Biało-czerwone Rio (19) – Łucznictwo

Łucznicy to jedna z niewielu grup, która od debiutu na igrzyskach regularnie kwalifikuje się na najważniejszą imprezę czterolecia. Passa ta trwać będzie przynajmniej do Rio, bowiem podczas Mistrzostw Świata przepustkę dla naszego kraju wywalczyła Karina Lipiarska-Pałka. Rzecz jasna, liczymy na więcej. A jakie mamy na to szanse?

Rafał Wojtkowiak

Rafał Wojtkowiak

Jak było?

Łucznictwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich zadebiutowało w roku 1900 w Paryżu. W rywalizacji wzięło udział 153 łuczników z zaledwie trzech państw – Holandii, Francji i Belgii. Zawody łucznicze, przypominające te rozgrywane aktualnie. pojawiły się na igrzyskach w roku 1972. Zmagania w Monachium przyniosły nam także pierwszy olimpijski medal. Srebrną medalistką wśród kobiet została Irena Szydłowska. Na kolejny i ostatni jak do tej pory olimpijski medal w łucznictwie przyszło nam czekać aż 24 lata. W 1996 roku w Atlancie na najniższym stopniu podium stanęła drużyna łuczniczek w składzie Iwona Dzięcioł, Katarzyna Klata i Joanna Nowicka.

A jak wyglądały same kwalifikacje w wykonaniu polskich łuczników? Od czasu naszego debiutu w Monachium regularnie oglądamy naszych łuczników na olimpijskich arenach. Imponująco w tej klasyfikacji prezentują się panie, które od 43 lat nieprzerwanie prezentują się na igrzyskach. Panowie natomiast nie zdołali zakwalifikować się tylko raz, podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Polskich łuczników nie oglądaliśmy także cztery lata wcześniej w Los Angeles, jednak należy pamiętać, że w USA zabrakło całej naszej reprezentacji, która zbojkotowała tamte igrzyska.

Reasumując w dziesięciu olimpijskich startach, nasi łucznicy trzykrotnie – w Montrealu, Barcelonie i Pekinie, prezentowali się w pełnym składzie. Aż dziewięciokrotnie komplet kwalifikacji uzyskiwały nasze łuczniczki, zaś tylko trzy razy sztuka ta udała się panom. Najwięcej naszych łuczników (6) oglądaliśmy w Barcelonie i Pekinie, natomiast najmniej (2) podczas ostatnich igrzysk w Londynie.

Liczba polskich łuczników w konkursach olimpijskich:
Monachium 1972 1 M + 3 K
Montreal 1976 2+2
Moskwa 1980 1+2
Seul 1988 0+3
Barcelona 1992 3+3
Atlanta 1996 1+3
Sydney 2000 2+3
Ateny 2004 1+3
Pekin 2008 3+3
Londyn 2012 1+1

Jak jest? 

Za nami pierwszy etap olimpijskich kwalifikacji w łucznictwie. Były nim ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Kopenhadze. Polacy co prawda nie zaprezentowali się na nich najlepiej, choć dwa wydarzenia znacznie poprawiły nasze nastroje. Wydarzeniem numer jeden z polskiego punktu widzenia była kwalifikacja olimpijska, zdobyta przez Karinę Lipiarską-Pałkę. Polka w turnieju głównym MŚ dotarła do 1/16 i o przepustkę do Rio musiała bić się w turnieju drugiej szansy. Tam po nerwowej walce Polka pokonała Azerkę Olgę Senyuk w walce o ostatnie premiowane awansem miejsce. Z bardzo dobrej strony pokazała się w stolicy Danii także drużyna panów. Rafał Wojtkowiak, Paweł Marzec i Sławomir Napłoszek awansowali do turnieju głównego, a w jego pierwszej rundzie prowadzili z Koreańczykami już 2:0 i 4:2, ale ostatecznie polegli po dogrywce. Zwycięstwo w tym starciu dałoby biało-czerwonym trzy kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Rio.

Łucznictwo_łuki_kwalifikacje

Podczas Mistrzostw Świata komplet kwalifikacji wywalczyły jedynie reprezentacje Chin i Korei Połudnowej. Sześcioro zawodników będą mogli w Rio wystawić także gospodarze igrzysk – Brazylijczycy. Polacy, razem z Austrią, Kanadą i Wenezuelą wyjechali z Kopenhagi z jedną przepustką.

