzymając wynik w okolicach remisu, przegrywając do 19. Drugi set to kapitalny popis gry naszych gości i bezradność polskiego miksta, zakończona przegraną 5:21. W finale Ukraińcy już nie grali tak dobrze, zdecydowanie lepsi byli od nich Lukas Resch i Miranda Wilson. Niemcy wygrali do 8 i do 11. Wcześniej, w półfinale dostali walkowera od Bułgarów Iliana Stoynova i Hristomiry Popovskiej.

Zgodnie z oczekiwaniami zakończył się turniej singlistów. Rozstawiony z numerem 1. Ukrainiec Danylo Bosniuk w półfinale bez kłopotów, w dwóch setach do 11 pozbawił złudzeń rewelację przemyskiego turnieju, Salwadorczyka Uriela Francisco Canjure Artigę. W drugim półfinale uwielbiający polskie turnieje Szwed Colin Hammerberg potrzebował zdecydowanie więcej czasu i sił, by uporać się z Niemcem Lukasem Reschem. Wygrał także w dwóch setach, ale wynik oscylował tam cały czas wokół remisu, a Szwed w obu partiach wygrał do 19. Hammerbergowi sił starczyło na dwa sety finału – w pierwszym nawet wygrał z Bosniukiem 22:20, w drugim walczył bardzo dzielnie, przegrywając do 17. W decydującej partii był już tylko cieniem samego siebie, co skwapliwie wykorzystał Ukrainiec, zwyciężając do 4.

Turniej dziewcząt wygrała Mashiro Yoshikawa. W półfinale Japonka pokonała w dwóch setach Anastazję Szapowałową z Rosji, a w finale okazała się lepsza od przyszłej gwiazdy europejskiego badmintona, Vivien Sandorhazi. Węgierka w pierwszym secie wyraźnie nie radziła sobie z grającą kombinacyjnie Japonką, ale w drugim była bliska przedłużenia swoich szans na końcowy triumf w Polish Junior, przegrywając ostatecznie do 19. Na najniższym stopniu podium stanęła jeszcze Turczynka Nazlican Inci, pokonana w półfinale przez Sandorhazi.

Na zakończenie turnieju rozegrano finał debla kobiet. Bezkonkurencyjne okazały się Miu Nirasawa i Mashiro Yoshikawa. Japonki wyraźnie wyrastały umiejętnościami poza poziom pozostałych par, w decydującej grze pokonując w dwóch setach Mołdawiankę Vladę Gyngę i Słowenkę Petrę Polanc. Nas najniższym stopniu podium stanęły Vivien Sandorhazi (Węgry) z Terezą Svabikovą z Czech oraz Rosjanki – Anastazja Osjanienko i Anastasia Szapowałowa.

Lista triumfatorów YONEX Polish Junior TUTAJ

Wyniki półfinałów i finałów TUTAJ

Bartosz Szafran4863 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password