Badminton – Polish Open: Czworo Polaków w warszawskich finałach

Robert Mateusiak i Nadia Zięba w mikście oraz Wojciech Szkudlarczyk i Łukasz Moreń w deblu awansowali do finałów turnieju Polish Open, rozgrywanego w warszawskiej Arenie Ursynów. Na najniższym stopniu podium stanie Michał Rogalski. Turniej zdominowali Azjaci.

Zgodnie z oczekiwaniami do finału bez problemu awansowali Robert Mateusiak i Nadia Zięba. W ćwierćfinale ćwierćfinaliści ostatnich igrzysk wyeliminowali inną polską parę, Miłosza Bochata i Agnieszkę Wojtkowską. Mecz był zaskakująco wyrównany, przecież Miłosz i Agnieszka przebijali się przez eliminacje. Inna sprawa, że i w środę i w czwartek duet ten prezentował naprawdę świetną dyspozycję. Podobno było w starciu ze znacznie bardziej doświadczonymi i utytułowanymi kolegami, jednak to na Roberta i Nadię nie wystarczyło. Polska para numer 1. także w półfinale nie miała większych problemów z wygraną. Tajwański duet Li Wei Po i Ching Hui Chang odprawiony został w dwóch setach, w których uzbierał raptem 25 punktów. W finale rywalami będą także Tajwańczycy – Tseng Min Hao i Ling Fan Hu, którzy w ćwierćfinale rozgromili Michała Szymczaka i Małgorzatę Janiaczyk. Miejmy nadzieję, że mistrzowie Europy z 2012 roku „pomszczą” swoich rodaków.

Jedne z najbardziej emocjonujących i najdłużej trwających meczów w turnieju zafundowali nam w ćwierćfinale debla Łukasz Moreń i Wojciech Szkudlarczyk, rywalizujący z rozstawionymi z dwójką Li Wei Po i Ching Hui Chang z Tajwanu. W tym starciu nie było nieważnych wymian, nie było lotek do odpuszczenia, o wygranej decydował każdy szczegół. Pierwszego seta wygrali Polacy do 19, w drugim mieli nawet lotki meczowe, jednak ostatecznie na przewagi przegrali 22:24. W decydującej partii para, która niegdyś należała do czołowej trzydziestki na świecie pokazała klasę, zwyciężając do 17. W półfinale Polacy znów stanęli na przeciw Tajwańczykom, tym razem byli to Wei Chen Liu i Tseng Min Hao. To także był wyrównany mecz, zwłaszcza w drugiej partii, wygranej przez nasz debel na przewagi. Tym razem zwycięstwo przyszło Polakom bez konieczności gry trzeciego seta, ale nie brakowało do tego dużo. W pierwszym secie Wojtek i Łukasz prowadzili od pierwszej do ostatniej wymiany. W finale rywalami będą Szkoci Alexander Dunn i Adam Hall.

Druga nasza para deblowa zakończyła start na ćwierćfinale, choć po występie na niedawnym Swiss Open liczyliśmy na nieco więcej. Jednak w uzyskaniu lepszego wyniku Miłoszowi Bochatowi i Adamowi Cwalinie stanęła na przeszkodzie kontuzja tego drugiego. Jeszcze w pierwszym secie meczu z Tajwańczykami Liao Min Chun i Cheng Heng Su polska para dawała radę, choć rywale wygrywali od początku i to zdecydowanie. W połowie drugiej partii, przy stanie 8:11 Adam i Miłosz zrezygnowali z dalszej gry.

Michał Rogalski w ćwierćfinale w dobrym stylu, w dwóch setach pokonał rozstawionego z numerem 2. Ukraińca Artema Pchtareva. Wydawało się, że w ten sposób otworzył sobie i to bardzo szeroko, do finału Polish Open. Jednak Michał ma najwyraźniej nadal kłopoty kondycyjne, bo w wieczornym półfinale zagrał zdecydowanie gorzej, niż w porannym półfinale. Powtórzyła się historia z ostatnich występów Rogalskiego, kiedy jego gra z seta na set wyglądała gorzej. Skorzystał na tym Brazylijczyk Ygor Coehlo, dla którego warszawski finał jest jednym z największych sukcesów w karierze. O końcowy triumf powalczy z Malezyjczykiem Tan Jia Wei.

Dzisiejsze gry singlowe i deblowe pań odbyły się bez udziału Polek. W finałach zobaczymy wyłącznie Azjatki. W grze pojedynczej będą to Japonka Yui Hashimoto i Malezyjka Ying Ying Lee, zaś w podwójnej Indonezyjki Yulfira Barkah i Meirisa Cindy Sahputri oraz Tajwanki Hsin Tien Chang i Chien Hui Yu.

Dzisiejsze ćwierćfinały i półfinały TUTAJ

Zestawienie jutrzejszych finałów TUTAJ

Bartosz Szafran4711 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.