Biathlon – MEJ: Brązowy medal polskiej sztafety mieszanej

W słoweńskiej Pokljuce rozpoczęły się dziś Mistrzostwa Europy Juniorów. Pierwszego dnia walka o medale toczyła się w supermikście i sztafecie mieszanej. W tej drugiej konkurencji świetnie spisali się reprezentanci Polski, którzy wywalczyli brąz. Na najwyższym stopniu podium stanęły sztafety Finlandii, co było bardzo dużą niespodzianką, a także Rosji.

W pierwszej konkurencji, czyli supermikście, Polskę reprezentowali Magda Piczura i Wojciech Janik. Na dwadzieścia jeden duetów, które ukończyły rywalizację, nasz zajął 11 miejsce. Do mety nie dobiegli Grecy, a francuska sztafeta została zdyskwalifikowana. Podium było dla wielu sporym zaskoczeniem. Triumfowali Finowie, w składzie: J. Keranen i J. Ranta. O prawie dwadzieścia sekund wyprzedzili Słoweńców. Brązowy medal wywalczyli, pomimo dwóch karnych rund, reprezentanci Białorusi.

Wyniki:

1. Finlandia (J. Keranen, J. Ranta) 43:15.9 (0+8)

2. Słowenia (U. Poje, A. Vidmar) +19.3 (0+11)

3. Białoruś (V. Haurylkina, D. Lazouski) +28.7 (2+13)

11. Polska (M. Piczura, W. Janik) +2:19.3 (0+10)

Do zmagań w drugiej dziś rozegranej konkurencji, czyli sztafety mieszanej, Polacy przystąpili w składzie: Natalia Tomaszewska, Joanna Jakieła, Przemysław Pancerz i Marcin Szwajnos. I od początku spisywali się bardzo dobrze. Na pierwszej zmianie Natalia Tomaszewska tylko raz dobierała podczas dwóch strzelań i z Joanną Jakiełą zmieniła się na trzecim miejscu. W tamtym momencie strata naszej sztafety do Rosjan i Włochów, którzy przewodzili stawce, wynosiła 17,6 sekundy. Jak się później okazało, nie oddali już tego miejsca na podium do końca zmagań. Duża w tym zasługa dobrego strzelania. Joanna Jakieła dwa razy musiała dobierać, jej strata do dwóch prowadzących sztafet co prawda powiększyła się, ale z kolei następne ekipy były dość daleko. Dlatego zadaniem Przemysława Pancerza i Marcina Szwajnosa było przede wszystkim utrzymanie medalowej pozycji. I udało im się tego dokonać. Pancerz dostosował się poziomem strzeleckim do koleżanek, tylko raz spudłował i ze Szwajnosem zmienił się mając bezpieczną przewagę nad czwartą drużyną. Ostatni nasz reprezentant najsłabiej spisał się na strzelnicy, w sumie musiał cztery naboje dobierać, co nie przeszkodziło mu jednak w utrzymaniu tej trzeciej lokaty, która jest bardzo dużym sukcesem i dobrym prognostykiem na następne starty.

Bezkonkurencyjni okazali się Rosjanie, którzy prowadzili od początku rywalizacji. Ostatecznie drudzy na mecie Włosi stracili do nich 2 minuty i 19 sekund. Sztafeta mieszana w składzie: P. Shevnina, V. Vasnetcova, V. Tomshin i I. Malinovskii została pierwszymi triumfatorami tej konkurencji w Mistrzostwach Europy Juniorów, gdyż był to w Pokljuce jej debiut.

Wyniki:

1. Rosja (P. Shevnina, V. Vasnetcova, V. Tomshin, I. Malinovskii) 1:15:32.0 (0+7)

2. Włochy (I. Lardschneider, E. Fauner, P. Braunhofer, D. Cappellari) +2:19.0 (0+5)

3. Polska (Natalia Tomaszewska, Joanna Jakieła, Przemysław Pancerz, Marcin Szwajnos) +3:13.7 (0+8) 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password