Biało-czerwone Rio (25) – Żeglarstwo

Na niecałe pół roku przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro znamy nazwiska siedmiu polskich żeglarzy, którzy wystartują w regatach olimpijskich. Szanse na występ ma jeszcze dwoje naszych reprezentantów.

Opis sytuacji kwalifikacji olimpijskich w wykonaniu Biało-czerwonych rozłożyliśmy na poszczególne klasy:

RS:X mężczyzn:

W Rio wystartuje: Piotr Myszka

Polacy o imienną kwalifikację walczyli w trzech regatach ME 2015 w Mondello, Pre-Olympic w Rio i MŚ 2015 w Al Mussanah (Oman). Jeszcze przed mistrzostwami świata to Paweł Tarnowski był blisko igrzysk, ale w ostatnich zawodach kwalifikacyjnych zajął 14.miejsce, a Piotr Myszka zakończył zmagania na piątej pozycji, dzięki czemu wyprzedził Tarnowskiego w polskich kwalifikacjach i będzie reprezentował nasz kraj na Rio 2016. Zaledwie kilka dni temu Myszka udowodnił, że przygotowania idą świetnie, zdobywając tytuł mistrza świata 2016 w Ejlacie (Izrael).

RS:X kobiet:

W Rio wystartuje: Małgorzata Białecka

Nasze windsurferki miały identyczny przebieg kwalifikacji co panowie. O zdobyciu przepustki zadecydowały MŚ w Al Mussanah. Tam czwarte miejsce zajęła Zofia Noceti-Klepacka, a tuż za nią sklasyfikowana została Małgorzata Białecka i to ona pokonała koleżankę o zaledwie jeden punkt w wewnętrznych kwalifikacjach. Na igrzyskach nie zobaczymy brązowej medalistki olimpijskiej z Londynu, ale za to aktualną mistrzynię świata, ponieważ Białecka wywalczyła już złoto mistrzostw świata 2016 w Ejlacie.

Laser:

W Rio wystartuje: Kacper Ziemiński

Kacper Ziemiński jako pierwszy z naszych żeglarzy zapewnił sobie olimpijską przepustkę. Jako jedyny z polskich laserowców zajmował punktowane miejsca na ubiegłorocznych MŚ (Kingston) i ME (Aarhus). Dla niego będzie to już trzeci start olimpijski z rzędu.

470 kobiet:

W Rio wystartują: Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszcyzńska

Kwalifikację dla Polski na MŚ 2015 w Hajfie wywalczyła załoga Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska, które zajęły w Izraelu szóstą lokatę. W naszym kraju nie ma innej ekipy na tak wysokim poziomie w tej klasie, dlatego nie musiały martwić się o wewnętrzną rywalizację. Agnieszka Skrzypulec rywalizowała już na igrzyskach olimpijskich w Londynie z Jolantą Ogar, która z kolei od dwóch lat z powodzeniem startuje w barwach Austrii. Polki świetnie rozpoczęły ten sezon, plasując się na piątym miejscu MŚ w San Isidro (Argentyna).

49er:

W Rio wystartują: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński

Swój drugi start na igrzyskach z rzędu zaliczą Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. To oni wywalczyli krajową kwalifikację zajmując czwarte miejsce na MŚ 2015 w Buenos Aires (Argentyna). Okazało się, że szans na walkę w wewnętrznych eliminacjach nie mają już Tomasz Januszewski i Jacek Nowak, gdyż bezpośredni przeciwnicy do 4.lokaty na MŚ dorzucili jeszcze brąz mistrzostw Europy w Porto. Na niedawno zakończonych MŚ 2016 w Clearwater (USA), które w kontekście igrzysk dla polskich załóg nie miały znaczenia, ekipa Januszewski/Nowak była czwarta, a olimpijczycy Przybytek/Kołodziński zakończyli regaty dopiero na 28.pozycji.

Finn:

Jedynym zawodnikiem na poziomie międzynarodowym w tej klasie jest Piotr Kula. Polak nie wywalczył jednak krajowej przepustki zarówno na MŚ ISAF 2014 w Santander jak i na MŚ 2015 w Takapunie (Nowa Zelandia). Ostatnią szansą będą Europejskie regaty kwalifikacyjne, czyli Puchar Księżniczki Sofii na Majorce (25 marzec – 2 kwiecień), skąd jeden zawodnik będzie mógł wywalczyć bilet olimpijski dla kraju, który jeszcze kwalifikacji nie ma. W jakiej formie jest Piotr Kula przekonamy się trochę wcześniej, ponieważ od 5 do 13 marca w Barcelonie odbędą się mistrzostwa Europy w klasie Finn.

