Biało-czerwone Rio (16) – Podnoszenie ciężarów

Na niecałe pół roku przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro wiemy, że na podeście dla ciężarowców zaprezentuje się czterech Polaków i najprawdopodobniej jedna Polka.

System kwalifikacyjny jeśli chodzi o podnoszenie ciężarów jest dosyć prosty. O liczbie przepustek olimpijskich dla danego kraju decyduje przede wszystkim ranking stworzony po startach na dwóch poprzednich mistrzostwach świata.

Tabele kwalifikacyjne zostały utworzone na podstawie wyników 6 najlepszych mężczyzn i 4 kobiet z danego kraju, oddzielnie w dwóch imprezach (MŚ 2014 w Astanie i MŚ 2015 w Houston). Za zajęte miejsca zawodnicy mogli zdobywać punkty, według skali: 1. miejsce – 28 pkt, 2. miejsce – 25 pkt, 3. miejsce – 23 pkt, 4. miejsce – 22 pkt, aż do miejsca 25. premiowanego jednym „oczkiem”. Punkty z MŚ w Ałmatach zostały  dodane do punktów z MŚ 2015 w Houston i w ten sposób utworzono rankingi premiowane krajowymi kwalifikacjami olimpijskimi.

Przy tworzeniu rankingów nie uwzględniono reprezentantów Brazylii, którzy jako gospodarze start na igrzyskach mają zapewniony, a także sztangistów z Bułgarii (nie wystąpią na IO z powodu afery dopingowej). Podane listy nie są uznawane jako ostateczne. W przypadku wykrycia dopingu u pojedynczych zawodników mogą zostać zmodyfikowane. Jednak sytuacja w kontekście liczby polskich biletów raczej się nie zmieni. Wśród mężczyzn za 14.miejsce przyznano nam 4 krajowe kwalifikacje. Natomiast panie po słabiutkich startach zostały sklasyfikowane na 25.lokacie i nie uzyskały z tego etapu żadnej przepustki.

TABELE KWALIFIKACYJNE:                MĘŻCZYŹNI                     KOBIETY

Dla krajów, którym nie udało się zdobyć żadnej przepustki kolejną szansą będą Kontynentalne Zawody Kwalifikacyjne (punktowane tak samo jak MŚ). Europie przydzielono siedem pojedynczych kwalifikacji dla mężczyzn i sześć dla kobiet. Konkursy Kontynentalne będą rozgrywane w pierwszej połowie 2016 roku. Dla naszego kontynentu będą to kwietniowe ME w norweskim Forde, gdzie jedną przepustkę olimpijską powinna zdobyć polska ekipa kobiet.

Następna okazja to awans z listy rankingowej opublikowanej 20 czerwca 2016 roku. Ranking zostanie utworzony na podstawie wyników na 11 zawodach. Awans będzie mogło uzyskać ośmiu mężczyzn i siedem kobiet z państw, które jeszcze biletu do Rio 2016 nie mają. Jednak warunkiem koniecznym jest znalezienie się w czołowej „15” swojej kategorii wagowej wśród panów i czołowej „10” wśród sztangistek. Jeśli ten wymóg nie zostanie spełniony to wolne miejsca zostaną przydzielone przez IWF.

To właśnie Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) na niecały miesiąc przed igrzyskami rozda co najmniej 10 zaproszeń dla krajowych federacji – 6 mężczyzn i 4 kobiety.

W sumie na IO w Rio będzie mogło wystartować 156 mężczyzn i 104 kobiety. Każdy kraj ma prawo wystawić maksymalnie sześciu sztangistów i cztery sztangistki, a w jednej kategorii wagowej może rywalizować najwyżej dwóch zawodników z jednego kraju.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password