Baku 2015 – Zapowiedź (14): Siatkówka

Choć w Baku zagrają obie polskie reprezentacje siatkarskie, każda z nich pojedzie na ten turniej w zupełnie innym celu. Dla naszych siatkarek Igrzyska Europejskie to jedna z najważniejszych imprez sezonu, bo właśnie tutaj zawalczą o punkty do rankingu europejskiego, bardzo cenne w kontekście późniejszej rywalizacji o przepustki olimpijskie. W turnieju męskim obejrzymy natomiast kadrę B, w której swoje umiejętności będą mogli zaprezentować siatkarze, aspirujący do gry w pierwszej reprezentacji.

TURNIEJ KOBIET

Słabe wyniki żeńskiej reprezentacji Polski w ostatnich sezonach spowodowały duży spadek w rankingu FIVB (obecnie Polki zajmują 28. miejsce) i brak szans na występ w Pucharze Świata. Okazją na zdobycie przepustek do Rio dla kobiecej kadry pozostanie zatem turniej kwalifikacyjny strefy CEV, który w styczniu 2016 roku odbędzie się w Ankarze. W Turcji zagra siedem najwyżej sklasyfikowanych w rankingu europejskim ekip – Biało-Czerwone obecnie zajmują w nim szóstą lokatę, ex-aequo z Holenderkami, a tuż przed reprezentacją Belgii.

Pierwszą okazją do poprawienia dorobku punktowego w rankingu CEV będzie występ na Igrzyskach Europejskich. Nasza żeńska kadra na Baku składa się przede wszystkim z zawodniczek doświadczonych i ogranych w międzynarodowych rozgrywkach, co powinno być dużym atutem. Po przerwie do drużyny narodowej wróciły m.in. Katarzyna Skowrońska-Dolata, Anna Werblińska, Agnieszka Benarek-Kasza czy Sylwia Pycia. Polki w trakcie przygotowań rozegrały serię sparingów ze Szwajcarkami i z Niemkami. Wszystkie mecze zakończyły się zdecydowanymi zwycięstwami naszej drużyny, co jest dobrym prognostykiem, choć nie należy go przeceniać. Wiele wskazuje na to, że w turnieju w Baku zdecydujemy się na grę z Katarzyną Skowrońską na przyjęciu, co z jednej strony zwiększy naszą siłę rażenia, ale z drugiej może stwarzać problemy w odbiorze zagrywki. To taktyka dość ryzykowna – może wypalić, ale nie musi, zwłaszcza, że po drugiej stronie siatki staną zespoły z europejskiej czołówki, tak samo jak Polki mające chrapkę na zgarnięcie jak największej liczby punktów rankingowych.

Żeński turniej siatkarski podczas Igrzysk Europejskich będzie dobrze obsadzony. W rezerwowych składach zagrają jedynie drużyny z Włoch i Rosji – pozostałe ekipy pojawią się w Baku w silnych zestawieniach, choć bez kilku gwiazd. Pięć reprezentacji, które będą rywalizować o medale igrzysk pod koniec maja wzięło udział w turnieju towarzyskim w Montreux – zmagania w Szwajcarii wygrały Turczynki, a na trzecim stopniu podium stanęły Holenderki. Obok tych ekip do walki o medale powinny się włączyć także Serbki, Belgijki oraz Niemki. I oczywiście Polki.

W fazie grupowej Biało-Czerwone zmierzą się z Belgijkami, Włoszkami, Rumunkami, Turczynkami i gospodyniami – Azerkami. Do ćwierćfinałów awansują cztery drużyny, ale warto walczyć o pozycję lidera – ekipa z pierwszego miejsca w 1/4 finału zagra z drużyną, która zajmie czwartą lokatę w grupie B i tym samym powinna mieć łatwiejszą drogę do półfinału. W grupie B zagrają drużyny z Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Holandii, Rosji i Serbii.

Polki – jeśli marzą o występie na igrzyskach w Rio – muszą w Baku znaleźć się w strefie medalowej. Przed podopiecznymi Jacka Nawrockiego niełatwe zadanie: chętnych do medali będzie wielu, a czasu na zgranie się było mało. Wierzymy jednak mocno, że doświadczenie naszych zawodniczek zaprocentuje i w Baku będziemy się cieszyć z pierwszego od lat bardzo dobrego wyniku polskiej żeńskiej kadry.

