Baku 2015 – Siatkówka: Azerbejdżan rozbity! Polacy w ćwierćfinale IE!

Polscy siatkarze nie mieli najmniejszych problemów z pokonaniem gospodarzy Igrzysk Europejskich. Podopieczni Andrzeja Kowala wygrali z Azerami w trzech krótkich setach i zapewnili sobie występ w ćwierćfinale turnieju w Baku.

Po trzech dramatycznych spotkaniach, wygranych w tie-breakach przyszedł czas na potyczkę z gospodarzami Igrzysk Europejskich. Azerowie w dotychczasowych meczach zdobyli zaledwie jeden punkt i zamykali tabelę naszej grupy. Biało-Czerwoni byli więc zdecydowanym faworytem pojedynku w Hali Kryształowej w Baku.

Trener Andrzej Kowal dokonał dwóch zmian w wyjściowej szóstce naszego zespołu – pojedynek z gospodarzami rozpoczęliśmy z Michałem Kędzierskim na rozegraniu i Szymonem Romaciem w ataku. Polscy siatkarze od pierwszych piłek mieli nad spotkaniem pełną kontrolę – od początku dyktowali warunki gry, dając przeciwnikom do zrozumienia, że specjalnie sobie dziś nie pograją.

Wszystkie trzy sety spotkania miały bardzo podobny przebieg. Biało-Czerwoni jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną uzyskiwali wysoką przewagę, którą potem sukcesywnie powiększali. Rywale ani na chwilę nie zagrozili naszym siatkarzom i tak naprawdę podopieczni Andrzeja Kowala walczyli głównie o utrzymanie koncentracji. Polacy przewyższali przeciwnika w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Zdecydowanie zdominowali rywali w bloku (9 punktowych bloków przy 2 przeciwnika) i w polu zagrywki (8 asów, Azerowie nie punktowali ani razu). Lepsi byli także w ataku oraz popełnili mniej błędów własnych.

Sety wygrane do 14., 13. i 17. mówią same za siebie. Przewaga Polaków była ogromna. Najlepiej punktującymi zawodnikami w naszym zespole byli skrzydłowi. Szymon Romać i Aleksander Śliwka zdobyli w meczu po 13 punktów. W szeregach rywali najwięcej oczek na swoim koncie zapisali Parviz Samadow i Dmitrij Obodnikow  – po 5 pkt.

Wygrana z Azerami zagwarantowała naszym siatkarzom udział w ćwierćfinale Igrzysk Europejskich bez względu na wynik ostatniego meczu grupowego z Finlandią. Polacy są także jedyną ekipą w całym turnieju, która nie zaznała jeszcze smaku porażki. Mamy ogromną szansę na wyjście z grupy z pierwszego miejsca, co zagwarantuje nam łatwiejszą drogę do półfinału.

Polska – Azerbejdżan 3:0 (25:14, 25:13, 25:17)
Polska: 
Dryja (1), Kędzierski (2), Kosok (3), Romać (13), Śliwka (13), Szalpuk (8), Wojtaszek (L) oraz Ferens (1) i Grzechnik (3)
Azerbejdżan: Aliszanow (1), Kowalenko (4), Samadow (5), Obodnikow (5), Czerwiakow, Ibrahimow (4), Allahwerdiew (L) oraz Bajramow (1), Hasanli (1), Kutukow (2), Alijew i Abdullajew (L)

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password