Baku 2015 – Strzelectwo: Siódmy Daniluk, Breś blisko finału

Piotr Daniluk zajął 7. miejsce w finale pistoletu pneumatycznego 10m mężczyzn podczas IE w Baku. Blisko awansu do najlepszej ósemki w tej konkurencji u kobiet była Klaudia Breś, która zajęła ostatecznie 10. miejsce.

Pistolet pneumatyczny mężczyzn 10m

Rywalizacja mężczyzn nie zaczęła się dla nas zbyt optymistycznie. Piotr Daniluk w pierwszych dwóch seriach uzyskał dwa razy 95 pkt i znajdował się w drugiej połowie stawki. Jednak z biegiem czasu nasz zawodnik się rozkręcał i przesuwał coraz wyżej w tabeli kwalifikacji. Kolejne cztery serie to już wyniki 97, 98, 96 i 99. Szczególnie te ostatnie dziesięć strzałów spowodowało, że Daniluk wskoczył do najlepszej ósemki, a więc zakwalifikował się do finału. Ostatecznie Polak zdobył 580 pkt, co dało mu 7. miejsce. Kwalifikacje wygrał Ukrainiec – Oleg Omelczuk (583 pkt).

Niestety w finale sytuacja się powtórzyła i Daniluk znowu nie zaliczył dobrego początku. A jako, że finał rozgrywany jest w 3-strzałowych seriach i od 3. serii po każdej kolejnej najsłabszy zawodnik odpada, to tu słaby początek jest niewybaczalny. Daniluk ostatecznie pokonał tylko Lucę Tesconiego i zajął miejsce 7. Złoto zdobył Damir Mikec z Serbii, który pokonał w decydującym starciu tylko o 0,3 pkt Joao Silvę z Portugalii. Brąz dla Juraja Tuzinskiego ze Słowacji.

Pistolet pneumatyczny kobiet 10m

Dzień na strzelnicy w Baku rozpoczął się już o 6:15 naszego czasu, gdy kwalifikacje rozpoczęły kobiety w konkurencji pistoletu pneumatycznego 10m. W stawce 36. zawodniczek znalazła się 20-letnia Polka – Klaudia Breś i niewiele zabrakło, aby awansowała do finału. Breś przez długi czas znajdowała się na siódmym miejscu, które dawało finał. Niestety Polka bardzo źle zaczęła ostatnią serię strzelań. W dwóch próbach zdobyła 17 pkt, co przekreśliło szanse na awans. Breś uzyskała w sumie 383 pkt i było to o dwa za mało do finału.

Finał wygrała czwarta w eliminacjach Zorana Arunovic z Serbii, która w decydującej serii strzałów pokonała Sonię Franquet z Serbii. Na najniższym stopniu podium znalazła się Białorusinka – Viktoria Chaika. Rywalizacja finałowa pokazała też, że eliminacje to nie wszystko, gdyż dopiero szósta była ich zwyciężczyni – Olga Kuznietsova.

Trap mężczyzn

W baku odbyły się też dziś czwarta i piąta seria eliminacji trapu, w których Polacy jednak stracili większość szans na awans do finału już wczoraj.

Już w pierwszych strzałach obaj Polacy popełnili błędy, przez co szybko zminimalizowali swoje szanse na zakwalifikowanie się do najlepszej szóstki. Bardzo dobrze prezentowali się natomiast w szczególności Alexey Alipov z Rosji i Erik Varga ze Słowacji. W dalszej części rywalizacji, nasi zawodnicy sprawowali się jednak bardzo dobrze. Dzięki temu co i rusz uzyskiwali kolejny awans w klasyfikacji. Po wszystkich 125 strzałach kwalifikacyjnych, okazało się, że Kowalczyk i Trzebiński zanotowali po 6 pudeł. Zarówno Piotr Kowalczyk jak i Jakub Trzebiński zanotowali zatem po 119 celnych strzałów na 125 możliwych. Żeby jednak wejść do finału, potrzebne było co najmniej 122 celnych strzałów. Awans uzyskali: Alexey Alipov (Rosja), Erik Varga (Słowacja), Giovanni Pelleilo (Włochy), Edward Ling (Wlk. Brytania), Jesus Serrano (Hiszpania) i Manuel Mancini (San Marino). To ich właśnie zobaczymy w finałach.

Polacy sklasyfikowani zostali na wysokich 12. i 13. pozycji. W finale jednak nie wystąpili. A w nim niespodzianek nie było. Na początku, w półfinałowej rywalizacji sześciu zawodników, najlepiej spisali się ci, którzy klasę pokazali już w kwalifikacjach – Alexey Alipov i Erik Varga. Do pojedynku o medal brązowy zakwalifikowani zostali natomiast Giovanni Pellileo i Edward Ling. Pellileo i Ling w spotkaniu bezpośrednim o medal brązowy mylili się kilkukrotnie. Więcej błędów popełnił jednak Ling. Pellileo wygrał 13:11, dokładając kolejny brąz do dorobku Włochów. W finale Alipov i Varga stoczyli niesamowicie wyrównaną rywalizację. Ostatecznie lepszy okazał się jednak Rosjanin, który pokonał Słowaka 15:14. Alexey Alipov wyjedzie zatem z Baku ze złotem, Eric Varga ze srebrem, a Giovanni Pellileo z brązem.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password