Baku 2015 – Zapowiedź (7): Taekwondo

Nieco ponad rok temu w Baku odbyły się mistrzostwa Europy, z których nasi reprezentanci wrócili z jednym brązowym medalem. Teraz do walki w stolicy Azerbejdżanu ponownie przystąpią najlepsi taekwondziści Europy, o podium będzie jednak trudniej, wszak do rozdania zaledwie 8 kompletów medali.

Będzie ciężej

Turniej taekwondo na igrzyskach europejskich rozgrywany jest na takich samych zasadach jak na igrzyskach olimpijskich. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety rywalizują tylko w czterech kategoriach wagowych. O awansie decydowało miejsce w rankingu olimpijskim. Choć sport ten kojarzony jest przede wszystkim z Azją, to na Starym Kontynencie nie brakuje zawodników ze ścisłej światowej czołówki, którzy licznie stawią się na macie w Baku. Do zdobycia medalu wystarczy zwycięstwo w dwóch pojedynkach, ale na tym poziomie nie ma już słabych przeciwników.

Kobieca moc

Awans na Igrzyska Europejskie wywalczyło sześcioro naszych reprezentantów – 4 mężczyzn i 2 kobiety. Największe szanse na dobre występy upatrujemy w rywalizacji pań, gdzie do walki staną Aleksandra Kowalczuk (+67 kg) i Aleksandra Krzemieniecka (-67 kg). Ta pierwsza jest najwyżej sklasyfikowaną obecnie polską zawodniczką i naszą największą nadzieją na medalowy występ. Przed kilkoma tygodniami w kontrowersyjnych okolicznościach Kowalczuk przegrała ćwierćfinał rozgrywanych w Czelabińsku mistrzostw świata (z późniejszą zwyciężczynią, Biancą Walkden), co potwierdza, że jest w dobrej formie, a dodatkowo powinno dodatkowo ją zmotywować, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwo, że w którejś z faz turnieju trafi właśnie na Brytyjkę. Należy jednak pamiętać, że całe podium MŚ w najcięższej kategorii (na MŚ jest to +73 kg) należało do Europejek, choć nie wszystkie w nich zobaczymy w rywalizacji. Stanie się to dlatego, że z Kowalczuk rywalizować będą zawodniczki na co dzień walczące w wadze -73 kg, a zachować należy zasadę mówiącą o jednej zawodniczce z danego kraju w danej kategorii wagowej. Turniej będzie ciężki, ale wierzymy Kowalczuk potwierdzi w nim swoją wysoką pozycję nie tylko w polskim, ale i europejskim taekwondo. Mamy nadzieję, że tego samego dokona druga z naszych reprezentantek, która także niedawno otarła się o medal mistrzostw świata – Aleksandra Krzemieniecka. Jak obecna brązowa medalistka mistrzostw Europy prezentuje się na tle swoich rywalek – ciężko powiedzieć. Krzemieniecka jest bodaj jedyną zawodniczką ze światowej czołówki, która jako kategorię olimpijską wskazała -67 kg, ale normalnie rywalizuje w wadze -73 kg. Oznacza to, że w turniejach międzynarodowych (jak np. w MŚ czy ME) rywalkami Krzemienieckiej są zawodniczki, które teraz będą biły się z Kowalczuk. Z taekwondzistkami, z którymi przyjdzie jej mierzyć się w Baku rywalizuje rzadko. Mamy jednak nadzieję i przeczucie, że klasa Polki pozwoli przeskoczyć ten niewielki problem i jej występ w Baku przysporzy nam wiele radości.

Męska nadzieja 

Panów w Baku będziemy mieli trzech, ale w ocenie ich szans należy być bardziej powściągliwym. Wśród rywali Piotra Hatowskiego (+80 kg), Piotra Pazińskiego (-80 kg) i Karola Robaka (-68 kg) będą medaliści mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich. Optymizmem nie napawają też miejsca w rankingach, ale jak to w sportach walki, czasem decyduje dyspozycja dnia, lepszy, bądź gorszy start pojedynku, a umiejętności by wykorzystać nadarzającą się okazję naszym zawodnikom na pewno nie brakuje. Najtrudniejszą przeprawę będzie miał Robak, który awans wywalczył dość szczęśliwie, ale i jemu nie odbieramy nadziei na dobry występ (tym bardziej jeśli pojedzie z formą jaką miał w marcu w Nalczyku). Faktem jest, że sukcesem będzie już awans do 1/8 finału, ale pamiętajmy, że jest to jeden turniej i nawet najwięksi faworyci są do pokonania. Wystarczy chociażby przypomnieć sobie występ Piotra Pazińskiego z mistrzostw świata 2013, gdzie udało mu się pokonać teraz startującego dla Mołdawii Aarona Cooka – faworyta nr 1 do złota w Baku w kat. -80 kg. W ostatniej chwili, po tym jak z występu na IE musiał zrezygnować Chorwat Stipe Jarloni, awans w kat. -58 kg uzyskał Eryk Rodzik, ale jemu w tej niecodziennej sytuacji na pewno nie będzie łatwo o dobry występ, choć liczymy, że walcząc „na luzie”, także pokusi się o niespodziankę.

Typy igrzyska24.pl:

realnie: brązowy medal wśród kobiet
będziemy wniebowzięci: 2 medale, z czego jeden złoty lub srebrny

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password