Baku 2015 – Zapowiedź (23) – Tenis stołowy

Turniej tenisa stołowego na Igrzyskach Europejskich w Baku zapowiada się wyjątkowo interesująco. W grach pojedynczych będzie on pierwszą bezpośrednią kwalifikacją na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, stąd znakomita obsada i gwarancja gry i emocji na najwyższym europejskim poziomie.

Podobnie jak na igrzyskach olimpijskich w Rio, tak na europejskich w Baku rozegrane zostaną turnieje drużynowe i singlowe, natomiast nie zobaczymy rywalizacji w grach podwójnych, czego możemy zdecydowanie żałować. Igrzyska w Baku będą dla Europejczyków pierwszą bezpośrednią kwalifikacją na turniej olimpijski w grach pojedynczych – awans uzyskają zwycięzcy. Dlatego też obsada jest w stolicy Azerbejdżanu wyjątkowo mocna – w grze zobaczymy ośmiu z dziesięciu najwyżej notowanych panów i siedem z czołowej dziesiątki pań. Jak w tych okolicznościach przedstawiają się szanse Polaków na kwalifikacje i medale?

Bardzo wiele zależy od losowania, które będzie miało miejsce 14 lipca, ale najwięcej szans trzeba dać Li Qian. Polka o chińskich korzeniach ma już na koncie medale inywidualne w mistrzostwach Europy, a powrót do gry na światowych arenach po rocznej przerwie zaakcentowała wyjątkowo mocno – brązem mistrzostw świata – co prawda w deblu i z Holenderką Li Jie, ale medal ten świadczy o wysokiej formie naszej zawodniczki. W polskiej ekipie zagrają jeszcze Katarzyna Grzybowska i Natalia Partyka – ta pierwsza tylko w turnieju drużynowym, ta druga także w singlu. Nasza wielokrotna medalistka paraolimpijska przy dobrym losowaniu jest w stanie się pokusić o wysokie miejsce, ale o medalową zdobycz może być trudno. Największe szanse na podium mają nasze panie w turnieju drużynowym, choć łatwo nie będzie. W pierwszej rundzie Polki zagrają z Luksemburgiem, a w ewentualnym ćwierćfinale rywalkami będą lepsze z pary Holandia – Serbia.

W naszej męskiej reprezentacji zagrają Wang Zengyi, Daniel Górak i Jakub Dyjas. Cała trójka powalczy w turnieju singlowym, największe szanse na dobry występ przyznać należy popularnemu „Wandżiemu”, ale o zdobycz w postaci kwalifikacji olimpijskiej, czy nawet medalu z mniejsz szlachetnego kruszcu niż złoto, będzie szalenie trudno. Zengyi w ostatnim rankingu europejskim zajmował 30. miejsce i choć w Baku nie zobaczymy wszystkich rywali wyprzedzających go w klasyfikacji, to będzie ich na tyle dużo, że nie da się ich uniknąć przed ćwierćfinałem. Teoretycznie wyżej klasyfikowany jest Daniel Górak (26. miejsce), jednak wydaje się on mieć nieco mniejsze szanse na poważne „zaistnienie” w Baku. Podobnie jak w przypadku naszych pań, najpoważniej medalowe szanse przedstawiają się w turnieju drużynowym, choć w ostatnich latach nasza męska drużyna wypada zdecydowanie gorzej od swoich koleżanek. W pierwszej rundzie nasi panowie zagrają z reprezentacją gospodarzy igrzysk, natomiast w kolejnej rundzie trafia na zwycięzcę pary Rumunia – Portugalia – będzie to już ćwierćfinał.

Głównymi faworytami do medali wydają się być Niemcy, który wysyłają bardzo mocny skład. Niewiele gorzej przedstawiają się szanse Portugalczyków, Austriaków, Białorusinów. Turniej drużynowy rusza już w sobotę, bladym świtem polskiego czasu. 

Typy igrzyska24.pl:

Realnie: medal drużyny kobiet
Będziemy wniebowzięci: kwalifikacja olimpijska

Bartosz Szafran4868 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password