Biathlon – ME: Złote medale w sprincie dla Varvynets i Rastorgujevsa

W Ridnaun, po dniu przerwy, odbyły się kolejne zmagania o medale Mistrzostw Europy. Tym razem rozegrano sprinty. Złote medale zawisły na szyjach Iriny Varvynets i Andrejsa Rastorgujevsa. W walce o czołowe lokaty nie liczyli się niestety reprezentanci Polski. 

Aż 141 mężczyzn i 107 kobiet zdecydowało się dziś na start, co jest liczbą zdecydowanie większą niż podczas zmagań w biegach indywidualnych. Także obsada dużo lepsza, znacznie więcej znanych nazwisk desygnowali trenerzy poszczególnych reprezentacji. To zapowiadało spore emocje. I rzeczywiście walka o miejsca na podium była ekscytująca do samego końca.

Jako pierwsi na trasę wyruszyli Panowie. Polskę, podobnie jak w środę reprezentowało pięciu zawodników: Łukasz Szczurek, Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec, Mateusz Janik i Tomasz Jakieła. Mocni biathloniści byli rozrzuceni po całej liście startowej. Najpierw dobry czas uzyskał z numerem siódmym D. Pidruchnyi. Jednak jedno pudło Ukraińca kazało przypuszczać, że będą lepsi od niego. Szybko rodaka zmienił na prowadzeniu bezbłędny A. Pryma, ale i on nie nacieszył się nim zbyt długo. Mimo jednej karnej rundy liderem został A. Loginow. Rosjanin, który świetnie startował podczas zeszłorocznych mistrzostw w Dusznikach-Zdroju, znakomicie pobiegł i był szybszy od Prymy o ponad pół minuty. I gdy wydawało się, że nikt już mu nie odbierze pierwszego miejsca, w podobnym tempie trasę w Ridnaun pokonywał z 78 numerem A. Rastorgujevs. Łotysz, również miał jedno pudło na strzelnicy i do ostatnich metrów nie było wiadomo, czy będzie szybszy od Rosjanina. Ostatecznie uzyskał czas o pięć i pół sekundy lepszy. I to Rastorgujevs stanął na najwyższym stopniu podium. Srebro wywalczył Loginov, a brąz, startujący z odległym 104 numerem, Bułgar K. Anev.

Polacy nie zachwycili. Jedynie Grzegorzowi Guzikowi udało się zakwalifikować do biegu pościgowego. Z dwoma karnymi rundami zajął 49 miejsce. Czternaście pozycji niżej, z taką samą ilością pudeł uplasował się Łukasz Szczurek. 70 był Andrzej Nędza-Kubiniec (trzy pudła), 100 Tomasz Jakieła (cztery karne rundy), a najsłabiej wypadł Mateusz Janik, który mimo tylko dwóch niecelnych strzałów zajął dopiero 106 lokatę.

Wśród kobiet na starcie zobaczyliśmy, także kilka nazwisk doskonale znanych z zawodów Pucharu Świata. I to one nadawały ton rywalizacji. Najlepiej z wewnętrznej walki faworytek wypadła I. Varvynets i to Ukrainka cieszyła się ze złotego medalu. W czołowej dziesiątce była tylko jedna zawodniczka z dwoma karnymi rundami. To pokazuje, że dziś aby liczyć się w walce o dobre pozycje należało przede wszystkim dobrze strzelać. Z kolei najszybciej z czołówki pobiegła mistrzyni z biegu indywidualnego, Chloe Chevalier. Francuzce, pomimo konieczności pobiegnięcia jednej karnej rundy, udało się zdobyć srebro. Na najniższym stopniu podium stanęła sensacyjnie… Japonka. Było to możliwe ze względu na to, że mistrzostwa mają charakter open i mogę w nich wystartować, także federacje z poza starego kontynentu. A tą Japonką jest F. Tachizaki, która już parokrotnie pokazywała się z dobrej strony w Pucharze Świata. Znana jest głównie z niezłego strzelania.

Dwie nasze reprezentantki szanse na dobre miejsca pogrzebały na strzelnicy. Karolina Pitoń z dwoma pudłami zajęła 26 miejsce, a Kinga Mitoraj z trzema karnymi rundami trzydzieste szóste. Jedynie Anna Mąka była bezbłędna, ale z kolei kiepsko pobiegła i uplasowała się tuż przed Pitoń, na 25 pozycji.

Wyniki:

1. A. Rastorgujevs (Łotwa) 24:03.0 (1)

2. A. Loginov (Rosja) +5.5 (1)

3. K. Anev (Bułgaria) +24.5 (0)

49. Grzegorz Guzik (Polska) +2:08.4 (2)

63. Łukasz Szczurek (Polska) +2:26.2 (2)

70. Andrzej Nędza-Kubiniec (Polska) +2:29.3 (3)

100. Tomasz Jakieła (Polska) +3:29.6 (4)

106. Mateusz Janik (Polska) +3:38.3 (2)

1. I. Varvynets (Ukraina) 20:54.1 (0)

2. C. Chevalier (Francja) +12.5 (1)

3. F. Tachizaki (Japonia) +15.5 (0)

25. Anna Mąka (Polska) +1:03.4 (0)

26. Karolina Pitoń (Polska) +1:04.7 (2)

36. Kinga Mitoraj (Polska) +1:26.4 (3)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password