Baseball5 – Nowy format gry stworzony z myślą o przyszłych igrzyskach

WBSC (Światowa Konfederacja Baseballu i Softballu) przedstawiła w ubiegłym tygodniu nowy format baseball5, czyli „uliczny” odpowiednik tradycyjnego baseballu. Federacja ma nadzieję, że dzięki temu zapewni olimpijską przyszłość dyscypliny, a także jej rozwój w słabiej rozwiniętych regionach świata.

W 2020 roku na igrzyskach w Tokio po 12-letniej przerwie ponownie ujrzymy w walce o olimpijskie krążki baseballistów i softballistki. Jest to możliwe dzięki debiutującej przy okazji najbliższych igrzysk możliwości wyboru przez organizatora letniej imprezy 5 dyscyplin dodatkowych, które w danym kraju cieszą się szczególną popularnością. WBSC ma jednak uzasadnione obawy, iż baseballu i softballu nie ujrzymy w 2024 roku w Paryżu, gdyż we Francji sport ten nie cieszy się popularnością.

Dlatego też za główny cel działalności w ciągu najbliższych kilku lat federacja postawiła sobie walkę o olimpijską przyszłość dyscypliny oraz jej rozwój tam, gdzie jest mało popularna lub niemożliwa do uprawiania chociażby ze względów finansowych. Stąd w ostatnim czasie sport ten zaczyna rozwijać się w takich krajach jak Botswana, czy Pakistan.

Federacja przedstawiła również zupełnie nowatorski, ekonomiczny i zgodny z duchem „urban sportu” pomysł (przypomnijmy, że w Tokio zadebiutują takie „miejskie” dyscypliny jak skateboarding, BMX freestyle, czy koszykówka 3×3). Otóż na ostatniej konferencji przedstawiono nowy format gry – uliczny baseball5.

Najważniejsze różnice? Brak kijów (sic!), rękawic, gumowa piłka i znacznie mniejsze pole gry. Jak twierdzi federacja do gry nadaje się każda nawierzchnia, a wystarczy tylko gumowa piłka. Jedna drużyna składa się z pięciu zawodników (a nie dziewięciu) i gra toczy się do pięciu inningów (a nie… dziewięciu). Oczywiście w przypadku remisu wciąż decydują extra inningi. W każdej drużynie może być trzech rezerwowych.

Jak grać w baseball bez kija? Wystarczy pozbyć się również miotacza i łapacza. Gracz, którego w tradycyjnym baseballu nazwali byśmy pałkarzem, odbija gołą dłonią podrzuconą przez siebie piłkę. Musi ją odbić tak, by dotknęła ona powierzchni boiska zanim dotknie bandy/wyleci poza pole gry. Zasady zdobywania punktów i outowania biegaczy są podobne do tradycyjnych.

Boisko jest znacznie mniejsze, niż normalnie. Bazy porozstawiane są w odległości 13 metrów od siebie. Pole zewnętrzne ma szerokość jedynie 5 metrów. Ograniczone jest niewielką bandą o wysokości od 60-80 centymetrów. Bazy są kwadratami o boku 50 centymetrów, a pole faulu ma szerokość trzech metrów. Gracz zagrywający piłkę, uderza ją stojąc w kwadracie o boku 3 metrów.

Tak prezentują się najważniejsze różnice w porównaniu z tradycyjną grą. Jeśli jesteście jeszcze ciekawi jakichś zagadnień, albo tego jak może wyglądać taka rozgrywka, WBSC przygotowało dla Was film instruktażowy.

Szymon Frąckiewicz538 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password