Baku 2015 – Taekwondo: Jedna wygrana walka w czwartek

Żadnemu ze startujących w czwartek reprezentantów Polski w taekwondo nie udało się powtórzyć wczorajszego sukcesu Karola Robaka. Aleksandra Krzemieniecka i Piotr Paziński razem wygrali dzisiaj tylko jedną walkę.

Pierwsza w Hali Kryształowej pojawiła się Krzemieniecka (-67 kg). Polka przed rokiem wywalczyła w Baku brązowy medal mistrzostw Europy, ale rywalizowała wtedy, tak jak i ciągle rywalizuje w trakcie sezonu, w kat. -73 kg. Na początek przyszło jej spotkać się z Chorwatką Mariną Sumić. 23-latka na wspomnianych ME była druga, ale w niższej kategorii -62 kg. Pojedynek rozpoczął się spokojnie. Obie panie miały kłopoty z wyprowadzeniem ciosu, który z odpowiednią siłą dosięgnąłby celu. Krzemieniecka jednak posiadała niewielką przewagę i wydawało się, że dociągnie ją do końca. Mało brakowało, a tak by się nie stało, gdyż Chorwatka wykonała w końcówce atak obrotowy na głowę Polki, który początkowo został zaliczony. Po interwencji trenera Marcina Chorzelewskiego, wideoweryfikacja wykazała, że cios Sumić nie trafiła w głowę naszej zawodniczki i punkty zostały wymazane. Walka zakończyła się wynikiem 3:1 dla Polki. 

Pojedynek ćwierćfinałowy był już zdecydowanie trudniejszy. Rywalką naszej taekwondzistki była trzecia zawodniczka londyński igrzysk – Rosjanka Anastasija Barysznikowa. Przewaga zawodniczki urodzonej w Czelabińsku nie podlegała dyskusji, już po pierwszej rundzie prowadziła 5:0, a w drugiej jeszcze powiększyła tę przewagę. Krzemieniecka próbowała jeszcze powalczyć w trzeciej odsłonie, ale na niewiele się to zdało. Rosjanka wygrała 11:3 i awansowała dalej. Szczęśliwie dla naszej zawodniczki Barysznikowa weszła do finału, co dało Krzemienieckiej możliwość rywalizacji w repasażach. Niestety Polka zatrzymała się już na pierwszej przeciwniczce, mało znanej Ukraińce Tetianie Teterewiatnikowej, z którą przegrała 2:4.

Złoto przypadło Barysznikowej, która w finale 6:5 wygrała z Azerką Faridą Azizową. Brązowe medale zawisły na szyjach Szwedki Elin Johansson i Turczynki Nur Tatar.

Nie powiodło się też Piotrowi Pazińskiemu w rywalizacji mężczyzn -80 kg. Polak stoczył bardzo wyrównany pojedynek z Francuzem Torannem Maizeroiem, który musiał zostać rozstrzygnięty dopiero w dogrywce. Niestety, „złoty punkt” zdobył Francuz wyrzucając Polaka z turnieju. W ćwierćfinale Maizeroi ponownie musiał rozstrzygać losy walki w dogrywce, ale tym razem przegrał, co przekreśliło szanse Pazińskiego na repasaże. 

Konkurencja zakończyła się niespodziewanym zwycięstwem reprezentującego Azerbejdżan Milada Beigiego Harcheganiego. W finale uporał się on ze światową „trójką”, Rosjaninem Albertem Gaudem. Beigi Harchegani jeszcze w zeszłym roku walczył dla Iranu, tutaj kwalifikację wywalczył jako gospodarz i był najniżej klasyfikowanym zawodnikiem spośród wszystkich startujących (obecnie 101. w rankingu olimpijskim). Na trzecim stopniu podium stanęli: Portugalczyk Julio Ferreira i Brytyjczyk Lutalo Muhammad. Bez medalu skończyli m.in. Tahir Guelec czy Aaron Cook. 

Jesteśmy też państwu winni wyniki z wczorajszej kategorii -57 kg kobiet, których, przez niesamowite emocje związane z występem Karola Robaka, ostatecznie nie podaliśmy. Po złoto sięgnęła specjalistka od wszelkiego rodzaju igrzysk – Brytyjka Jade Jones. W finale pokonała Chorwatkę Anę Zaninović. Trzecie miejsca przypadły Evie Calvo Gomez z Hiszpanii i Szwedce Nikicie Glasnovic.  

Jutro walki w najcięższych kategoriach wagowych. W akcji zobaczymy Aleksandrę Kowalczuk i Piotra Hatowskiego. 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password