Baku 2015 – Łucznictwo: Niesamowity Napłoszek o włos od brązu!

Sławomir Napłoszek był dziś blisko sprawienia sensacji i zdobycia medalu I Igrzysk Europejskich w Baku. Nasz łucznik w meczu o brąz przegrał z Białorusinek Antonem Prilepovem. 

naploszek

Napłoszek, który w rundzie rankingowej zajął siedemnastą lokatę, dzisiejszą rywalizację rozpoczął od starcia 1/16 finału w którym mierzył się z Finem Antti Tekoniemim. Polak w mecz wszedł nie najlepiej, bowiem przegrał pierwszego seta 22:23. Nasz doświadczony łucznik szybko pozbierał się po nieudanej partii i pokazał swoją klasę, wygrywając kolejne sety 27:24, 30:28 oraz 27:25 i cały mecz 6:2. Znacznie trudniejszy rywal czekał na 46-letniego Napłoszka w kolejnej rundzie. Włoch Mauro Nespoli był bowiem najwyżej rozstawionym łucznikiem w całej stawce, a w Baku wywalczył już złoto w turnieju mikstów. I to właśnie zawodnik z Italii kapitalnie rozpoczął starcie, wygrywając pierwszą odsłonę 30:26. Polak nie chciał być jednak gorszy i po stającym na światowym poziomie secie, pokonał rywala 30:29. W trzeciej partii to znów rywal strzelał bezbłędnie i przy 25. oczkach Napłoszka wyszedł na prowadzenie 4:2. Końcówka należała jednak do łucznika Marymontu Warszawa, który wygrał ostatnie dwa sety 29:27 i 30:27 i tym samym sensacyjnie wyeliminował Mauro Nespoli. 

W półfinale nasz zawodnik mierzył się z Hiszpanem Miguelem Alvarino Garcią. Tradycyjnie już w pierwszym secie Polak strzelał nieco słabiej i przegrał 27:28. W drugim secie obaj łucznicy strzelali kapitalnie i zanotowali remis 29:29. Trzeci set kompletnie nie udał się Napłoszkowi, który uzyskał 25 pkt. co przy 29 pkt. Hiszpana oznaczało porażkę i wynik 1:5 w całym spotkaniu. Polak miał jednak chrapkę na zwycięstwo i w czwartej partii triumfował 29:28. Gdy wydawało się, że Polak pewnie zmierza do wyrównania stanu meczu pojawił się podmuch wiatru. Napłoszek przeczekał zatem trudne warunki i zostały mu zaledwie cztery sekundy na wypuszczenie strzały. Źle wycelowana, trafiła tylko w siódemkę, co oznaczało porażkę w piątym secie i w całym meczu 3:7. 

Mecz o brąz przypominał niestety starcie półfinałowe. Pierwszego seta 29:27 wygrał rywal Polaka, Anton Prilepov, natomiast w drugim padł remis 29:29. Trzeci set 29:27 zwyciężył Napłoszek, doprowadzając w całym spotkaniu do wyrównania. Niestety końcówkę Białorusin miał piorunującą. Prilepov wygrał dwa ostatnie sety 29:27 i 30:27, a całe spotkanie 7:3. Polak tym samym zakończył rywalizację tuż za podium, ale z pewnością może być zadowolony z tego wyniku. Przed turniejem nikt nie przypuszczał bowiem, że nasz łucznik znajdzie się w strefie medalowej. 

We wcześniejszych fazach rywalizacji odpadli pozostali nasi reprezentanci. W 1/16 finału Rafał Wojtkowiak 0:6 przegrał ze wspomnianym już Włochem Mauro Nespoli, zaś Marek Szafran 2:6 uległ Gruzinowi Lashy Phakadze. Mistrzem niespodziewanie został Hiszpan Miguel Alvarino Garcia, który w finale 7:1 rozgromił Sjefa van den Berga. 

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password