Baku 2015: Siatkówka – Horror na własne życzenie

Po horrorze z Francją, tym razem wydawało się, że Polacy nie będą mieli większych kłopotów z osiągnięciem zwycięstwa. Od samego początku pokazali rywalom, kto jest lepszy na parkiecie. Od końcówki trzeciego seta coś jednak poszło nie tak. Na własne życzenie doprowadziliśmy do tie-braku. Ten jednak, na nasze szczęście, po nerwowej końcówce zdołaliśmy wygrać.

W pierwszym secie nasi reprezentanci odskoczyli już na samym początku. W pierwszych piłkach wywalczyli sobie czteropunktową przewagę, którą utrzymywali w dalszej fazie gry. Turcy raz zdołali zagrać serią, zniwelować straty do dwóch „oczek”. Nic im to jednak nie dało. Polacy bowiem zdołali już po chwili odbudować przewagę i zgasić wszelkie nadzieje rywali. Spokojnie utrzymali dystans i wygrali 25:20.

Druga partia rozegrała się niemal identycznie. Szybko wywalczone cztery punkty przewagi nad Turkami, zapewniło Polakom spokój w grze. Co prawda tym razem rywale przebudzili się w końcówce, kiedy to udało im się zminimalizować przewagę, ale… ostatnie piłki należały już zdecydowanie do naszych graczy. Polacy zdobyli 3 punkty z rzędu, kończąc partię wynikiem 25:19.

Ostatni set również już od samego początku był dla nas bardzo dobry. Uciekliśmy rywalom na kilka punktów, podczas drugiej przerwy technicznej prowadziliśmy pewnie 16:13. Wydawało się, że spotkanie uda się dograć do końca w pełni spokojnie. Niestety, po przerwie technicznej przyszło rozluźnienie. Dekoncentracja źle wpłynęła na nasz zespół. Turcy odrobili przewagę i doprowadzili do stanu 21:21. W grze na przewagi i jedna i druga drużyna miała swoje sytuacje na zakończenie partii. Skuteczniejsi okazali się Turcy, którzy wygrali 29:27, przedłużając swoje szansy na zapunktowanie.

Wydawało się, że w tej sytuacji Polacy postawią kropkę nad „i” w kolejnym secie. Tak się jednak nie stało. Już od początku czwartego seta na prowadzenie wyszli reprezentanci Turcji. Na drugiej przerwie technicznej strata Polaków wynosiła już 5 punktów i wydawała się nie do odrobienia. Nasi siatkarze zagrali jednak świetną serię, dzięki której doprowadzili do wyrównania 20:20. Końcówka nie była już tak dobra. Dwukrotnie dwa „oczka” z rzędu zdobyli Turcy, którzy wygrali 25:22, doprowadzając tym samym do tie-breaku.

Również piąty set lepiej rozpoczęli siatkarze znad Bosforu, którzy natychmiast wyszli na prowadzenie 4:1. Polacy jednak natychmiast zdobyli serią 3 kolejne punkty, doprowadzając do wyrównania. Kolejna seria punktowa przyszła w najlepszym możliwym momencie – gdy przegrywaliśmy 7:9, nasi reprezentanci zdobyli kolejno 5 „oczek”, wyprowadzając tym samym Polskę na prowadzenie 12:9. Mimo to, końcówka była bardzo nerwowa. W ostatnich piłkach biało-czerwoni zachowali zimną krew i skończyli partię rezultatem 15:13 i całe spotkanie 3:2.

W tej sytuacji na konto naszej reprezentacji dopisane zostały kolejne dwa punkty. W tabeli grupy A Polacy są zatem pierwsi z 4 punktami na koncie. Tyle samo „oczek” mają jednak Francuzi i Turcy, a do tego grona dołączyć mogą jeszcze Azerowie – jeżeli wygrają za 3 punkty z Serbami.

Polska – Turcja 3:2 (25:20, 25:19, 27:29, 22:25, 15:13)

Polska: Woicki, Konarski, Kosok, Dryja, Szalpuk, Śliwka, Wojtaszek (libero) oraz Kowalski (libero), Grzechnik, Romać, Kędzierski, Ferens

Turcja: Tocoglu, Univer, Subasi, Keskin, Minicu, Mert (libero) oraz Peksen, Gulmezoglu, Koc, Savas

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password