Biało-czerwone Rio (13) – Zapasy

Po nieudanych mistrzostwach świata, które były pierwszym etapem olimpijskich kwalifikacji, w naszym zapaśniczym obozie pozostało już tylko mgliste wspomnienie. Od kilku miesięcy trwa pełna mobilizacja przed kolejnymi turniejami, na których można wywalczyć bilety na igrzyska. Dziś prezentujemy Wam, jak przedstawia się nasza droga do Rio w kolejnej dyscyplinie.

Na tegorocznych igrzyskach zobaczymy łącznie 344 zapaśników w 18 kategoriach wagowych. Mężczyźni w stylu klasycznym i wolnym po raz pierwszy w historii będą walczyli jedynie w sześciu kategoriach wagowych. Sześć kompletów medali – tu z kolei więcej niż do tej pory – przewidziano również w rywalizacji pań.

Olimpijskie kategorie wagowe:

styl wolny styl klasyczny zapasy kobiet
57 kg 59 kg 48 kg
65 kg 66 kg 53 kg
74 kg 75 kg 58 kg
86 kg 85 kg 63 kg
97 kg 98 kg 69 kg
125 kg 130 kg 75 kg

Kwalifikacje olimpijskie wyłonią 108 kobiet i po 114 mężczyzn, którzy przystąpią do walki w stylu wolnym i klasycznym. Dodatkowo przewidziano 4 miejsca dla gospodarzy i 4 kolejne, które zostaną rozdysponowane przez Komisję Trójstronną jako tzw. „dzikie karty”.

Rywalizacja o przepustki do Rio została podzielona na cztery etapy:

 • I etap kwalifikacji – Mistrzostwa Świata 2015
  7-13.09.2015
  – Las Vegas (USA)

Podczas czempionatu globu w każdej kategorii wagowej pierwszych sześciu zawodników zapewniło miejsce na igrzyskach swojemu Komitetowi Olimpijskiemu. W sumie na mistrzostwach świata rozdano zatem 108 kwalifikacji. Najbardziej zadowoleni ze swojego występu mogli być Rosjanie, którzy zdobyli aż dwanaście przepustek, w tym komplet w stylu wolnym. Tylko o jedną mniej zapewnili sobie Azerowie, a trzeci w tym zestawieniu byli w Las Vegas Irańczycy z ośmioma kwalifikacjami. Łącznie przynajmniej jeden bilet do Rio ma już na swoim koncie aż trzydzieści siedem krajów! My niestety wróciliśmy ze Stanów Zjednoczonych z pustymi rękami…

Stan olimpijskich kwalifikacji w stylu wolnym po mistrzostwach świata:

  styl klasyczny
  57 kg 65 kg 74 kg 86 kg 97 kg 125 kg
Armenia  Q
Azerbejdżan  Q Q  Q Q
Bułgaria  Q
Francja Q
Gruzja  Q Q  Q
Indie Q
Iran  Q Q Q Q
Kazachstan Q
Korea Północna Q
Mongolia Q  Q Q
Rosja Q Q  Q Q Q
Turcja  Q Q
Ukraina Q
USA Q  Q
Uzbekistan
Włochy  Q

Stan olimpijskich kwalifikacji w stylu klasycznym po mistrzostwach świata:

  styl klasyczny
  59 kg 66 kg 75 kg 85 kg 98 kg 130 kg
Algieria Q
Armenia Q Q
Azerbejdżan Q Q Q Q
Białoruś Q
Bułgaria Q
Dania Q
Finlandia Q
Iran Q Q Q
Kazachstan Q Q
Kirgistan Q
Korea Południowa Q
Korea Północna Q
Kuba Q Q
Niemcy Q
Rosja Q Q Q Q
Rumunia Q
Serbia Q
Turcja Q
Ukraina Q Q Q
USA Q Q
Uzbekistan Q
Węgry Q

Stan kwalifikacji olimpijskich w zapasach kobiet po MŚ:

  zapasy kobiet
  48 kg 53 kg 58 kg 63 kg 69 kg 75 kg
Azerbejdżan Q Q Q
Białoruś Q
Brazylia Q
Bułgaria Q
Chiny Q Q Q Q
Estonia Q
Finlandia Q
Holandia Q
Japonia Q Q Q Q Q
Kanada Q Q
Kolumbia Q Q
Korea Północna Q
Łotwa Q
Mongolia Q Q
Niemcy Q
Nigeria Q
Rosja Q Q
Szwecja Q Q Q
Turcja Q
Ukraina Q
USA Q
 • II etap  kwalifikacji – Kontynentalny Turniej Kwalifikacyjny
  15-17.04.2016 – Zrenjanin (Serbia)

Drugim etapem kwalifikacji będą turnieje kontynentalne (Europa, Azja, obie Ameryki oraz Afryka+Oceania). Bilety do Rio wywalczą tylko finaliści 18 olimpijskich kategorii wagowych. Ułatwieniem dla większości zapaśników będzie brak zawodników z krajów, które zapewniły już sobie miejsce na igrzyskach – przykładowo nasi wolniacy na pewno nie będą musieli walczyć z żadnym z niesłychanie mocnych Rosjan. Polacy przystąpią do zmagań w kwietniu przyszłego roku w serbskim Zrenjaninie.

 • III etap kwalifikacji – I Światowy Turniej Kwalifikacyjny
  22-24.04.2016 – Ułan Bator (Mongolia)

Kolejny etap to pierwszy z dwóch turniejów światowych. W Ułan Bator kwalifikację do Rio wywalczy pierwsza trójka w każdej kategorii wśród mężczyzn oraz finalistki rywalizacji kobiet.

 • IV etap kwalifikacji – II Światowy Turniej Kwalifikacyjny
  6-8.05.2016 – Stambuł (Turcja)

Na zakończenie kwalifikacji ci, którym wcześniej nie powiodło się w walce o olimpijskie nominacje, udadzą się do Stambułu. Do Rio pojadą tylko zawodnicy, którzy w Turcji znajdą się w finałach olimpijskich kategorii.

Szanse Polaków

Ubiegłoroczne Igrzyska Europejskie dały nadzieję, że polskie zapasy (wyłączając styl klasyczny, w którym w Baku nie wygraliśmy nawet jednej walki) znajdują się w świetnej kondycji. Po mistrzostwach świata nasze dobre nastroje trochę się popsuły, ale nie znaczy to wcale, że powinniśmy przestać wierzyć w liczną reprezentację na igrzyska w Rio. Szans na wywalczenie przepustek do Brazylii wciąż pozostaje sporo, zwłaszcza wśród pań i wydaje się, że wynik gorszy niż sześcioro zapaśników na olimpijskich matach trzeba będzie można uznać za rozczarowanie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password