Biało-czerwone Rio (18) – Siatkówka

Pół roku temu szansę na wywalczenie olimpijskich przepustek miały obie polskie reprezentacje siatkarskie. Dziś już wiemy, że w Brazylii na pewno nie zobaczymy naszych siatkarek. Podopieczni Stephane’a Antigi są natomiast na ostatniej prostej w drodze do Rio – przed nimi światowy turniej kwalifikacyjny w Tokio, z którego bilety na igrzyska wywalczą cztery reprezentacje.

Wzloty i upadki

Na początku pokrótce przypomnijmy sobie siatkarską drogę do Rio naszej męskiej reprezentacji. Przed pierwszą szansą na wywalczenie olimpijskich przepustek podopieczni Stephane’a Antigi stanęli we wrześniu ubiegłego roku podczas rywalizacji w Pucharze Świata. Turniej od początku układał się po naszej myśli, Biało-Czerwoni kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa i przed ostatnim, feralnym meczem z Włochami, od Rio dzieliły nas dwa wygrane sety. Wydawało się, że wyjazd do Brazylii Polacy mają już w kieszeni, jednak rzeczywistość okazała się brutalna. Świetnie dysponowani siatkarze z Italii pokonali reprezentację Polski w czterech setach, zgarniając nam sprzed nosa upragniony bilet do Rio. Jeden przegrany mecz i kilka głupio straconych setów we wcześniejszych spotkaniach sprawiły, że Polska zajęła w Pucharze Świata trzecie miejsce – za reprezentacjami USA i Włoch – i o przepustki olimpijskie musiała walczyć w styczniowym europejskim turnieju kwalifikacyjnym.

Europejskie kwalifikacje olimpijskie to było prawdziwe starcie gigantów. Osiem najlepszych drużyn w europejskim rankingu stoczyło w Berlinie walkę o jeden bilet do Rio i dwa miejsca w światowym turnieju kwalifikacyjnym, który będzie ostatnią szansą na wywalczenie przepustek do Brazylii. W pojedynku mistrzów olimpijskich, mistrzów świata, mistrzów Europy i brązowych medalistów ostatniego mundialu najlepsi okazali się Rosjanie, którzy w finale zmagań pokonali faworyzowaną Francję. Polska w dramatycznym meczu o trzecie miejsce, po tie-breaku pokonała gospodarzy, mimo że wcześniej przegrywała już 1:2 w setach. Zwycięstwo nad Niemcami dało nam prawo startu w turnieju kwalifikacyjnym w Tokio, w którym o awans na igrzyska powinno być dużo łatwiej.

Przez Tokio do Rio

Światowy turniej kwalifikacyjny w Tokio odbędzie się w dniach 28 maja – 5 czerwca 2016 roku. Weźmie w nim udział osiem drużyn z całego świata, które powalczą ze sobą w systemie „każdy z każdym”. Połowę stawki będą stanowiły ekipy z Azji, bowiem zmagania w Tokio będą jednocześnie azjatyckimi kwalifikacjami olimpijskimi. Oprócz gospodarzy w japońskiej stolicy zagrają trzy najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB drużyny „azjatyckie”, czyli: Iran, Australia i Chiny. Z europejskich kwalifikacji awans do Tokio zapewnili sobie Polacy i Francuzi. Stawkę zespołów uzupełnią Wenezuelczycy (druga ekipa kwalifikacji południowoamerykańskich) i Kanadyjczycy (druga ekipa kwalifikacji północnoamerykańskich).

Awans na igrzyska z turnieju światowego w Tokio uzyska najlepsza drużyna azjatycka (jako zwycięzca kwalifikacji kontynentalnych) oraz trzy inne najlepsze zespoły. Wydaje się niemożliwe, żeby w czołowej trójce zabrakło Polaków. Krótkie charakterystyki naszych rywali z turnieju w Japonii, przeczytacie TUTAJ.

Porażka siatkarek

Niestety, szansę na udział w olimpijskim turnieju straciły już polskie siatkarki. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego zanotowały bardzo słaby start w europejskich kwalifikacjach olimpijskich. Polki seryjnie marnowały szanse na dobry wynik, mimo że rywalki pomagały nam jak mogły i do ostatniego meczu grupowego wszystko było w naszych rękach. Fazę grupową europejskich kwalifikacji w Ankarze Polki zakończyły jednak bez zwycięstwa na koncie, po bolesnych porażkach z Rosją, Belgią i Włochami. W kluczowym spotkaniu z reprezentacją Italii doświadczone Polki nie sprostały włoskiej młodzieży i pożegnały się z marzeniami o występie w półfinale turnieju i jednocześnie – z szansą na wyjazd na igrzyska olimpijskie.

Rywale czekają

Na pół roku przed startem igrzysk w Rio znamy połowę uczestników sierpniowych rozgrywek. W turniejach siatkarskich w Brazylii wystąpi po dwanaście drużyn męskich i żeńskich. W rywalizacji mężczyzn pewni startu są gospodarze (Brazylia), Amerykanie i Włosi (najlepsze drużyny Pucharu Świata 2015) oraz cztery reprezentacje, które triumfowały w kontynentalnych kwalifikacjach: Argentyna (Ameryka Południowa), Rosja (Europa), Kuba (Ameryka Północna i Środkowa) i Egipt (Afryka). Cztery kolejne zespoły w stawce wyłoni turniej kwalifikacyjny w Tokio. Ostatni bilet do Rio zdobędzie zwycięzca turnieju interkontynentalnego w Meksyku, w którym obok gospodarzy wystąpią ekipy z Chile, Tunezji i Algierii.

Wśród kobiet pewne występu na brazylijskich parkietach są gospodynie, Chinki i Serbki (awans z Pucharu Świata 2015), oraz triumfatorki kwalifikacji kontynentalnych: reprezentacja Rosji (Europa), Stanów Zjednoczonych (Ameryka Północna i Środkowa), Argentyny (Ameryka Południowa) i Kamerunu (Afryka). Dla ekip z Argentyny i Kamerunu gra na parkietach w Brazylii będzie olimpijskim debiutem.

Dwa światowe turnieje kwalifikacyjne kobiet, które odbędą się w maju i czerwcu br., wyłonią pięciu kolejnych uczestników olimpijskich zmagań. W pierwszym z nich o cztery przepustki na igrzyska zagrają siatkarki z Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Kazachstanu, Holandii, Włoch, Peru i Dominikany. Awans na igrzyska uzyska najlepsza drużyna azjatycka i trzy inne czołowe ekipy. O ostatni bilet do Rio powalczą reprezentacje Kolumbii, Portoryko, Egiptu i Kenii.

Droga do Rio – siatkarze:

Światowy Turniej Kwalifikacyjny
Kwalifikacja: 3. miejsce w europejskich eliminacjach w Berlinie
Gdzie: Tokio
Kiedy: 26 maja-5 czerwca 2016
Rywale: Francja (2. miejsce w europejskich kwalifikacjach), Kanada (2. miejsce w kwalifikacjach Ameryki Północnej), Wenezuela (2. miejsce w kwalifikacjach południowoamerykańskich), Japonia (gospodarz), Iran, Australia i Chiny (najwyżej rozstawione w rankingu FIVB drużyny azjatyckie).
Awans do Rio: najlepsza drużyna azjatycka i trzy inne czołowe ekipy

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password