Biathlon – ME: Leitner i Chevalier najlepsi w biegach indywidualnych. 13 miejsce Łukasza Szczurka

We włoskim Ridnaun rozpoczęły się dziś Mistrzostwa Europy. Ze względu na Igrzyska Olimpijskie obsada może nie prezentuje się zbyt okazale, ale na listach startowych znajduje się kilka nazwisk znanych z Pucharu Świata. Na pierwszy dzień zaplanowano biegi indywidualne, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ze złotych medali cieszyli się Felix Leitner i Chloe Chevalier. Z reprezentantów Polski najlepiej zaprezentował się Łukasz Szczurek, który zajął 13 miejsce. 

Jako pierwsi do walki o medale w najtrudniejszej i najdłuższej biathlonowej konkurencji stanęli mężczyźni. Wśród 111 zawodników, którzy ostatecznie znaleźli się na liście startowej było pięciu Polaków: Mateusz Janik, Tomasz Jakieła, Łukasz Szczurek i dwóch naszych olimpijczyków, czyli Grzegorz Guzik i Andrzej Nędza-Kubiniec. Przed zawodami faworytów upatrywano w reprezentantach Norwegii i Rosji, którzy najlepiej prezentują się w tegorocznym Pucharze IBU. A wszystko to ze względu na to, że na występ w tych mistrzostwach właściwie nie zdecydowali biathloniści, którzy na co dzień rywalizują w tych lepiej obsadzonych zawodach, czyli Pucharze Świata. Dla nich najważniejsze są oczywiście Igrzyska Olimpijskie w Korei Południowej.

Przebieg pierwszej konkurencji pokazał, że mogą to być mistrzostwa, w których swoją szansę wykorzystają zawodnicy z drugiego szeregu i pokażą, że z nimi też należy się liczyć. Na podium znaleźli ci, na których nikt przed startem nie stawiał i jednocześnie dla nich wszystkich jest to największe osiągnięcie w karierze. A wszystko to dzięki dobremu strzelaniu, bo to był dziś warunek, by walczyć o czołowe lokaty. Mnóstwo niezłych zawodników pudłowało seryjnie i zajęli odległe miejsca. Po złoty medal sięgnął Felix Leitner. Austriak objął prowadzenie po trzecim strzelaniu. I pomimo jednej karnej minuty podczas ostatniej wizyty na strzelnicy, udało mu się to przodownictwo utrzymać do końca. Na dwóch kolejnych miejscach na podium uplasowali się Tomas Krupcik i Philipp Horn. Czech i Niemiec, również mieli tylko po jednym pudle i stracili do Leitnera odpowiednio: 43 i 56,6 sekundy. Zawiedli zupełnie Norwegowie, z których żaden nie znalazł się w czołowej dziesiątce.

Z Polaków najlepiej zaprezentował się Łukasz Szczurek, który do ostatniego strzelania miał szanse nawet na medal. Wtedy to jednak przytrafiły się mu aż dwie karne minuty i zakończył ostatecznie bieg na 13 pozycji. Pozostali zaprezentowali się znacznie gorzej. Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec, czyli zawodniczy, którzy będą nas reprezentować podczas igrzysk olimpijskich solidarnie zaliczyli po cztery pudła, co dało im 40 i 44 lokatę. Mateusz Janik z trzema dodatkowymi minutami zajął miejsce 45, a Tomasz Jakieła 99 z aż dziesięcioma pudłami.

Wyniki:

1. F. Leitner (Austria) 53:32.8 (1)

2. T. Krupcik (Czechy) +43.0 (1)

3. P. Horn (Niemcy) +56.6 (1)

13. Ł. Szczurek (Polska) +2:32.3 (2)

40. G. Guzik (Polska) +4:41.2 (4)

44. A. Nędza-Kubiniec (Polska) 5:00.5 (4)

45. M. Janik (Polska) +5:19.3 (3)

99. T. Jakieła (Polska) +12:48.5 (10)

Choć w rywalizacji kobiet na start zdecydowało się dużo mniej zawodniczek, niż wśród mężczyzn, bo 90, to na liście znalazło się dużo więcej znanych nazwisk. I to wśród nich można było szukać faworytek. Przebieg zawodów potwierdził te przypuszczenia, a na podium stanęły biathlonistki, które już z powodzeniem występowały w zmaganiach Pucharu Świata. Ze złotego medalu cieszyła się Chloe Chevalier. Francuzka wygrała pomimo jednej karnej minuty, gdyż świetnie pobiegła i zdecydowanie wyprzedziła drugą Włoszkę A. Runggaldier i trzecią Rosjankę V. Slivko, które były bezbłędne. Chevalier prowadzenie objęła dopiero po ostatnim strzelaniu. Do tego momentu liderką była I. Varvynets. Ukrainka spudłowała jednak raz podczas swojej czwartej wizyty na strzelnicy, co dało jej na mecie 5 miejsce.

Dwie Polki uplasowały się w trzeciej dziesiątce. Kinga Mitoraj dobrze pobiegła, ale aż cztery doliczone minuty spowodowały, że zajęła 22 lokatę. Anna Mąka odwrotnie, lepiej strzelała, ale dużo słabiej pobiegła i uplasowała się cztery pozycje niż od swojej koleżanki z reprezentacji. Najsłabiej zaprezentowała się Karolina Pitoń, która aż 6 pudłami zakończyła bieg na odległej 47 pozycji.

Wyniki:

1. C. Chevalier (Francja) 46:32.9 (1)

2. A. Runggaldier (Włochy) +47.7 (0)

3. V. Slivko (Rosja) +55.9 (0)

22. K. Mitoraj (Polska) +4:38.3 (4)

26. A. Mąka (Polska) 5:08.1 (2)

47. K. Pitoń (Polska) 6:32.7 (6)

Po dniu przerwy, w piątek, w Ridnaun rozegrane zostaną sprinty. 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password