Biało-czerwone Rio (14) – Skoki do wody

Przed nami prawie tydzień wielkich emocji! Już jutro w Rio de Janeiro rozpoczyna się Puchar Świata w Skokach do Wody czyli ostatnia szansa na zdobycie olimpijskiej kwalifikacji. Wśród startujących Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek. Czy po 24 latach doczekamy się reprezentanta Polski w skokach do wody na najważniejszej imprezie czterolecia?

Od Saint Louis do Rio de Janeiro

Skoki do wody dołączyły do rodziny olimpijskiej już podczas III Letnich Igrzysk w Saint Louis w 1904. Zawodnicy rywalizowali wówczas w konkursie skoków z wieży i jedyny raz w historii w skokach w dal ze słupka startowego. Dyscyplina ta, tak jak niemal każda, przez lata przeszła jednak kilka „olimpijskich modyfikacji” i dziś jej formuła jest już inna. Na igrzyskach w Rio de Janeiro 2016 rozdanych zostanie osiem kompletów medali. W konkurencjach indywidualnych zarówno panie, jak i panowie, będą rywalizować w skokach z wieży z 10 m oraz z trampoliny z 3 m. Po raz piąty w historii w programie igrzysk znalazły się konkursy skoków synchronicznych, w których udział wezmą duety. Tak jak w zmaganiach indywidualnych, skoczkowie i skoczkinie będą walczyć o medale w skokach z wieży 10-metrowej i trampoliny 3-metrowej.
Chociaż olimpijska historia skoków do wody jest bardzo długa i bogata, to niestety Polska nie doczekała się jeszcze medalu w tej dyscyplinie. Naszym ostatnim reprezentantem na igrzyskach olimpijskich był Grzegorz Kozdrański. Obecny trener Kadry Narodowej Juniorów wziął udział w XXV Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie 1992. Od tego czasu, próżno szukać reprezentanta Polski na najważniejszej imprezie czterolecia. Czy w tym roku się to zmieni? Wciąż mamy na to szanse. Ale po kolei.

Konkurencje indywidualne – system kwalifikacyjny

Przede wszystkim musimy pamiętać, że kwalifikacje w skokach do wody są dla kraju, nie dla zawodnika. Zasady są takie same dla konkursów skoków z wieży i z trampoliny. Przepustki olimpijskie dla swoich państw wywalczyli wszyscy złoci medaliści mistrzostw kontynentalnych, które odbyły się w 2015 i 2016 roku.  Okazją do zdobycia biletu do Rio były też mistrzostwa świata w Kazaniu. Zawody odbyły się pod koniec lipca 2015 roku, a kwalifikacje zdobyli wszyscy finaliści (najlepsza dwunastka). Ostatnią szansą na sięgnięcie po przepustkę do Brazylii są rozpoczynające się już jutro zawody testowe czyli 20 Puchar Świata w skokach do wody. Kwalifikacje zdobędzie osiemnastu półfinalistów PŚ. System kwalifikacyjny cechuje się także pewnymi ograniczeniami. Jeden zawodnik w danej konkurencji może zdobyć tylko jedno miejsce dla swojego kraju, ponadto każde państwo w jednym konkursie może wystawić maksymalnie dwóch zawodników lub dwie zawodniczki. Limit startujących w jednym konkursie, to 34 skoczków lub skoczkiń. Jeżeli po zakończeniu procesu kwalifikacyjnego, limit ten nie zostanie wykorzystany, to szansę startu w igrzyskach otrzymają sklasyfikowani od 19. miejsca w PŚ, aż do wyczerpania limitu 34 miejsc. Jakie kraje dzień przed rozpoczęciem zawodów ostatniej szansy są pewne udziału w igrzyskach w konkurencjach indywidualnych?

Kraj 3 m kobiety 3 m mężczyźni 10 m kobiety 10 m mężczyźni
Australia 2 2 2 2
Białoruś 1
Chiny 2 2 2 2
Egipt 1 1 1
Francja 1 1 1
Holandia 1
Japonia 1
Kanada 2 1
Korea Południowa 1
Korea Północna 2
Malezja 1 1 2 1
Meksyk 1 1 2
Niemcy 1 2
Rosja 2 2
Ukraina 2 1 1
USA 1 1
Wielka Brytania 1 1 1 1
Włochy 1 1

