Baku 2015 – Taekwondo: Rodzik bez zwycięstwa, faworyci bez złota

W pierwszej walce, z rozstawionym z dwójką Si Mohamedem Ketbim, pożegnał się z turniejem taekwondzistów Eryk Rodzik (-58 kg). Dzisiaj rozdano pierwsze medale Igrzysk Europejskich w tej dyscyplinie. 

Rodzik zakwalifikował się do zawodów jako ostatni i od początku było wiadomo, że przydzielony zostanie mu wysoko rozstawiony przeciwnik. Belg Si Mohamed Ketbi ma wprawdzie dopiero 17 lat, ale miesiąc temu sięgnął po srebrny medal mistrzostw świata seniorów. Jest też mistrzem olimpijskim młodzieży z Nankinu. Pojedynek rozpoczął się od szybkich ataków Belga, na które Polakowi początkowo udawało się odpowiedzieć. Około drugiej minuty pojedynku Ketbi dwukrotnie trafił jednak Rodzika w głowę i wyraźnie zwiększył swoją przewagę punktową. Drugą rundę aktywniej rozpoczął Polak, który wierzył jeszcze w odrobienie strat, ale następnie do ofensywy przystąpił Ketbi, który kolejnymi trafieniami sprawił, że przed 3 rundą wynik na tablicy brzmiał 17:6. Oznaczało to, że jeśli nasz reprezentant pierwszy straci punkt, przegra przed czasem. Rodzikowi szybko przyznano dwie kary kyong-go, które oznaczały punkt dla przeciwnika i porażkę przez różnicę punktową. Liczyliśmy, że Ketbi „pociągnie” Polaka do repasaży, które rozgrywane są na tych igrzyskach także w turnieju taekwondo, ale Belg w półfinale nie sprostał Portugalczykowi Bragancie. 

W finale zobaczyliśmy właśnie Rui Bragancę, oraz, także dość niespodziewanie, 18-letniego Hiszpana Jesusa Tortosę Cabrerę. Zacięty i obfitujący w emocje finał rozstrzygnął się dopiero w ostatnich sekundach, a zwycięzcą okazał się mistrz Europy z 2014 roku, właśnie z Baku, Rui Braganca, Na najniższym stopniu podium stanęli najwięksi faworyci – Belg Ketbi oraz Niemiec Levent Tuncat. 

Jeszcze więcej emocji przyniósł finał kategorii -49 kg kobiet. W finale zobaczyliśmy 17-letnią Serbkę Tijanę Bogdanović, która rozegrała wcześniej kilka fantastycznych pojedynków, wygrywając zaledwie jednym punktem z faworyzowanymi: Luciją Zaninović z Chorwacji i Patimat Abakarową z Azerbejdżanu. Jej przeciwniczka była jeszcze bardziej sensacyjna. Do finału weszła bowiem 19-letnia Brytyjka Charlie Maddock. Pojedynek o złoto rozpoczął się świetnie dla Maddock, która w pewnym momencie prowadziła nawet 7:1, ale chwila nieuwagi kosztowała ją stratę 3 punktów i nerwy w ostatniej rundzie. Bogdanović odrobiła stratę i o końcowym zwycięstwie musiała decydować dogrywka, rozgrywana na zasadach „nagłej śmierci”. Pierwsza celny cios wyprowadziła Maddock i to ona, przez „złoty punkt”, niespodziewanie została pierwszą w historii mistrzynią igrzysk europejskich w taekwondo. Brązowe medale w repasażach wywalczyły Zaninović i Abakarowa. Już w pierwszych walkach z zawodami pożegnały się m.in. Brigida Yague i Kyriaki Kouttouki. 

Jutro zostaną rozegrane walki w kategoriach: -57 kg kobiet i -68 kg mężczyzn. W tej drugiej zobaczymy na macie Karola Robaka. Rywalem naszego reprezentanta będzie mistrz olimpijski z Londynu, Turek Servet Tazegul. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password