Baku 2015 – Zapowiedź (8): Skoki do wody

Skoki do wody to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin, jaką zobaczymy w Baku. Choć początkowo mieliśmy jej w ogóle nie oglądać, to ostatecznie skoki znalazły się w programie igrzysk, a dla młodych zawodników będą szczególnie istotne, gdyż w ramach zmagań w Azerbejdżanie odbędą się mistrzostwa Europy juniorów. Wśród młodych, walczących o medale znalazło się pięciu reprezentantów Polski.

Igrzyska Europejskie czyli mistrzostwa Europy juniorów

Pierwsza lista dyscyplin sportowych, które zobaczymy w Azerbejdżanie nie uwzględniała skoków do wody. Dopiero negocjacje z organizatorami pozwoliły na ich włączenie do programu rywalizacji w Baku. Wypracowano pewien kompromis – skoki do wody zostaną rozegrane, ale tylko w kategorii juniorskiej. Dla zawodników od 14 do 18 roku życia będą to jednak bardzo ważne zawody, bowiem zmagania w Baku będą jednocześnie mistrzostwami Europy juniorów. Skoczkinie i skoczkowie będą rywalizować w trzech konkurencjach olimpijskich: w skokach z trampoliny z 3 m indywidualnie i synchronicznie oraz z wieży z 10 m indywidualnie, a także w konkurencji nieolimpijskiej, ale typowej dla mistrzostw Europy juniorów – konkursie skoków indywidualnych z trampoliny z 1 m.

W ostatnich latach mistrzostwa Starego Kontynentu były dla naszych reprezentantów bardzo udane. Czy tak będzie i w tym roku?

Dziewczęta

Najmocniejszym ogniwem naszego zespołu wydaje się być Dominika Bąk. 15-latka prezentuje w tym sezonie wysoką dyspozycję. Rzeszowianka w Baku wystąpi w dwóch konkursach indywidualnych: z trampoliny z 1 i 3 m. W obu tych konkurencjach czuje się bardzo dobrze. Przed tygodniem, podczas mistrzostw Polski w Poznaniu, została dwukrotną złotą medalistką. Warto także odnotować bardzo dobry start Dominiki w silnie obsadzonym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk europejskich. Podczas Bergen Open nasza zawodniczka zdobyła indywidualnie dwa medale (srebro – trampolina 1 m i brąz – trampolina 3 m).

W składzie naszej kadry znalazła się także Kaja Skrzek. Z jej występami również możemy wiązać pewne nadzieje. 16-latka, tak jak Dominika Bąk, wystąpi w dwóch konkursach indywidualnych. Rywalizacja w Bergen też była dla niej bardzo udana. Zawodniczka Stali Rzeszów pewnie wygrała konkurs skoków z trampoliny z 1 m, pokonując wiele utytułowanych konkurentek, a rywalizację z 3 m zakończyła tuż za podium. Dobrą formę potwierdziła także, podczas jednego z najbardziej prestiżowych meetingów w Dreźnie, pod koniec kwietnia. Nie możemy zapominać, iż Kaja ma już na swoim koncie medal Mistrzostw Europy Juniorów 2013. Nasza reprezentantka stanęła wtedy na najniższym stopniu podium w konkursie skoków z 3 m, zaś zmagania z 1 m ukończyła na 4. miejscu. 

Rzeszowianki będą walczyć w jeszcze jednej konkurencji – skokach synchronicznych z 3 m. Zawody w Bergen pokazały, że konkurs ten powinniśmy oglądać szczególnie uważnie. Nasze reprezentantki stworzyły w Norwegii bardzo mocny duet i zdecydowanie pokonały wszystkie rywalki. 

Szansę startu w pierwszych Igrzyskach Europejskich dostały także Anna Taciak i Dominika Mirowska. Obie zaprezentują się w konkursie skoków z wieży z 10 m i są obecnie najlepszymi zawodniczkami w Polsce w tej konkurencji. W zakończonych, w zeszłym tygodniu mistrzostwach Ania minimalnie wyprzedziła Dominikę. Niestety, w zawodach międzynarodowych Polki startowały dość rzadko i bez większych sukcesów. Nie oznacza to jednak, że nasze reprezentantki są bez szans, wszak nie od dziś wiadomo, że sport lubi niespodzianki.

Głównymi faworytkami do medali są z całą pewnością reprezentantki Niemiec: Christina Wassen – ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy juniorów i świetnie spisująca się w tym sezonie Josefine Schneider oraz przedstawicielki Rosji Yulia Timoshinina i Ekaterina Nekrasova, obie zawodniczki są medalistkami ubiegłorocznego czempionatu juniorów i prezentowały bardzo wysoką formą w turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk w Baku. Do walki o medale mogą się także włączyć Anne Vilde Tuxen i Julie Synovve Thorsen z Norwegii oraz Madeline Coquoz ze Szwajcarii i Austriaczka Hannah Rott.

Chłopcy

W składzie naszej kadry znalazł się tylko jeden reprezentant – Krystian Sawicki. 17-latek wystąpi w konkursie skoków z wieży z 10 m. Nasz zawodnik w ostatnim czasie rzadko pojawiał się na arenie międzynarodowej, dlatego też o jego formie nie możemy dużo powiedzieć. Zanotował jednak jeden bardzo udany występ. Podczas Amsterdam Diving Cup 2015 zajął 3. miejsce. Warto również odnotować, iż niedawno został mistrzem Polski.

W konkursach chłopców, tak jak w rywalizacji dziewcząt, oczy wszystkich będą zwrócone na przedstawicieli naszych sąsiadów. Do Baku przyjadą Ilia Mochalev i Nikita Nikolaev z Rosji, jedni z najbardziej utytułowanych juniorów ostatnich lat oraz Fristhjov Seidel, świetnie prezentujący się w kwalifikacjach do igrzysk w Baku Niemiec. W walce o medale zapewne będzie się także liczył Alexis Jandard z Francji. Na starcie pojawi się również Matthew Dixon, ubiegłoroczny medalista mistrzostw Europy juniorów. 

Kiedy?

Rywalizacja w skokach do wody rozpocznie się 17.06, a ostatnie medale w tej dyscyplinie zostaną rozdane 21.06.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password