Cyfry odpowiadają ilości kwalifikacji zdobytej przez dany kraj do 18.02.2016

Polacy w drodze do Rio

Jak na razie Polska nie ma żadnej kwalifikacji w skokach do wody. Jednak rozpoczynający się już jutro Puchar Świata może to zmienić. Komu kibicujemy i jak wyglądała dotychczas walka naszych reprezentantów o igrzyska?
W 2014 roku utworzono specjalny Pre Olimpic Team, w którego składzie znaleźli się: Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek. Trenerem zespołu został Andrzej Kozdrański, a celem grupy są przygotowania do igrzysk w 2016. Obaj zawodnicy specjalizują się w skokach z trampoliny. Teoretycznie pierwszą okazję do walki o najważniejszą imprezę czterolecia Polacy mieli podczas Mistrzostw Europy w skokach do wody w Rostocku, w połowie czerwca 2015 roku; Nie ma jednak co ukrywać, że szansa ta była bardzo mało realna. Zgodnie z zasadami, w mistrzostwach kontynentalnych kwalifikację wywalczył tylko zwycięzca. Przy świetnie skaczących Niemcach, Rosjanach i Ukraińcach, nasi zawodnicy nie byli w stanie włączyć się do walki i odpadli w eliminacjach. Poza tym podczas zmagań w Niemczech, Polacy nie byli w najwyższej formie, bowiem priorytetem były mistrzostwa świata w Kazaniu, czyli druga okazja do zdobycia kwalifikacji. Szansa na wywalczenie olimpijskiej przepustki w Rosji była z pewnością znacznie większa. Szczególnie w przypadku Andrzeja Rzeszutka. Dla 24-latka miniony sezon jest najlepszym w karierze. Rzeszowianin kilkakrotnie plasował się w czołówce zawodów Grand Prix, a pod koniec czerwca, jako pierwszy Polak w historii, wygrał konkurs z tego cyklu. Niestety, to właśnie w Kazaniu nasz reprezentant zanotował jeden z najsłabszych startów w całym sezonie. Rzeszowianin zajął 36. miejsce w eliminacjach skoków z trampoliny 3-metrowej. Drugi z naszych zawodników, Kacper Lesiak, był 51. Teraz przed naszymi skoczkami ostatnia szansą na sięgnięcie po bilet do Rio, a ta wiedzie przez …Rio.skoki do wody Andrzej Rzeszutek  Od jutra oczy wszystkich będą skierowane na Brazylię i rozpoczynający się właśnie Puchar Świata. Jak już wiemy stawką jest około 18 przepustek olimpijskich. W tej walce powinniśmy liczyć przede wszystkim na Andrzeja Rzeszutka. Najlepszym dowodem na to, iż Polak ma szansę zdobyć olimpijską kwalifikację, a Kazań był „wypadkiem przy pracy”, zważywszy na okoliczności wyjątkowo pechowym, są wyniki punktowe naszego skoczka w ubiegłym sezonie. Wiele wskazuje na to, że rezultat powyżej 400 pkt., będzie dawał kwalifikację, a taki wynik Andrzej notował w minionym sezonie kilkukrotnie. W kwietniu w Gatineau uzyskał swoją najlepszą notę w historii zawodów Grand Prix – 461.65 pkt.

Konkurencje synchroniczne – system kwalifikacyjny

System kwalifikacji w konkurencjach synchronicznych jest nieco mniej skomplikowany. Tak jak w przypadku rywalizacji indywidualnej, zasady są takie same dla pań i panów, a wszystkie przepustki są zdobywane dla kraju. Pierwszym etapem kwalifikacji były mistrzostwa świata w Kazaniu. Bilety do Rio dla swoich państw zdobyli wszyscy medaliści. Ci, którym zabrakło szczęścia w Rosji, mogą walczyć o kwalifikacje podczas PŚ. W rozpoczynających się jutro zmaganiach w Rio przepustki w każdej konkurencji zdobędą cztery najlepsze duety, które jeszcze nie uzyskały kwalifikacji, gdyż każdy kraj może wystawić tylko jeden zespół w danym konkursie. Pewni udziału są gospodarze. Brazylijczycy mają po jednym miejscu w każdej konkurencji zarówno w rywalizacji pań, jak i panów. Jakie jeszcze reprezentacje są pewne udziału w IO?

Kraj 3 m kobiety 3 m mężczyźni 10 m kobiety 10 m mężczyźni
Australia X
Brazylia X X X X
Chiny X X X X
Kanada X X
Korea Północna X
Meksyk X
Rosja X X
Wielka Brytania X

X – oznacza kwalifikację danego kraju w odpowiedniej konkurencji. Stan na 18.02.2016

Polacy w drodze do Rio

Nasz duet Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak specjalizuje się w skokach synchronicznych z 3 m. Ostatni sezon obfitował w sukcesy Polaków w tej konkurencji. Podopieczni Andrzeja Kozdrańskiego wielokrotnie plasowali się w czołówce zawodów Grand Prix, stając także na podium. Jednak miejsc w konkurencjach synchronicznych jest bardzo niewiele. W Kazaniu nasi skoczkowie dzielnie walczyli o awans do finałowej dwunastki, niestety zajęli pechowe 13. miejsce. Chociaż Polacy mają na koncie sukcesy w konkursach synchronicznych to o kwalifikację podczas PŚ w Rio, może być ciężko. Na MŚ w Kazaniu uzyskały ją bowiem tylko trzy kraje, dlatego też jutrzejsza rywalizacja z pewnością będzie bardzo zacięta i pełna emocji. Wciąż awansu nie mają zapewnionego takie państwa jak Niemcy czy Ukraina. Ale kto wie, czy przy odrobinie szczęścia, bogatsi dziś o ubiegłoroczne doświadczenia Polacy, nie pokuszą się o niespodziankę?

Puchar Świata w Rio

Jak już wiemy konkursy Pucharu Świata w Rio de Janeiro to ostatnia szansa na uzyskanie kwalifikacji w skokach do wody. Na starcie najbardziej prestiżowych zawodów w tej dyscyplinie, rozgrywanych raz na dwa lata, zobaczymy dziesiątki sportowców. Wszyscy mają jedno marzenie – pojechać na igrzyska olimpijskie. Nasi zawodnicy od dawna starannie przygotowują się rozpoczynających się jutro zmagań. Polacy przylecieli do Brazylii już kilkanaście dni temu. Przed przyjazdem do Rio przez tydzień aklimatyzowali się w stolicy kraju – Brasilii, a od kilku dni trenują na olimpijskim obiekcie w Rio.

Kiedy kibicujemy? 

Piątek, 19.02.2016

16:45 – Eliminacje do konkursu skoków synchronicznych mężczyzn z 3 m z trampoliny
23:00 – Finał konkursu skoków synchronicznych mężczyzn z 3 m z trampoliny

Niedziela, 21.02.2016

13:00 – Eliminacje do indywidualnego  konkursu mężczyzn z 3 m z trampoliny

Poniedziałek, 22.02.2016

19:00 – Półfinał indywidualnego konkursu mężczyzn z 3 m z trampoliny
22:00 – Finał indywidualnego konkursu mężczyzn z 3 m z trampoliny

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password