Baku 2015 – Zapowiedź (12): Triathlon

Na pierwsze w historii Igrzyska Europejskie Polska wysyła 5-osobową kadrę triathlonistów. Czy w Baku doczekamy się medalu reprezentanta Polski? Są na to szanse! Zapraszamy do lektury naszej kolejnej zapowiedzi IE!

PROGRAM TRIATHLONU NA IE

Medal dla Polski?

Największą szansę na krążek 1. Igrzysk Europejskich ma z polskich triathlonistów Agnieszka Jerzyk. Dwudziestosiedmiolatka jest od kilku lat liderką polskiej kadry. Na igrzyskach w Londynie w 2012 roku zajęła 25. miejsce, jednakże za rok w Rio i już teraz w Baku chce pokazać, że jest w stanie zakręcić się w ścisłej światowej czołówce.

W zeszłym roku obecnie najlepsza polska triathlonistka odniosła życiowy sukces – była trzecia podczas rundy World Series (czyli najwyższej klasy zawodów w tej dyscyplinie) w japońskiej Jokohamie. We wcześniejszych latach odnosiła jedynie sukcesy w Pucharze Europy oraz w zawodach w duathlonie (bieg, jazda, bieg). Wydawałoby się, że nareszcie przyszedł przełomowy sezon i Polka zapuka do światowej czołówki. Niestety rok 2015 zrewidował plany Jerzyk. Agnieszka zaczęła sezon od dopiero 55. pozycji w World Series w Abu Dhabi. Później było trochę lepiej (12. w PŚ w New Plymouth, 32. w WS w Auckland i 29. w WS w Gold Coast). Polka rozkręcała się ze startu na start. Jerzyk pojechała na Puchar Świata do chińskiego Chengdu, gdzie uplasowała się na 17. pozycji, po czym zrobiła 3-tygodniową przerwę treningową. Ostatni start Agnieszki nie był jednak udany – dopiero 43. lokata w World Series w Londynie nie napawa optymizmem. Jednakże mamy nadzieję, iż okres przed IE Polka wykorzystuje na maksymalne przygotowanie. Pierwsza „10” jest na pewno w zasięgu Jerzyk, ale czy podium? Oby tak!

W stolicy Azerbejdżanu towarzystwo Jerzyk mają dotrzymywać: najbardziej doświadczona polska zawodniczka Maria Cześnik oraz Paulina Kotfica. Ta pierwsza, podobnie jak Jerzyk, miała znakomity poprzedni sezon, którego zwieńczeniem było zwycięstwo w PŚ w Jiayuguan. Ten rok Cześnik nie zaczęła najlepiej, bowiem nie ukończyła rywalizacji w PŚ w Mooloolaba oraz w WS w Gold Coast. W następnych startach było znacznie lepiej – 22. miejsce w PŚ w Chengdu oraz 29. pozycja w WS w Jokohamie. Cześnik w Baku powinna bez problemu zmieścić się w drugiej „10”, jednakże przy dobrej dyspozycji może nawet znaleźć się pierwszej dziesiątce. Paulina Kotfica startuje głównie w Pucharze Europy, gdzie zajmuje czołowe lokaty. W tym sezonie zaliczyła jedynie występ w PE w Madrycie, gdzie ukończyła wyścig na 4. miejscu. Dlatego też nie jesteśmy w stanie przewidzieć jej dyspozycji. Na IE zapewne będzie walczyć o drugą „10”.

Mistrzyni olimpijska mistrzynią Igrzysk Europejskich?

Na poprzednich igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku triumfowała Szwajcarka Nicola Spirig. Po najważniejszej imprezie czterolecia świat obiegła informacja, że szwajcarska triathlonistka jest w ciąży. Dlatego też przez ponad rok nie oglądaliśmy zawodniczki na arenie sportowej. Spirig nie wytrzymała długo i po zaledwie pięciu miesiącach po urodzeniu dziecka powróciła do rywalizacji. I był to powrót na miarę mistrzyni – wygrała wszystkie zawody, w których brała udział! Jednakże były to wyścigi o mniejszej randze. Dlatego też Szwajcarka nie mogła liczyć na znaczący awans w rankingu światowym. W tym roku Spirig nareszcie mogła zmierzyć się ze światową czołówką. W kwietniu w Cape Town (RPA) finiszowała na znakomitym 3. miejscu w World Series. Powrót do najważniejszych imprez wypadł nadspodziewanie dobrze. Później Szwajcarka nie startowała już w żadnych zawodach, dlatego też nie wiemy, w jakiej aktualnie formie znajduje się mistrzyni olimpijska. Szwajcarka będzie w Baku jedną z faworytek. W stolicy Azerbejdżanu wystartują 3 zawodniczki, które są wyżej w rankingu – Irlandka Aileen Reid, Holenderki Rachel Klamer i Maaike Caelers. Mimo wszystko to Szwajcarka prezentuje się ostatnio najlepiej i to ona będzie główną faworytką do zwycięstwa.

Zbieranie doświadczenia

Tak naprawdę ciężko powiedzieć na co stać polskich triathlonistów w Baku. O ile Mateusz Rak kilkukrotnie startował w Pucharze Świata, jednakże nie odnosił w nim sukcesów, o tyle Miłosz Sowiński jest absolutnym debiutantem w gronie seniorów na imprezach dużej rangi. 25-letni Rak i o 5 lat młodszy Sowiński nie nastawiają się w Baku na konkretne lokaty. Obaj Polacy jadą na IE zbierać doświadczenie. Ciężko przewidzieć, które miejsca zajmą Polacy, jednakże możemy zasugerować się pozycjami startowymi. Na liście startowej Rak jest 32., natomiast Sowiński – 54. w gronie 58 zawodników.

Kwalifikacje olimpijskie

Rywalizacja w Baku będzie częścią kwalifikacji do przyszłorocznych igrzysk w Rio de Janeiro. Bezpośredni awans na igrzyska wywalczą zdobywcy pierwszych miejsc zarówno w gronie kobiet, jak i mężczyzn.

Typy igrzyska24:

Realnie – pierwsza „10” Jerzyk, druga „10” Cześnik, dalsze miejsca pozostałych
Będziemy wniebowzięci – medal Jerzyk, pierwsza „10” Cześnik

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password