Biathlon – PŚ: Kamila Żuk z awansem do biegu pościowego

Norweżka Tiril Eckhoff wygrała czwartkowy sprint biathlonowego Pucharu Świata w Anterselvie. Norweżka wyprzedziła Niemkę Laurę Dahlmeier i Czeszkę Veronikę Vitkovą. Najwyżej z Polek uplasowała się Kamila Żuk – plasując się na 51. miejscu. 

Decyzją sztabu szkoleniowego pierwszej reprezentacji Polski kobiet w biathlonie, Puchar Świata w Anterselvie potraktowano jako okazję do odpoczynku. W związku z tym trzon naszej kadry nie wystartuje we Włoszech. Wyjątkiem będzie prawdopodobnie Weronika Nowakowska, która wystartuje w niedzielnym biegu masowym. Puchar Świata w Anterselvie okazał się więc szansą dla przygotowującego się do Mistrzostw Europy zaplecza naszej kadry – Anny Mąki, Kamili Żuk, Kingi Mitoraj i Karoliny Pitoń. To właśnie one dostały dziś szansę na zaprezentowanie się na najwyższym szczeblu.

Wymienione Polki w tym sezonie nie punktowały, więc losowane były na samym końcu stawki i wylosowały bardzo dalekie numery startowe. Jako pierwsza dziś na trasę wyruszyła Kamila Żuk. Nasza młoda biało-czerwona osiągająca spore sukcesy w czasach juniorskich dziś spisała się najlepiej z biało-czerwonych. Pierwsze strzelanie miała bezbłędne, na drugim popełniła dwa pudła. Gdyby nie ten fakt, Polka w klasyfikacji tego biegu plasowała by się w drugiej dziesiątce. Tak skończyło się jednak na 51. miejscu i pewnym awansie do biegu pościgowego. Pozostałe Polki dziś zdecydowanie słabiej. Kinga Mitoraj pudłowała trzy razy i była 80. (+3:08,8), Anna Mąka uplasowała się z dwoma pudłami na 84. Miejscu (+3:18,5), a Karolina Pitoń spudłowała pięciokrotnie i zajęła 89. lokatę (+3:41,2).

Zawody wygrała dziś Norweżka Tiril Eckhoff, pokonując o 12 sekund Laurę Dahlmeier i 20,6 sekundy Veronikę Vitkovą. Wszystkie wymienione zawodniczki okazały się bezbłędne na strzelnicy. Zwyciężczyni dzisiejszego biegu nie tylko po raz pierwszy w tym sezonie wygrała, ale było też to dla niej pierwsze podium od 19 marca tego roku, kiedy to na swojej ziemi – w Oslo – wygrała bieg masowy.

Jest to ostatni weekend Pucharu Świata przed igrzyskami olimpijskimi. Jutro przed nami sprint mężczyzn. W sobotę odbędą się biegi na dochodzenia, a w niedzielę wszystko zakończy się biegami masowymi.

1. Tiril Eckhoff – Norwegia – 21:05,3
2. Laura Dahlmeier – Niemcy +12,0
3. Veronika Vitkova – Czechy +20,6
4. Daria Domracheva – Białoruś +23,0
5. Anais Bescond – Francja +26,6
6. Ekaterina Yurlova-Perch – Rosja +39,4

=========================================

51. Kamila Żuk – Polska +2:04,0
80. Kinga Mitoraj – Polska +3:08,8
84. Anna Mąka – Polska +3:18,5
89. Karolina Pitoń – Polska +3:41,2

Radosław Kępys524 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password