Baku 2015 – Zapowiedź (3): Judo

Piętnaścioro polskich judoków wystąpi na tatami w Baku. I… nie będą oni mieli tam łatwo, gdyż na Igrzyskach Europejskich wystąpi sama śmietanka – najlepsi zawodnicy ze Starego Kontynentu. Dla judoków turniej ten będzie miał szczególne znaczenie, gdyż jest on jednocześnie zmaganiami o tytuł mistrza Europy (a i możliwe do zdobycia punkty do rankingu kwalifikacji olimpijskich nadają rywalizacji smaku).

Igrzyska Europejskie czy mistrzostwa Europy?
I to, i to. Turniej w stolicy Azerbejdżanu będzie jednocześnie turniejem o tytuł mistrza Starego Kontynentu. Początkowo gospodarzem ME 2015 miało być szkockie Glasgow, jednak Europejska Federacja Judo (EJU) postanowiła odebrać brytyjskiej federacji prawo do organizacji zawodów. Wszystko ze względu na to, iż EJU nie spodobał się fakt, że turniej miał być sponsorowany przez wiodącą federację mieszanych sztuk walki (MMA). Zawody ME postanowiono zatem przenieść do Baku i rozegrać je w ramach pierwszych w historii Igrzysk Europejskich. Nic więc dziwnego, że w czerwcu na tatami w Azerbejdżanie zobaczymy najlepszych europejskich judoków i najlepsze europejskie judoczki.

Polskie szanse
Bardzo optymistycznie patrząc – w Baku mamy szansę na kilka medali. Od razu nasuwa się sukces Katarzyny Kłys (-70 kg) z ubiegłego roku, gdy w Czelabińsku wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata. Taki rezultat nie może być przypadkowy, co zresztą Kasia pokazała w kilku innych turniejach. W tym sezonie – co prawda – nie wywalczyła jeszcze żadnego podium (startowała trzy razy – w Grand Prix, Grand Slamie i bardzo prestiżowym World Masters), ale to wciąż bardzo mocna zawodniczka.

Przytaczając ubiegłoroczny sukces Kłys, nie możemy pominąć Agaty Ozdoby (-63 kg), zwłaszcza, że w Baku będzie ona broniła brązowego medalu mistrzostw Europy, wywalczonego przed rokiem w Montpellier. Wówczas sprawiła mega niespodziankę stając na podium, teraz w Azerbejdżanie będzie walczyła jako zawodniczka, którą w Europie już znają i szanują. Miejmy nadzieję jednak, że Ozdoba ponownie stanie na podium, a nie jak często w tegorocznych turniejach – tuż za nim, na piątym miejscu.

Podium udaje się uzyskiwać za to Darii Pogorzelec (-78 kg), która w tym sezonie swoją półkę z medalami powiększyła o trzy brązy. Zdobyła je na średnio prestiżowym European Open w Pradze oraz w prestiżowych: Grand Slam w Baku i Grand Prix w Zagrzebiu. I choć w najważniejszym do tej pory turnieju Masters w Maroku odpadła już w pierwszej walce (podobnie jak Ozdoba i Kłys), to wciąż zaliczyć ją można do grona zawodniczek, które stać na medal.

Nie powinniśmy także zapominać o Agacie Perenc (-52 kg), która w tym sezonie kilka razy pokazała się z dobrej strony. Przywołać tu należy turnieje Grand Prix w Zagrzebiu i Samsunie, gdzie stanęła na najniższych stopniach podium. Wyczyn ten powtórzyła też w Rumunii, jednak w łatwiejszym turnieju European Open. Rywalki w jej kategorii będą bardzo silne (jak w każdej innej), ale Perenc nie jest bez szans.

Do tej pory wymieniliśmy jedynie kobiety, które dowodzone są przez trenerkę Anetę Szczepańską. Tę samą, która doprowadziła nasze zawodniczki do brązowego medalu drużynowych ME w ubiegłym roku. W tym roku nasze rodaczki również wystąpią w jednej ekipie i znowu powalczą o jak najwyższą lokatę… przy dobrej drabince jest szansa na powtórzenie wyniku.

Pozostałe szanse?
W poprzednim akapicie mogliśmy, ale ostatecznie nie umieściliśmy Macieja Sarnackiego (+100 kg), gdyż jego forma jest dla nas wielką niewiadomą. W tym roku w turniejach międzynarodowych zobaczyliśmy go dwukrotnie, raz w Warszawie, gdzie wygrał European Open i raz w Samsunie, gdzie odpadł w trzeciej rundzie turnieju Grand Prix. Wierzymy jednak, że do zmagań w Baku przygotuje się on jak najlepiej, w drabince ominie niepokonanego od lat Teddy’ego Rinera, by ostatecznie sięgnąć po jakiś krążek.

Medale pozostałych biało-czerwonych judoków w Baku, tzn. Ewy Konieczny (-48 kg), Arlety Podolak (-57 kg), Katarzyny Furmanek (+78 kg), Łukasza Kiełbasińskiego (-60 kg), Aleksandra Bety (-66 kg), Damiana Szwarnowieckiego (-73 kg), Łukasza Błacha (-81 kg), Jakuba Kubieńca (-81 kg), Patryka Ciechomskiego (-90 kg) i Jakuba Wójcika (-100 kg), będą już raczej sporymi niespodziankami. Nie oznacza to, że nie należy wierzyć. Wszak w sporcie wszystko jest możliwe. Rok temu nie wielu nie wierzyło w to, że na ME w ogóle zdobędziemy jakiś medal.

Typy igrzyska24.pl:
realnie: 2 medale
będziemy wniebowzięci: 4 medale

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password