Kadra siatkarek na IE w Baku:
Rozgrywające: Joanna Wołosz, Izabela Bełcik
Atakujące: Katarzyna Zaroślińska, Anna Podolec
Środkowe: Agnieszka Bednarek-Kasza, Sylwia Pycia, Maja Tokarska, Agnieszka Kąkolewska
Przyjmujące: Anna Werblińska, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Natalia Kurnikowska, Daria Paszek
Libero: Agata Durajczyk, Agata Sawicka

Plan gier Polek

Faza grupowa:
13 czerwca (godz. 19:00) Polska – Turcja
15 czerwca (godz. 19:00) Azerbejdżan – Polska
17 czerwca (godz. 8:00) Polska – Rumunia
19 czerwca (godz. 13:30) Polska – Włochy
21 czerwca (godz. 6:00) Belgia – Polska

Faza pucharowa:
23 czerwca – Ćwierćfinały
25 czerwca – półfinały
27 czerwca – mecze o złoty i brązowy medal

TURNIEJ MĘŻCZYZN

Zupełnie inaczej będą wyglądały w stolicy Azerbejdżanu zmagania w siatkówce mężczyzn. Cała europejska czołówka gra równolegle w rozgrywkach I i II dywizji Ligi Światowej, w związku z czym do Baku wysłano kadry B poszczególnych państw. Jedynym wyjątkiem w stawce 12. zespołów są Niemcy – brązowi medaliści ubiegłorocznych MŚ zrezygnowali z występu w Lidze Światowej, decydując, że punkty do rankingu olimpijskiego, które można zdobyć w Baku, są ważniejsze. Tym samym nasi zachodni sąsiedzi automatycznie stali się głównym faworytem do zwycięstwa w turnieju.

W polskiej kadrze prowadzonej przez trenera Andrzeja Kowala, znaleźli się w większości perspektywiczni zawodnicy, którzy mają za sobą dobry sezon ligowy. W czternastoosobowym składzie mamy jednego mistrza świata – Dawida Konarskiego oraz dwóch doświadczonych graczy z reprezentacyjną przeszłością: Pawła Woickiego i Grzegorza Kosoka. Sporą grupę siatkarzy (Bartłomiej Bołądź, Michał Kędzierski, Dawid Dryja, Jan Nowakowski, Wojciech Ferens i Adam Kowalski) stanowią zawodnicy, którzy wraz z trenerem Kowalem grali w ubiegłym sezonie w rozgrywkach Ligi Europejskiej, co może dobrze wpłynąć na zgranie zespołu. Ponadto w kadrze B zadebiutują multimedaliści ME i MŚ w kategoriach młodzieżowych: Aleksander Śliwka i Artur Szalpuk.

Przed wyjazdem do Baku Polacy dwukrotnie sparowali ze Słowakami. Pierwsze spotkanie toczyło się zdecydowanie pod dyktando Biało-Czerwonych, którzy wygrali wszystkie cztery rozgrywane sety. Drugi mecz był bardziej zacięty i zakończył się po tie-breaku, wygranym przez podopiecznych Andrzeja Kowala. W wyjściowym składzie polskiej ekipy za każdym razem grali: Paweł Woicki, Dawid Konarski, Dawid Dryja, Grzegorz Kosok, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk i Damian Wojtaszek.

Ciężko powiedzieć na co stać naszą kadrę, która w takim zestawieniu zaprezentuje się po raz pierwszy. Biorąc jednak pod uwagę, że inne reprezentacje będą miały dokładnie taki sam problem, liczymy, że wspaniała passa naszych męskich drużyn siatkarskich zostanie podtrzymana także na Igrzyskach Europejskich w Baku. Grupowymi rywalami Polaków w Azerbejdżanie będą drużyny z Finlandii, Azerbejdżanu, Serbii, Turcji i Francji.

Kadra siatkarzy na IE w Baku:
Rozgrywający: Paweł Woicki, Michał Kędzierski
Atakujący: Dawid Konarski, Bartłomiej Bołądź
Środkowi: Grzegorz Kosok, Dawid Dryja, Jan Nowakowski, Bartłomiej Grzechnik
Przyjmujący: Aleksander Śliwka,  Artur Szalpuk, Wojciech Ferens, Adrian Buchowski
Libero: Damian Wojtaszek, Adam Kowalski

Plan gier Polaków

Faza grupowa:
14 czerwca (godz. 19:00) Polska – Francja
16 czerwca (godz. 11:30) Polska – Turcja
18 czerwca (godz. 19:00) Polska – Serbia
20 czerwca (godz. 17:00) Polska – Azerbejdżan
22 czerwca (godz. 6:00) Polska – Finlandia

Faza pucharowa:
24 czerwca – ćwierćfinały
26 czerwca – półfinały
28 czerwca – mecze o złoty i brązowy medal

PEŁNY TERMINARZ TURNIEJÓW SIATKARSKICH

Typy redakcji:
Realnie: miejsca 3-6
Będziemy wniebowzięci: dwa medale, w tym złoto naszych Pań

Inga Świetlicka979 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password