Biathlon – ME: Drużynowo też bez rewelacji

Za nami ostatni dzień Mistrzostw Europy w biathlonie, które od środy odbywały się we włoskim Ridnaun-Val Ridanna. Reprezentanci Polski nie zaliczą tych zawodów do udanych. Dziś w pojedynczej sztafecie mieszanej i sztafecie mieszanej nasze drużyny też nie zdziałały niczego wielkiego. Lepsi byli w tej pierwszej konkurencji Anna Mąka i Andrzej Nędza-Kubiniec. 

Dzisiejsze zmagania rozpoczęliśmy od pojedynczej sztafety mieszanej. Na starcie pojawiła się nasza dwójka Anna Mąka i Andrzej Nędzą-Kubiniec. Trzeba podkreślić, że w tej konkurencji przed rokiem brązowy medal zdobyło małżeństwo Guzik – Krystyna i Grzegorz. Teraz ambicje były zdecydowanie mniejsze.

Na pierwszym pomiarze czasu Polka zajmowała czwartą pozycję, tracąc do liderki Simon 1,4 sekundy. Na pierwszym strzelaniu spisała się znakomicie. Nie zanotowała żadnego pudła i biegliśmy na trzecim miejscu za Retzsovą i Brun-Li. Niestety, druga wizyta na strzelnicy już nie była tak udana. Spadliśmy na 13. pozycję z trzema pudłami. Na trasę wybiegł Andrzej Nędza-Kubiniec.  Polak odrobił sześć sekund straty, co oznaczało, że przesunął się na dziewiątą pozycję po swoim pierwszym strzelaniu, w którym ustrzelił wszystkie książki. Przy drugiej zmianie zajmowaliśmy dziesiąta pozycję po dwóch pudłach Polaka. 

Podczas swojej kolejnej zmiany Mąka odrobiła dwie pozycje na pierwszym pomiarze czasu. Polka znowu bezbłędna na strzelnicy i mieliśmy niecałe dziesięć sekund przewagi nad dziewiątą Ukrainą. Przy drugiej wizycie na strzelnicy Mąka raz chybiła, co dawało nam siódme miejsce. Traciliśmy do pierwszej Francji 41,7 sekundy. Andrzej Nędza-Kubiniec był bezbłędny na ostatnim strzelaniu, jednak to nic nam nie dało, bo na poprzednim zaliczył aż trzy pudła. Dzisiejsze zmagania kończymy na dziesiątym miejscu z stratą +1.30,0 do pierwszej Norwegii. Zaraz za nimi uplasowali się Francuzi i Stany Zjednoczone.


Wyniki:

1. Norwegia (0+6) – 35:39,6
2. Francja (0+11)  +8,6
3. USA  (0+10)    +9,1
=================================
10. Polska – Mąka, Nędza-Kubiniec  (3+10)  +1:30,0

W sztafecie mieszanej skład wydawał się całkiem mocny. Kinga Mitoraj i Karolina Pitoń uzupełnione Łukaszem Szczurkiem i Grzegorzem Guzikiem byli w stanie załapać się choćby do pierwszej 10-tki. Niestety, skończyło się w naszym przypadku tylko na oczekiwaniach.

Jako pierwsza na trasę wyruszyła Kinga Mitoraj i jej występ trzeba uznawać za bardzo dobry. Co prawda Polka w dwóch strzelaniach spudłowała trzykrotnie, ale dobrze wykorzystała dobierane naboje i po pierwszej zmianie Polska plasowała się na 7. miejscu z bardzo małą stratą do Szwecji.

Punktem krytycznym okazało się pierwsze strzelanie Karoliny Pitoń. Polka po czterech niecelnych strzałach musiała udać się na karną rundę i biało-czerwoni musieli odrabiać straty. Na drugim strzelaniu było już lepiej (jedno dobieranie), ale od rewelacyjnego wyniku było bardzo daleko.

Nasi panowie wyniku nie poprawili. Nieźle strzelał Łukasz Szczurek, który dobierał dwa naboje tylko na drugim strzelaniu, za to Grzegorz Guzik dołożył do tego pięć dobieranych naboi, co dziś dało w sumie wynik 1+14. Ostatecznie skończyło się na 13. lokacie w gronie 17-tki, która ukończyła bieg. Strata do liderów wyniosła 3:57,0.

Zawody wygrała Ukraina (0+6) przed Rosją (0+9) oraz Norwegią (0+4). Postawa tej trójki na strzelnicy pokazuje, że warunki do udanych wizyt na strzelnicy były dziś bardzo sprzyjające. W gronie tych, którzy ten bieg ukończyli tylko cztery drużyny miały na koncie jedną karną rundę. Reszta jej nie zaliczyła.

Wyniki:

1. Ukraina (0+6)  1:11:40,1
2. Rosja (0+9) +11,7
3. Norwegia (0+4) +33,2

====================================

13. Polska – Mitoraj, Pitoń, Szczurek, Guzik (1+14) +3:57,0

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password