Baseball – WBC 2017: Czas na wydarzenie sezonu!

Już w poniedziałek, rankiem naszego czasu, starciem Korei Południowej z Izraelem w Seulu rozpocznie się czwarta edycja prestiżowego baseballowego turnieju World Baseball Classic. Co nas czeka podczas tegorocznego turnieju? Zawody będą pierwszą poważną okazją do przyjrzenia się baseballowej rywalizacji, odkąd przywrócono ten sport do olimpijskiej rodziny.

Co, gdzie, jak?
World Baseball Classic to specyficzny turniej zainaugurowany w 2006 roku. Pierwotnie był rozgrywany co 3 lata, jednak już trzecia edycja odbyła się po czteroletniej przerwie. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-22 marca. Jest to w zasadzie jedyny turniej, w którym bierze udział wielu przedstawicieli najsłynniejszej baseballowej ligi świata, czyli amerykańskiej Major League Baseball. Dzieje się tak zapewne dlatego, że to właśnie MLB jest organizatorem WBC. Ciekawą zasadą tu obowiązującą jest ta, że w reprezentacji Izraela mają prawo występować tu zawodnicy niebędący obywatelami tego kraju, jednak posiadającymi żydowskie pochodzenie, co znacznie zwiększa szanse tej reprezentacji, gdyż wystąpić w niej mogą wtedy amerykańscy Żydzi.

W turnieju bierze udział 16 drużyn, przydzielonych do czterech grup (A, B, C, D). Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy przechodzą do drugiej fazy grupowej, w której tych osiem drużyn przydzielonych jest do dwóch grup (E, F). Dwie najlepsze drużyny w tych grupach awansują do półfinału. Nie rozgrywa się meczu o trzecie miejsce.

Grupa A GRUPA B GRUPA C GRUPA D
 Korea Południowa  Japonia  Stany Zjednoczone  Meksyk
 Tajwan  Australia  Kanada  Włochy
 Holandia  Chiny  Kolumbia  Portoryko
 Izrael  Kuba  Dominikana  Wenezuela

Turniej rozgrywany jest jednocześnie w kilku krajach. Grupa A zagra w stolicy Korei Południowej – Seulu. Rywalizacja w grupach B i E odbędzie się w stolicy Japonii – Tokio, czyli mieście, które ugości igrzyska w 2020 roku. Baseballiści nie zagrają jednak na tym samym obiekcie, na którym przyjdzie im grać za 3,5 roku, gdyż olimpijski turniej ma odbyć się na stadionie w Jokohamie. Grupa C rozegra swoje mecze w Miami. Guadalajara w Meksyku ugości natomiast grupę D. Drużynom, które awansują do grupy F, przyjdzie zagrać w San Diego, a półfinały i finały ugości Los Angeles.

Faworyci
W turnieju nie zobaczymy naszej reprezentacji. Może nie jesteśmy outsiderami w baseballowym świecie, jednak daleko nam do światowej czołówki.

Tytułu broni reprezentacja Dominikany, która dość niespodziewanie odniosła triumf cztery lata temu. Kadra tego Karaibskiego kraju od lat jest w czołówce, jednak wydawało się, że nie jest na tyle mocna, by wygrać cały turniej. Tymczasem dokonali tego. W tym roku zapewne również będą walczyć o puchar, ale będzie im o to bardzo ciężko i osobiście, nie sądzę, by miało im się to udać. Bardzo silni będą na pewno mistrzowie z 2006 i 2009 roku, czyli Japończycy. Zawsze groźna jest kadra USA. Nie można też zapominać o Korei Południowej, Tajwanie, czy Meksyku. Niespodzianką byłby już triumf Kanady, czy Wenezueli. Holendrom i Włochom raczej nie pozostanie nic innego jak wzajemna rywalizacja o miano najlepszej drużyny ze Starego Kontynentu. Postraszyć mogą jeszcze Australijczycy i Portorykańczycy. Kolumbijczycy i Chińczycy raczej większych szans na sukces nie mają, a ciężko powiedzieć, na co stać wzmocnioną ekipę Izraela.

Moim zdaniem pierwsza „czwórka” będzie wyglądać następująco:
1. Japonia
2. Tajwan
3. USA
4. Dominikana

Szymon Frąckiewicz536 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password