Beznadzieja w Moskwie

Beznadziejnie spisują się młodzi Polscy szermierze na Mistrzostwach Świata Juniorów i Kadetów w Moskwie. Jak dotychczas w 12 turniejach indywidualnych mieliśmy tylko jednego Polaka w czołowej ósemce.  Dla przypomnienia był to Sebastian Majgier – srebrny medalista w szpadzie kadetów. Ostatnie dwa dni mogły tylko pogłębić depresyjny nastrój w polskiej ekipie.

W zawodach szablistek zobaczyliśmy w dniu wczorajszym trzy reprezentantki Polski. Żadna z nich nie wygrała więcej niż jedną walkę i w efekcie zajęły słabe miejsca w klasyfikacji końcowej. Martyna Wątora była 17., Weronika Maciejewska 40., a Angelika Wątor 51. Wczoraj rozgrywano także turniej floretu juniorów. Najlepiej z Polaków spisał się Krystian Gryglewski, który odpadł w 1/16 finału i sklasyfikowany został na 23. miejscu. Pozostali nasi reprezentanci przegrali już pierwsze swoje walki w eliminacjach bezpośrednich i zajęli odległe miejsca: Damian Koper 36. a Michał Siess 44.

Dziś na planszach w Moskwie zaprezentowali się specjaliści i specjalistki walk na szpady. Sformułowania „specjaliści” nie można niestety zastosować do Polaków starających się walczyć w mistrzostwach. Jagoda Zagała wygrała dwie pierwsze walki, by w pojedynku o wejście do czołowej ósemki uznać wyższość Włoszki Giulii Guerra. Jagoda sklasyfikowana została na miejscu 13. Już na drugiej walce zakończyły rywalizacje pozostałe Polki: Aleksandra Zamachowska (miejsce 18.) i Kamila Strug (30.). Start naszego jedynego szpadzisty należałoby pominąć milczeniem, ale reporterski obowiązek nakazuje nadmienić, ze przegrał on walkę o wejście do 1/32 finału z Czechem Habartą.

Z sukcesów cieszą się inni. Głównie przedstawiciele nacji mocnych i w szermierce dorosłych: Rosji, Włoch, USA, Korei. Ale są i niespodzianki – na szermierczą potęgę zaczyna wyrastać Izrael, który ma na koncie już dwa złote krążki. Od jutra w Moskwie turnieje drużynowe. Może one choć trochę poprawią nam humory?