Baku 2015 – Siatkówka: Polacy w czwórce, Słowacja bez szans!

Podopieczni trenera Andrzeja Kowala wygrali szósty mecz na Igrzyskach Europejskich w Baku! Polacy pokonali Słowację w trzech setach, zapewniając sobie awans do półfinału turnieju. Tym samym o medale zagrają obie polskie reprezentacje siatkarskie.

Ćwierćfinałowy mecz ze Słowacją Polacy rozpoczęli podstawową szóstką, czyli z Pawłem Woickim na rozegraniu, Dawidem Konarskim w ataku, Dawidem Dryją i Grzegorzem Kosokiem na środku, Arturem Szalpukiem i Aleksandrem Śliwką na przyjęciu i Damianem Wojtaszkiem na pozycji libero. Biało-Czerwoni – jako jedyna niepokonana w turnieju drużyna – byli zdecydowanym faworytem spotkania. Nasi rywale w pierwszej fazie turnieju radzili sobie przeciętnie, wygrywając zaledwie dwa mecze z najsłabszymi w grupie Belgami i Włochami. Z faworytami z Niemiec, Bułgarii i Rosji gładko przegrali w trzech lub czterech partiach.

Przed Igrzyskami Europejskimi drużyny z Polski i Słowacji rozegrały ze sobą dwa sparingi. Oba mecze zakończyły się zwycięstwami podopiecznych Andrzeja Kowala, co również było dobrym prognostykiem przed dzisiejszym ćwierćfinałem.

Mecz w ¼ turnieju rozpoczął się zgodnie z przewidywaniami. Biało-Czerwoni od pierwszych piłek kontrolowali wydarzenia na boisku i narzucili rywalom swój styl gry. Polacy grali spokojnie i skutecznie, przewyższali rywala w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Dobre przyjęcie w naszym zespole pozwoliło Pawłowi Woickiemu na prowadzenie kombinacyjnej gry. Słowacy byli zagubieni i zanim się obejrzeli, mieli już dużą stratę punktową. Podopieczni Andrzeja Kowala sukcesywnie powiększali prowadzenie od trzech oczek (7:4) do aż dziewięciu (22:13) w końcówce inauguracyjnej partii. Pierwszy set został pewnie wygrany przez naszą drużynę do 16.

Druga partia miała inny przebieg. Nieco uśpieni łatwym zwycięstwem w pierwszej odsłonie meczu Polacy, pozwolili dojść rywalom do głosu. Od początku trwała wyrównana walka punkt za punkt, w której raz jedna, raz druga drużyna wychodziła na prowadzenie. Przy prowadzeniu Słowaków 13:12 na boisko wszedł Michał Kędzierski w miejsce Pawła Woickiego. Zmiana rozgrywających przyniosła skutek – po skutecznym ataku Aleksandra Śliwki i punktowym bloku naszego zespołu objęliśmy prowadzenie 16:14. Po chwili prowadziliśmy już 20:15 po kolejnym bloku oraz zbiciach Śliwki i Kosoka. Rywale zniwelowali straty do dwóch oczek (20:18), ale w końcówce nasza drużyna znów wyraźnie odskoczyła (24:19). Gdy wydawało się, że spokojnie wygramy drugiego seta, Słowacy obronili cztery piłki setowe (24:23). Na szczęście w kolejnej akcji się pomylili, serwując w aut.

Trzeci set rozpoczął się od wysokiego prowadzenia naszych rywali (7:2). Polacy mieli duże problemy z przyjęciem, z boiska zszedł Aleksander Śliwka zmieniony przez Adriana Buchowskiego. Z czasem mozolnie odrabialiśmy straty, by po ataku Konarskiego i asie serwisowym Buchowskiego doprowadzić do remisu 11:11. W dalszej fazie seta trwała wyrównana gra, choć inicjatywę wciąż mieli Słowacy, a nasza drużyna występowała w roli goniącego wynik. Podopieczni Andrzeja Kowala przebudzili się w najważniejszym momencie spotkania, czyli w końcówce. Dzięki dobrej grze skrzydłowych oraz środkowych, zaczęli dominować na siatce, doprowadzając najpierw do remisu po 17, a następnie obejmując prowadzenie 22:18. Mecz zakończył punktowy blok Grzegorza Kosoka i Adriana Buchowskiego.

W półfinale Igrzysk Europejskich Biało-Czerwoni zmierzą się z lepszym z pary Bułgaria-Turcja. Faworytem spotkania będą siatkarze z Bałkanów.

Polska – Słowacja 3:0 (25:16, 25:23, 25:19)
Polska: Dryja (4), Kosok (9), Konarski (13), Śliwka (6), Woicki (2), Szalpuk (17), Wojtaszek (L) oraz Kędzierski, Romać (2), Grzechnik i Buchowski (7)
Słowacja: Krisko (8), Presinsky (4), Lux (3), Chrtiansky (6), Zatko, Ondrovic (4), Vydareny (L) oraz Koncal (1), Mlynarcik (14), Halanda (1) i Hruska

Inga Świetlicka979 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password