Laser Radial:

Na razie nie mamy kwalifikacji w tej klasie. Kolejną szansą dla Polek będą zawody kontynentalne, którymi dla Europy są regaty o Puchar Księżniczki Sofii (26 marzec – 2 kwiecień 2016) skąd będzie można uzyskać jedną przepustkę. Ostatnie dwa miejsca w tej klasie rozda MKOL. Jeśli uda się wywalczyć krajową kwalifikację to o tym, która z pań będzie naszą reprezentantką w Rio zadecydują regaty: ME w Aarhus 2015, MŚ w Al Musannah 2015 oraz Puchar Księżniczki Sofii na Majorce (26 marzec – 2 kwiecień 2016). Jak dotąd do polskich kwalifikacji punktowała tylko Agata Barwińska, która ukończyła ME na 9.lokacie i wywalczyła osiem punktów.

W pozostałych trzech klasach: 470 mężczyzn, Nacra17 i 49erFX nasza reprezentacja nie ma szans zdobycie przepustki olimpijskiej. TUTAJ aktualny spis kwalifikacji olimpijskich w żeglarstwie.

 • obserwator

  Do redakcji portalu „ig24.pl”: można przypuszczać, że publikacją na temat żeglarstwa zakończyli Państwo w ramach niniejszego cyklu (25 części) analizę aktualnej sytuacji w zakresie kwalifikacji składnik analizy – porównanie ze startami naszych zawodników podczas ostatnich igrzysk w Londynie. W jaki sposób to uczynić? Weźmy przykład. Aktualny, żeglarstwo.

  Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie startowało 8 polskich osad: 3 kobiece – w klasach polskich zawodników na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Ale w wielu dyscyplinach i konkurencjach kwalifikacje będą się jeszcze przecież toczyć i nasi zawodnicy będą w nich uczestniczyć. A zatem i Państwo z pewnością będą obserwować zmiany sytuacji, na bieżąco o nich informować i analizować. Skoro
  tak, to proponuję uwzględniać odtąd jeszcze jeden RS:X, Laser Radial, 470 oraz 5 męskich – w klasach RS:X, Laser, Finn, Star, 49er. Nawiasem mówiąc było to znakomite osiągnięcie polskiego żeglarstwa, ponieważ wszystkich konkurencji żeglarskich było w Londynie 10. W Rio de Janeiro też będzie 10 konkurencji żeglarskich. Już mamy 5 kwalifikacji i jeszcze w 2 klasach nasi żeglarze będą walczyć w regatach „Princess Sofia Trophy” na przełomie marca i kwietnia w Palma de Mallorca. Ale jeśli nawet obu naszym załogom uda się uzyskać awans na igrzyska, to liczba kwalifikacji olimpijskich wzrośnie do 7, czyli będzie mniejsza niż 4 lata temu. A zatem niezależnie od wielkich
  sukcesów, jakie nasi zawodnicy odnieśli kilka dni temu podczas w Izraelu mistrzostw świata w windsurfingu (klasa RS;X), żeglarstwo, ogólnie biorąc, odnotuje jednak pewien regres w porównaniu z 2012 rokiem.
  Inny przykład. Też bieżący, W tym tygodniu odbędą się w Londynie mistrzostwa świata w kolarstwie torowym. Zakończą one procedurę kwalifikacji na igrzyska w Rio de Janeiro w tej dyscyplinie. Podczas igrzysk w Londynie rozegrano w niej 10 konkurencji. Czworo Polaków wystartowało tam w czterech konkurencjach (omnium kobiet, sprint męski drużynowo – 3 zawodników, sprint męski indywidualnie – 1 zawodnik, keirin mężczyzn – 1 zawodnik). Jak będzie w Rio de Janeiro? Będzie ta sama liczba konkurencji. 10. A ilu będzie Polaków? W ilu
  konkurencjach? Już za tydzień będziemy to wiedzieć. I wtedy warto pokusić się o proste porównanie i prosty wniosek.

  • obserwator

   Bardzo przepraszam. Pierwszy akapit mojej, powyższej wypowiedzi powinien brzmieć nieco inaczej. Coś mi się pokiełbasiło podczas przenoszenia tekstu.

   Tak to powinno wyglądać.
   Do redakcji portalu „ig24.pl”: można przypuszczać, że publikacją na temat żeglarstwa zakończyli Państwo w ramach niniejszego cyklu (25 części) analizę aktualnej sytuacji w zakresie kwalifikacji polskich zawodników na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Ale w wielu
   dyscyplinach i konkurencjach kwalifikacje będą się jeszcze przecież toczyć i nasi zawodnicy będą w nich uczestniczyć. A zatem i
   Państwo z pewnością będą obserwować zmiany sytuacji, na bieżąco o nich informować i analizować. Skoro tak, to proponuję uwzględniać odtąd jeszcze jeden składnik analizy – porównanie ze startami naszych zawodników podczas ostatnich igrzysk w Londynie. W jaki sposób to uczynić? Weźmy przykład. Aktualny, żeglarstwo.

   Z kolei drugi akapit, który padł ofiarą tej samej nieporadności, powinien wyglądać tak.

   Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie startowało 8 polskich osad: 3 kobiece – w klasach RS:X, Laser Radial, 470 oraz 5 męskich – w klasach RS:X, Laser, Finn, Star, 49er…

   I dalej już tak jak poprzednio.

   Jeszcze raz najmocniej przepraszam.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password