Baku 2015 – Siatkówka: Polki powalczą o medale! Niemki pokonane w tajbreku!

Po dramatycznym, pięciosetowym meczu polskie siatkarki pokonały reprezentację Niemiec 3:2 i zagrają o medale Igrzysk Europejskich w Baku!

W fazie grupowej Igrzysk Europejskich reprezentacje Polski i Niemiec zaprezentowały bardzo nierówną formę. Obie drużyny wygrały po trzy mecze i przegrały dwa. Wiadomo było jednak, że walka w ćwierćfinale to zupełnie inne emocje i zupełnie inna stawka – wygra ten, kto zachowa zimną krew i popełni mniej błędów.

Mecz w 1/4 turnieju miał dwa oblicza. W pierwszych dwóch setach bardzo dobrze układała się gra naszej drużyny. Polki grały pewnie i konsekwentnie. Nieźle funkcjonowało przyjęcie w naszym zespole, co umożliwiało wyprowadzanie w miarę szybkich akcji. Bardzo skuteczne na skrzydłach były dwie Katarzyny: Skowrońska i Zaroślińska, które w tym czasie kończyły praktycznie wszystkie piłki. Niemki natomiast grały bardzo nerwowo i popełniały masę prostych błędów. W konsekwencji dwa pierwsze sety zakończyły się zwycięstwami podopiecznych Jacka Nawrockiego do 23 i 17.

Wydawało się, że Polki kontrolują sytuację na boisku i są na dobrej drodze do pewnej wygranej w ćwierćfinale. Niestety w trzeciej partii meczu nasza gra totalnie się załamała. Nie mające już nic do stracenia Niemki zaczęły ryzykować na zagrywce, co miało dla nas katastrofalne konsekwencje. Przeciwniczki zdobywały punkty seriami, a Biało-czerwone nie potrafiły przyjąć piłki, ani skończyć żadnego ataku. Na boisku zapanował chaos, a rywalki z każdą akcją grały coraz lepiej. W efekcie nasz zespół został rozbity do 18 i 14, a o awansie do półfinału turnieju miał zadecydować tie-break.

Na szczęście po fatalnych dwóch setach Polki zebrały się w sobie w decydującej partii. Choć pierwsze dwa punkty tajbreka padły łupem Niemek, skuteczny atak Katarzyny Skowrońskiej z drugiej linii oraz punktowy blok, szybko pozwoliły nam wyrównać stan meczu. Nasze rywalki zaczęły popełniać proste błędy i po chwili prowadzenie Biało-Czerwonych wzrosło do czterech punktów (7:3). Wtedy zdarzył nam się przestój, Niemki zaczęły odrabiać straty i miały w górze piłkę na 7:6. W idealnej sytuacji w aut zaatakowała Małgorzata Kożuch (8:5) i w tym momencie gra przeciwniczek się posypała. Polki zyskały natomiast więcej pewności siebie i zaczęły powiększać przewagę. Po ataku z obiegnięcia Agnieszki Bednarek podopieczne trenera Nawrockiego objęły prowadzenie 10:6. W końcówce nie dały sobie wyrwać tej przewagi i po zepsutym serwisie Niemek zwyciężyły w tie-breaku do 10.

Po horrorze z happy endem Biało-czerwone awansowały do strefy medalowej Igrzysk Europejskich. Taki wynik da polskiej drużynie sporo punktów do rankingu europejskiego, które są bardzo ważne w kontekście styczniowych kwalifikacji olimpijskich do Rio.  

Polska – Niemcy 3:2 (25:23, 25:17, 18:25, 14:25, 15:10)
Polska
: Werblińska (10), Bednarek-Kasza (12), Zaroślińska (23), Pycia (5), Wołosz (3), Skowrońska-Dolata (20), Sawicka (libero) oraz Durajczyk (libero), Kurnikowska, Bełcik, Miros
Niemcy: Weiss, Brinker (22), Geerties (15), Brandt (7), Kozuch (18), Silge (10), Durr (libero) oraz Lippmann (1), Weihenmeier, Apitz

 

Inga Świetlicka979 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password