Biathlon – PŚ: 0,7 sekundy Boe! Biało-czerwoni bardzo daleko…

Pierwszy sprint mężczyzn w olimpijskim sezonie 2017/2018 wygrywa Tarjei Boe. I to w niesłychanie dramatycznym stylu. Norweg wyprzedził dziś faworyzowanego Martina Fourcade’a o 0,7 sekundy! Trzecie miejsce zajął reprezentant Niemiec Erik Lesser, który do zwycięzcy stracił tylko nieco ponad trzy sekundy. Polacy uplasowali się bardzo daleko. 

Pierwszy sprint w nowym sezonie miał tradycyjnie jednego faworyta i był nim tradycyjnie wielki dominator światowego biathlonu ostatnich lat – Francuz Martin Fourcade. W kilku pierwszych startach nie grzeszył on jednak swoją wielką formą. Był co prawda wysoko, ale dużo pudłował i mimo świetnego biegu do zwycięstwa było daleko. Dziś miało się to zmienić.

I pewnie tak by było, gdyby nie fakt, że Francuz na pierwszym strzelaniu znowu zaliczył jedno pudło i musiał biec dodatkowe 150 metrów karnej rundy. Druga próba była już bezbłędna i z czasem 22:41,3 objął on prowadzenie. Gdy jednak dobiegł do mety, znów musiał drżeć o końcowy wynik, bo świetny wynik mimo jednej karnej rundy notował Niemiec Erik Lesser. Długo prowadził on z Francuzem, ale ostatecznie był od niego gorszy o trzy sekundy. Gdy Niemiec pojawił się na mecie, daleko było jeszcze nawet do połowy rywalizacji, ale wydawało się, że Francuz będzie niezagrożony. Długo tak faktycznie było, ale najlepszym dzisiaj okazał się startujący dopiero z numerem 94. Tarjei Boe. On też spudłował raz, ale biegł najlepiej z czołówki i ostatecznie – po dramatycznym finiszu – wyprzedził Fourcade’a o 0,7 sekundy. Warty podkreślenia jest fakt, że pierwszym z klasyfikacji dzisiejszych zawodników, który był bezbłędny, okazał się dopiero 6. Szwajcar Mario Dolder.

Polacy niestety tradycyjnie – bardzo słabo. Na strzelnicy najskuteczniejszym był Mateusz Janik, który spudłował tylko raz, ale stracił prawie 2,5 minuty do zwycięzcy i w klasyfikacji uplasował się na 78. pozycji. Łukasz Szczurek zajął 86. miejsce, a 90. był Grzegorz Guzik, co sprawiło, że Polaków nie zobaczymy w jutrzejszym biegu pościgowym.

Wyniki
1. Tarjei Boe – Norwegia – 22:40,6

2. Martin Fourcade – Francja +0,7
3. Erik Lesser – Niemcy +3,7
4. Emil Hegle Svendsen – Norwegia +13,3
5. Simon Schempp – Niemcy +15,0
6. Mario Dolder – Szwajcaria +16,0
7. Fredrik Lindstroem – Szwecja +16,7
8. Andrejs Rastorgujevs – Łotwa +22,6

==================================

78. Mateusz Janik – Polska +2:21,4
86. Łukasz Szczurek – Polska +2:35,6
90. Grzegorz Guzik – Polska +2:49,2

Radosław Kępys523 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password