Kwalifikacje olimpijskie po MŚ:
Australia 3+0
Austria 0+1
Brazylia 3+3
Chiny 3+3
Gruzja 0+3
Hiszpania 3+0
Holandia 3+0
Indie 1+3
Indonezja 1+1
Japonia 1+3
Kanada 1+0
Kolumbia 1+3
Korea Południowa 3+3
Meksyk 0+3
Niemcy 1+1
Polska 0+1
Rosja 0+3
Tajwan 3+1
Ukraina 1+1
USA 3+1
Wenezuela 1+0
Włochy 3+1

Jak będzie?

To jednak nie koniec walki o kwalifikacje na Rio. Można wręcz powiedzieć, że Mistrzostwa Świata były wyłącznie preludiuim do głównej rywalizacji i wielkich emocji. Dla naszych łuczników najważniejsze będą starty w majowych Mistrzostwach Europy w Nottingham oraz czerwcowym Pucharze Świata w Antalyi. Podczas tych pierwszych zawodów o kwalifikację ubiegać będą się wyłącznie panowie, zaś w Odgen walczyć będą obie nasze reprezentacje.

natalia-leśniak-łucznictwo2

Natalia Leśniak

Jak wyglądają nasze szanse w kolejnych zawodach kwalifikacyjnych? Z całą pewnością celem minimum powinno być zdobycie przynajmniej jednej kwalifikacji do turnieju indywidualnego panów. W sumie do zdobycia jest ich jeszcze jedenaście – trzy w Mistrzostwach Europy oraz osiem w Pucharze Świata.

Obie nasze drużyny mogą także pokusić się o awans drużynowy. Na dzień dzisiejszy nieco niżej stoją notowania pań. Wiąże się to głównie z brakiem doświadczonej Justyny Mospinek-Kluz, która poświęciła się macierzyństwu i nie wiadomo, kiedy i czy wogóle wróci do rywalizacji na torach. Słabszą formę w minionym sezonie prezentowały także aktualna wicemistrzyni Europy, Natalia Leśniak czy Adriana Żurańska. Nie ulega jednak wątpliwości, że w kadrze łuczniczek drzemie spory potencjał, czego potwierdzeniem powinien być brązowy medal ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Echmiadzinie. Biało-czerwone w dobrej formie i optymalnym składzie powinny być zatem jednymi w faworytek walki o trzy kwalifikacje w Antalyi. Najgroźniejsze rywalki? Niemki, Francuzki, Włoszki, Hiszpanki, Ukrainki i Tajwanki.

Jeszcze do niedawna panowie pozostawali nieco w cieniu pań. Ostatnio jednak zyskali coś, co straciły łuczniczki – wewnętrzną rywalizację w kadrze. Ta znacząco podniosła poziom naszych reprezentantów i sprawiła, że coraz częściej odnoszą oni sukcesy na arenie międzynarodowej. Biało-czerwoni powoli stają się jednymi z kandydatów do zgarnięcia drużynowej kwalifikacji w Antalyi. Wszak już w Kopenhadze byli o krok od pokonania niepokonanych Koreańczyków i wywalczenia przepustki. Wśród rywali Polaków w walce o ostatnie trzy miejsca należy wymienić Rosjan, Francuzów, Meksykanów. Ukraińców, Białorusinów czy reprezentantów Japonii.

Szanse olimpijskie łuczniczek: 

Turniej kwalifikacyjny
Kiedy: 13-18 czerwca 2016
Gdzie: Ogden (USA)
Rywalki: Wszystkie drużyny z wyłączeniem Brazylii, Korei Południowej, Chin, Gruzji, Indii, Kolumbii, Japonii, Meksyku i Rosji
Awans do Rio: Trzy najlepsze drużyny

Szanse olimpijskie łuczników:

Mistrzostwa Europy
Kiedy: 23-29 maja 2016
Gdzie: Notthingham (Wielka Brytania)
Rywale: Wszyscy łucznicy z wyjątkiem Włochów, Holendrów, Hiszpanów, Niemców i Ukraińców
Awans do Rio: Trzech najlepszych łuczników

Turniej kwalifikacyjny – drużynowo
Kiedy: 13-18 czerwca 2016
Gdzie: Ogden (USA)
Rywale: Wszystkie drużyny z wyjątkiem Australii, Chin, Włoch, Korei Południowej, Holandii, Hiszpanii, Tajwanu, USA i Brazylii
Awans do Rio: Trzy najlepsze drużyny

Turniej kwalifikacyjny – indywidualnie
Kiedy: 13-18 czerwca 2016
Gdzie: Antalya (Turcja)
Rywale: Wszyscy łucznicy z krajów, które nie zdobyły kwalifikacji we wcześniejszych fazach
Awans do Rio: Ośmiu najlepszych łuczników

Mateusz Górecki1998 Posts

<p>Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową – łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password