Biathlon – ME: Bułgar Iliev niespodziewanym złotym medalistą w sprincie

Po dniu przerwy do zmagań na Jamrozowej Polanie powrócili biathloniści i biathlonistki. Najpierw do rywalizacji w sprincie przystąpili mężczyźni. Wśrod 122 zawodników, którzy stanęli na starcie, było 4 Polaków: Łukasz Szczurek, Tomasz Zięba, Andrzej Nędza-Kubiniec i Grzegorz Guzik. O krok od przejścia do historii, czyli zdobycia na jednych Mistrzostwach Europy złotego medalu, zarówno w biegu indywidualnym, jak i sprincie, był Rosjanin Alexander Loginov. Jednak tego wyczynu pozbawił go niespodziewanie reprezentant Bułgarii V. Iliev.

Po biegu na 20 kilometrów, który zdecydowanie zdominowali Rosjanie, również dziś stawiano ich w gronie największych faworytów. Tym bardziej, że na starcie pojawił się E. Garanichev, bardzo dobrze znany z występów w Pucharze Świata, który nie startował w środę. To jednak nie był dzień Rosjan. Co prawda Loginov zdobył srebrny medal, ale to reprezentanci innego kraju tym razem zaskoczyli wszystkich i zajęli pozostałe dwa miejsca na podium. Okazali się nimi Bułgarzy: V. Iliev i K. Anev, dla którego był już to drugi krążek zdobyty na tych mistrzostwach. Iliev, który popełnił w przeciwieństwie do Loginova i swojego partnera z kadry jeden błąd na strzelnicy, świetnie pobiegł i wyprzedził o 4,9 sekundy Rosjanina. Bardzo blisko podium mimo dwóch karnych rund znalazł się, także Łotysz A. Rastorgujevs, który z bezbłędnym Anevem przegrał zaledwie o 0,6 sekundy. Polacy zajęli bardzo odległe miejsca. Najlepszy z naszych reprezentantów okazał się Łukasz Szczurek, który tylko raz pomylił się na strzelnicy, ale bardzo słabo pobiegł i zajął 62 miejsce. 83 był T. Zięba (1 pudło), 87 A. Nędza-Kubiniec (2 pudła), a dopiero 91, z aż 6 karnymi rundami Grzegorz Guzik, z którym przed startem wiązaliśmy największe nadzieje.

Niewielkie różnice czasowe pomiędzy czołowymi zawodnikami po sprincie, 21 Słowak T. Hasilla traci mniej niż minutę, zapowiadają duże emocje w biegu pościgowym, który odbędzie się jutro o godzinie 10:00.