Będzie samba dream team – czyli co się wydarzy na ceremonii otwarcia paraolimpiady?!

Ceremonia otwarcia XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Rio 2016 na stadionie Maracana będzie widowiskiem pokazującym niespożytą energię ludzi. Samba drem team (Drużyna marzeń tańcząca sambę) ma być głównym punktem uroczystości. Dyrektor ceremonii Leonardo Caetano mówił przed kilkoma tygodniami, że podczas przemarszu sportowców ma powstać dzieło sztuki, tajemnicza mozaika. Szczegółów nie znamy. Wiemy jednak, że sambę zatańczy  brązowa medalistka w para-snowboardzie z Soczi!

Jest trzech panów, w tym jeden, któremu przede wszystkim będzie można przypisać autorstwo dzieła, które zobaczymy w środę. Nazywa się Vik Muniz, artysta, fotograf, wcześniej rzeźbiarz. Tylko wystawy Picassa cieszyły się większą publiką. Spróbuje w Rio zaczarować widzów „żywym dziełem sztuki”. Pozostała dwójka (na zdjęciu wyżej)  projektant Fred Gelli i pisarz (dramaturg) Marcelo Rubens Paiva (przeżył wypadek podczas nurkowania, jest paraplegikiem). Ten ostatni w nawiązaniu do sportowców z niepełnosprawnościami mówi w wywiadach: Chcę zerwać ze stereotypem małego smutnego człowieka. Ma myć dużo magii, bo Vik Muniz lubi ją – dodaje. W niektórych punktach ceremonii możemy się wzruszyć. Podkreśla, że widowisko nie wyjdzie na tandetnie.

Na tej ceremonii mamy się poczuć jakbyśmy byli na wyspie Coney Island w Nowym Jorku, słynącej z parków rozrywki – mogliśmy usłyszeć od Paiva. Natomiast Gelli dopełnia jego wypowiedź mówiąc, o niespożytej energii ludzi, którzy zostaną zaangażowani w tę ceremonię. Uroczystość pod hasłem: każdy organizm ma serce, zaangażuje 500 choreografów i artystów, a także 2000 wolontariuszy. W samych igrzyskach weźmie udział 4350 sportowców ze 176 krajów.

Jedną z gwiazd uroczystości będzie Amy Purdy (na zdjęciu wyżej), sportowiec po amputacji dwóch nóg. 36-letnia Amerykanka sukcesy święciła nie tylko w snowboardzie, ale także na parkiecie Tańca z gwiazdami! Treningi rozpoczęła jeszcze na paraolimpiadzie w Soczi, gdzie zdobyła brązowy medal. Była pierwszą amerykańską snowboardzistką, która przywiozła krążek z igrzysk paraolimpijskich. W słynnym amerykańskim programie Oprah Winfrey, w którym kajał się przed kibicami Lance Armstrong również wystąpiła i powiedziała:

Moje nogi nie uczyniły mnie kaleką. Wręcz przeciwnie – dały mi pewną sprawność.

Miała 19 lat, gdy amputowano jej obie nogi. Lekarze latem 1999 roku zdiagnozowali meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Następnie nastąpił wstrząs septyczny. Mówiło się, że ma tylko 2% szans na przeżycie. Przeżyła. Ale trzeba było stanąć przed zabiegiem amputacji dwóch nóg. Postawiła sobie pytanie.

Czy będę jeszcze w stanie jeździć na snowboardzie?

Całą historię opowiada na kartach książki Na własnych nogach. O swojej dysfunkcji mówi tak jakby jej nie było. Na pewno nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń.

Moje cele i pasje się nie zmieniły, tylko grunt pod moimi nogami nieco się przesunął.

Przed igrzyskami w Soczi, jeszcze zanim dowiedziała się o sporcie, w którym odniosła paraolimpijskie sukcesy, wystąpiła w 2003 w teledysku Madonny! Dziś będzie główną artystką środowego widowiska. Zatańczy, jak mówi, taniec współczesny z brazylijskimi elementami.

Poniżej prezentujemy obrazek z próby generalnej przed ceremonią otwarcia paraolimpiady!

Nie ma wątpliwości, że samby będzie aż nadto. Pytanie tylko jak zostanie pokazana. Czy tak jak na tym teledysku poniżej? Reżyserzy widowiska wyłożą karty na stół o godzinie 18 czasu lokalnego (o 23 czasu polskiego) już 7 września.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password