Baku 2015 – Zapowiedź (1): Szermierka

Zawody szermiercze z pewnością będą jednymi z najbardziej emocjonujących widowisk podczas I Igrzysk Europejskich w Baku. Start w stolicy Azerbejdżanu zapowiedziało bowiem wielu czołowych szermierzy, dla których bakijski turniej będzie ostatnią szansą na sprawdzenie formy przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Moskwie. 

PROGRAM TURNIEJU SZERMIERCZEGO W BAKU

SZPADA:

Zdecydowanie największe medalowe nadzieje możemy wiązać z występem Radosława Zawrotniaka w turnieju szpadzistów. Polak tuż przed Igrzyskami Europejskimi zasygnalizował wysoką formę, zajmując trzecie miejsce w ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w Rio de Janeiro. Szpadzista z Krakowa ma więc wszelkie szanse na wrócić z Baku z medalem choć trzeba przyznać, że rywali będzie miał z górnej półki. Oczywistymi faworytami zdają się być Francuzi, którzy wystawiają pierwszy garnitur szpadzistów. Yannick Borel, Ronan Gustin, Daniel Jerent, Ivan Trevejo – każdy z nich stał w tym roku na podium w zawodach Pucharu Świata i może zdobyć w Baku krążek z najcenniejszego kruszcu. Groźny będzie także aktualny mistrz świata, Estończyk Nikolai Novosjolov. W turnieju drużynowym mamy cztery ekipy – Azerbejdżan, Francję, Włochy i Rosję. Zdecydowanymi faworytami do złota są Francuzi. 

W turnieju kobiet zobaczymy natomiast Ewę Nelip, która z pewnością nie należy do grona kandydatek do medali. Polka w tym sezonie prezentowała dość nierówną formę i często w wewnętrznej rywalizacji okazywała się słabsza od Magdaleny Piekarskiej lub Renaty Knapik-Miazgi. W momencie zamknięcia rankingów to Nelip była jednak liderką naszej reprezentacji i to ona będzie bronić biało-czerwonych barw w Baku. Biorąc pod uwagę listy startowe szanse Nelip na dobry wynik są dość nikłe. O medale bić się powinny natomiast reprezentantki Estonii, Włoch, Rumunii i Rosji, które przyjeżdżają do Azerbejdżanu w mocnych składach. W turnieju drużynowym faworytkami są Rumunki.

FLORET:

Czwórka Polaków wystartuje w turnieju indywidualnym – Michał Janda, Paweł Kawiecki, Leszek Rajski i Jakub Surwiłło. Polaków w tym sezonie próżno szukać w czołowych ósemkach zawodów pucharu świata – największym naszym osiągnięciem było 16. miejsce Rajskiego w Bonn. Trudno więc liczyć na medalowe zdobycze w Baku. Jak zwykle w tej broni medalistów szukać należy wśród Włochów, choć ci nie przysyłają najmocniejszego składu. Jest jednak wśród nich zawodnik, który w kategoriach młodzieżowych osiągnął wszystkie możliwe tytuły i który za kilka lat zapewne będzie w ścisłej światowej czołówce. Mowa o Francesco Ingargioli. Włochom „namieszać” mogą Francuzi i Rosjanie. W turnieju drużynowym jakiekolwiek inne rozwiązanie niż złoto dla Italii byłoby niespodzianką. Polacy powalczą o brąz, ale szanse mają mizerne.

Szybciej możemy myśleć o medalu w turnieju drużynowym florecistek, który da nam zwycięstwo z jedną z trzech drużyn – Włochy, Francja lub Rosja. Będzie szalenie trudno, ale Julia Chrzanowska, Natalaia Gołębiowska, Julia i Anna Szymczak na pewno powalczą z równie odmłodzonymi ekipami rywalek. Indywidualnie na dobry wynik ma szanse Szymczak. Faworytkami będą „otrzaskane” w pucharowych bojach Alice Volpi, Chiara Cini z Włoch, Rosjanki Adelina Zigadullina i Diana Yakovlewa, ale przede wszystkim Francuzka Gaelle Gebet.

SZABLA:

Martyna Wątora, tegoroczna mistrzyni Europy U23 powalczy o medal w turnieju szablistek. Magdalena Pasternak, Angelika Wątor i Karolina Kaleta na odegranie istotnej roli w turnieju indywidualnym szanse mają niewielkie. Kwestia indywidualnego złotego medalu rozstrzygnie się między Greczynką Vassiliki Vougiouką a Olgą Kharlan. Zresztą nikt się nie zdziwi, kiedy na podium staną i inne Ukrainki – na przykład Olga Zhovnir. Podobnie jak Polki, także Włoszki i Francuzki wysyłają na igrzyska europejskie swoje drugie składy. Tak więc złoto druzynowo zarezerwowane jest dla Ukrainy, która wystartuje w najmocniejszym składzie. Czy Polki mają szanse na medal? Zależy od dyspozycji dnia, ale na pewno stać je na wyrównaną walkę z Francuzkami czy Włoszkami. 

Dawno minęły już czasy, kiedy wiązaliśmy nadzieję z Adamem Skrodzkim na nawiązanie do wielkich tradycji polskiej szabli. Doszło do tego, że wygrana w Baku jakiejkolwiek walki przez Polaka będzie przyjęta z radością. Faworytami do medali i indywidualnych i drużynowych będą Rumuni, którzy wybierają się do Baku w mocnym składzie z Tiberiu Dolniceanu na czele. O medale powinni postarać się też Rosjanie i Włosi.

Typy igrzyska24.pl:

Realnie: Medal Zawrotniaka, może szablistek
Będziemy wniebowzięci: Cztery medale

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password