Baku 2015 – Zapowiedź (18) – Badminton

Turniej badmintonowy w ramach Igrzysk Europejskich w Baku odbędzie się w ostatnim ich tygodniu i z niewielkimi wyjątkami nie będzie mocno obsadzony. Badmintonowy kalendarz jest bardzo bogaty, a na igrzyskach w Baku nie będzie można zdobyć punktów do rankingu olimpijskiego, stąd wielu najlepszych zawodników po prostu sobie igrzyska odpuściło i pojawiła się szansa na medale dla graczy z „drugiego szeregu” – czy wśród nich będą Polacy? 

Turniej badmintonowy w Baku odbędzie się według reguł identycznych jak na igrzyskach olimpijskich. Zacznie się od rundy grupowej. W grach pojedynczych będziemy mieli osiem grup, w każdej z nich czworo zawodników. W grach podwójnych będą cztery grupy po cztery pary. W grupach każdy gra z każdym, zawodnicy z miejsc 1-2 w swoich grupach awansują do fazy pucharowej, która dla singlistów i singlistek zacznie się od 1/8 finału, zaś dla debli i mikstów od ćwierćfinału. 

Michał Rogalski będzie nas reprezentował w singlu i nie może narzekac na swoje losowanie. W grupie F zagra z Austrialkiem Luką Wraberem, Vladzislavem Kushnirem z Białorusi i Łotyszem Reinisem Krauklisem. Z każdym z rywali Polak ma realne szanse na wygraną i awans do 1/8 finału (z każdej grupy awansuje dwóch najlepszych zawodników) wydaje się w zasięgu naszego reprezentanta. Faworytami do medali będą Irlandczyk Scott Evans, Hiszpan Pablo Abian, Duńczyk Emil Holst, Rosjanin Vladimir Malkov.

Gorzej losowała Weronika Grudzina. W grupie A zagra z Bułgarką Lindą Zetchiri, Węgierką Laurą Sarosi i Ukrainką Mariją Ulitiną. Niby każda z rywalek jest do pokonania, ale zdecydowaną faworytką jest Bułgarka, nasza singlistka powinna powalczyć o drugie, premiowane awansem miejsce z Sarosi. Bułgarka zresztą powinna znaleźć się w strefie medalowej, podobnie jak jej koleżanka Petya Nedelcheva, Irlandka Chloe Magee czy Anna Thea Madsen.

Paweł Pietryja i Miłosz Bochat uniknęli Duńczyków Mathiasa Boe i Carstena Mogensena i Rosjan Vladimira Ivanova i Ivana Sozonova. Te dwie pary wydają się być na dziś poza zasięgiem Polaków. W grupie D rywalami naszego młodego debla będą Belgowie Matijs Diricx i Freek Golinski, Ukraińcy Gennadiy Natarov i Artem Pochtarev oraz Bułgarzy Lilian Mihalyov i Mihael Mihalyov. Najgrożniejszymi rywalami są Belgowie, ale dwie pozostałe pary są do pokonania i Polacy powinni wywalczyć awans do ćwierćfinału. Jeśli tam nie trafią na parę z Dani lub Rosji, to może pokuszą się o półfinał. 

Niełatwe losowanie mieli za to Pietryja z Anetą Wojtkowską, Nasz mikst zagra w grupie B z Rosjanami Vitalijem Durkinem i Niną Vislową (są faworytami grupy), Szwajcarami Oliverem Schallerem i Celine Burkart oraz Belgami Florisem Oleffe i Steffi Annys. Właśnie z Helwetami i Belgami powalczą Polacy o awans do 1/4 finału i w walce tej nie stoją na straconej pozycji. Prócz Rosjan głownymi faworytami do zwycięstwa są Irlandczycy Sam i Chloe Magee. 

W deblu kobiet nie mamy swoich reprezentantek. Kwestia złotego medalu rozstrzygnie się zapewne między Byłgarkami Gabrielą i Stefani Stoeva a Leną Grebak i Marią Helsbol z Danii.

Typy igrzyska24.pl:

Realnie: dwa ćwiecfinały
Będziemy wniebowzięci: Medal debla

Bartosz Szafran4863 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password